KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 27-08-2022 14:49   Güncelleme : 27-08-2022 15:27

Anamur Milli Eğitim Müdürlüğü Malazgirt’ten Günümüze Okçuluk Filmi Çekti

HABER MERKEZİ-MERSİN’in Anamur ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951'inci yıl dönümü nedeniyle  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ‘Malazgirt’ten günümüze Okçuluğun Önemi konulu bir kısa film çekti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı El Sanatları Sanatçısı ve Anamur Halkeğitim Merkezi Okçuluk Usta Öğreticisi Fehmi Çakılı ve öğrencilerinin rol aldığı kısa filmde,  bir okun yapımı ve savaşlarda nasıl kullanıldığı ile ilgili eğitim çalışmaları konu edildi.

Anamur Milli Eğitim Müdürlüğü Malazgirt’ten Günümüze Okçuluk Filmi Çekti

HABER MERKEZİ-MERSİN’in Anamur ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951'inci yıl dönümü nedeniyle  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ‘Malazgirt’ten günümüze Okçuluğun Önemi konulu bir kısa film çekti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı El Sanatları Sanatçısı ve Anamur Halkeğitim Merkezi Okçuluk Usta Öğreticisi Fehmi Çakılı ve öğrencilerinin rol aldığı kısa filmde,  bir okun yapımı ve savaşlarda nasıl kullanıldığı ile ilgili eğitim çalışmaları konu edildi. Okun uç kısmındaki termenin yapılışından okun gövdesine takılmasına kadar geçen sürecin anlatımı uygulamalı olarak filmde yer aldı.
Anamur Halkeğitim Müdürlüğü Tiyatro Sanatçısı Mustafa Yılmaz’ın bilge kişi rolü aldığı filmde Yılmaz gençlere, Türk Milletinin ahlakına, örfüne, bağlılığı ve bilime olan sımsıkı inancı ile beyliklerden günümüze kadar geldiğini ve aynı kararlılıkla tarihteki yolculuğuna devam edeceğini anlattı. Ormanlık bir alanda alperenleri etrafına toplayan Yılmaz, bir okçunun başarılı olabilmesi ve savaşlarda hayatta kalabilmesi için, matematiği, fiziği, geometriyi kesinlikle çok iyi bilmesi gerektiğini vurguladı.
Halkeğitim Usta Öğreticisi Fehmi Çakılı da bir demirin nasıl bir ok ucuna(terme) haline getirildiğini ateş, örs ve özengi kullanarak anlattı. Öğrencilerini otağ çadırında etrafına toplayan Çakılı önce okun nasıl yapıldığını ve savaşlarda nasıl hedefini vurmaya hazır hale getirildiğini anlattı. Çakılı, daha sonra okçuluk figürleri ve hedefin nasıl vurulduğunu öğrencilerine anlattı. Yönetmenliğini Halkeğitim Tiyatro Hocası Ercüment Çamlı’nın yaptığı filmin çekimlerini ise Halk Eğitim Fotoğrafçılık Usta Öğreticisi Mithat Ünal yaptı.
Konu hakkında bilgi veren Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Malazgirt Zaferi ile Türk Milletinin Anadoluya girişi nedeni ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde  ‘Tarihimizde okçuluk’ adı altında bir kısa film çalışması yaptıklarını söyledi.

Çekimlerin teknik imkanların kısıtlı olmasına rağmen başarılı bir şekilde tamamlandığını anlatan Mercan; “Malazgirt zaferimizin 951. Yıldönümü münasebeti ile İlçe Milli Eğitim müdürlüğümüz tarafından Hakeğitim Merkezi bünyesinde, açmış olduğumuz okçuluk kursu, büyük bir beğeni toplamaktadır. Bu tür faaliyetlerin, özellikle de kısa film çalışmalarının artarak devam edeceğini ve bu çalışmalarla, yeni nesillere, Malazgirt zaferinin önemini ve okçuluk sanatının önemini anlatmak bize büyük bir gurur veriyor” Dedi. Mercan, Halkeğitim müdürlüğü bünyesinde bu tür kültürel ve sanatsal çalışmaların devam edeceğinin de altını çizdi.  Okçuluk eğitimi usta öğreticisi Kültür ve Turizm Bakanlığı Elsanatları Sanatçısı Fehmi Çakılı da Türk okçuluğunun unutulmaya yüz tuttuğuna dikkat çekerek; “ Türk okçuluğu unutulmaya yüz tutmuş bir meslekti. Ama şimdi günümüzde yaygın, güzel bir spor haline geldi. Geleneksel Türk Okçuluğunu Anamur da ve Tüm Türkiye de daha popüler hale getirmek için böyle bir belgesel hazırladık. Bu belgesel umarım diğer illerimize ve diğer arkadaşlarımıza örnek olur.” Dedi.Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, filmde emeği geçen ve destek veren Anamur Belediyesi Kültür Müdürlüğüne, Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğüne ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teşekkür etti. Mercan bu tür çalışmaların devam edeceğinin de altını çizdi. 
 

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi