GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 12:45   Güncelleme : 28-01-2021 12:49

Anamur Mahalle Muhtarları: ‘Mülki Amirlerimizin Sık Sık Değişmesi Bizi Rahatsız Ediyor’

Anamur-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 30 mahalle muhtarı, Kaymakam M.Nuri Başaran’ın Mersin’e Hukuk Müşaviri olarak atanmasının ardından Ak Parti İlçe Teşkilatında bir basın toplantısı yaparak 2 yılda 4 kaymakamın değişmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Ak Parti Anamur İlçe Teşkilat Başkanı Özcan Yıldızım, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Beyreli Şaksuru ve 30 mahalle muhtarının katıldığı basın toplantısına,  temastan dolayı karantinada olan Ak Parti İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz katılamadı. Sık sık kaymakamın değiştiği Anamurda bu durumun, hem projelerin yarım kalmasına veya hiç hayata geçirilememesine, hem de Anamur halkına bir saygısızlık olduğu vurgulayan muhtarlar mağduriyetlerini, basın sözcüsü, Çeltikçi Mahalle Muhtarı Mustafa Aytugan’ın okuduğu basın bildirisi ile dile getirdiler.

Anamur Mahalle Muhtarları: ‘Mülki Amirlerimizin Sık Sık Değişmesi Bizi Rahatsız Ediyor’

Anamur-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 30 mahalle muhtarı, Kaymakam M.Nuri Başaran’ın Mersin’e Hukuk Müşaviri olarak atanmasının ardından Ak Parti İlçe Teşkilatında bir basın toplantısı yaparak 2 yılda 4 kaymakamın değişmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Ak Parti Anamur İlçe Teşkilat Başkanı Özcan Yıldızım, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Beyreli Şaksuru ve 30 mahalle muhtarının katıldığı basın toplantısına,  temastan dolayı karantinada olan Ak Parti İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz katılamadı. Sık sık kaymakamın değiştiği Anamurda bu durumun, hem projelerin yarım kalmasına veya hiç hayata geçirilememesine, hem de Anamur halkına bir saygısızlık olduğu vurgulayan muhtarlar mağduriyetlerini, basın sözcüsü, Çeltikçi Mahalle Muhtarı Mustafa Aytugan’ın okuduğu basın bildirisi ile dile getirdiler. “Anamur halkımızın temsilcileri biz muhtarların, aynı fikirde buluşarak açıklama gereği duyduğumuz ana konumuz İlçe Kaymakamlık Makamında son yıllarda sık sık mülki amir değişikliğinin olmasıdır.” Dedi. Bu açıklamayı ak Parti binasında yapma nedenini, Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın hükümetin temsilcisi olarak gördükleri için olduğunu kaydeden Aytugan; “Ak Parti İlçe Başkanlığımızın kanalı ile Sayın İçişleri Bakanlığımız ve Sayın Cumhurbaşkanımıza duyurmak için yapıyoruz.” Dedi.
 

Siyasi partiler, kurumlar, kişi ve kişilerle ilgili hiçbir problemlerinin olmadığını kaydeden Basın sözcüsü Çeltikçi Mahalle Muhtarı Mustafa Aytugan, “Biz Anamur halkının temsilcileri olarak mülki amirimizin sık sık değişmesi konusundan son derece üzüldüğümüzü ve rahatsızlık duyduğumuzu dile getiriyoruz. Kanunlarımızın el verdiği, nizam ve usuller çerçevesinde, Mülki Amirlerimizin görev süreleri elbette sınırlıdır. Bu durumun son derece bilincindeyiz. Bizim üzüldüğümüz durum, kişi ya da kişiler değil, makamdır. İlçemize gelen mülki amirlerimizin hepsi ile bizler, halkımızın problemini çözmek için sorunsuz ve uyumlu bir şekilde çalışmaktayız, çalışmaya da devam edeceğiz, Her gelen Mülki Amirimizin başımızın üstinde yeri vardır. Fakat bizleri ve bölge halkımızı tanıma ve tanışma süresi doğal olarak belli bir süre alıyor. İlçemizin sorunları üzerinde projeler üreterek çözüm odaklı çalışmalar başlatılmak istenirken görev değişikliğinin olması, birçok problemimizin çözüme kavuşması anlamında yine de belli bir süre askıda kalmasına neden olmaktadır.
 

Sayın Cumhurbaşkanımızın, devlet büyüğümüz olarak temsilcisi makamı olan Kaymakamlık makamında görevini kanunlarımızın verdiği yetkiler çerçevesinde halkımızla iç içe üzüntüsünü ve sevincini paylaşarak, Dünyada ve Ülkemizde, Covıd-19 salgın hastalığının ölümlere neden olduğu süreçte ve Hükümetimizin almış olduğu önlemleri bizzat sahaya inerek halkımıza anlattığını ve önemsediğini biliyoruz. Hal böyle iken Sayın Kaymakamımızın Valiliğimize çekilmesine bir anlam veremediğimiz gibi, bizleri de derinden üzmüştir. Bu durumun en kısa sürede uygun hale getirilmesi için siz değerli basınımızın desteği ile Ak Parti İlçe Başkanımızdan, Sayın İçişleri Bakanımızdan ve Sayın cumhurbaşkanımızdan Anamur halkmızın temsilcileri olarak arz ve talep ederiz. ” Dedi.
Basın açıklamasının ardından söz alan mahalle muhtarları, bu durumdan duydukları sahatsızlıkları dile getirdiler. Bahçelievler Mahalle Muhtarı İbrahim Gümüş,”Seçileli İki Yıl oldu, Anamurda 4 kaymakam değişti. Bunu çözemedim.” Siyerek şaşkınlığını dile getirdi. Ak Parti Teşkilat Başkanı Özcan Yıldırım da özellikle Anamurdan Mersin Valilik Hukuk müşavirliğine alınan Kaymakam M. Nuri Başar’ın neden gittiği hakkında bilgilerinin olmadığını ancak bu konuyu açıklığa kavuşturacaklarını dile getirdi. Toplantının ardından muhtarlar, Başaran’ın Anamurdaki görevine iade edilmesi için İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığına dilekçe  gönderdiler.