SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-12-2020 13:52

Anamur Kaymakamlığı; 'Bu Kurala Uymayana Hapis Cezası Var'

Mithat Ünal-Anamur Kaymakamlığı sık sık yaptığı uyarıların ardından geçtiğimiz günlerde bu kural ihlaline karşı güçlü bir yaptırım cezasının geleceğini duyurdu.

Anamur Kaymakamlığı; 'Bu Kurala Uymayana Hapis Cezası Var'

Mithat Ünal-Anamur Kaymakamlığı sık sık yaptığı uyarıların ardından geçtiğimiz günlerde bu kural ihlaline karşı güçlü bir yaptırım cezasının geleceğini duyurdu. Yapılan uyarıda, Evde İzolasyona Uymayana Hapis Cezası Değerli Anamurlular; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi; yetkili makamca alınmış  karantina (evde izolasyon) tedbirlerine uymayan  kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır hükmünü amirdir. İzolasyona tabi olduğu halde izolasyon kurallarına uymayıp toplum sağlığını tehdit edenleri kolluk görevlilerine lütfen bildirelim. "Unutmayalım Duyarlılığımız Sağlığımız Olacak"ifadesine yer verildi.
Devletin amacının hiçbir zaman vatandaşına ceza vermek değil, tam aksine kişi ve toplum sağlığını korumak olduğunu kaydeden Anamur Kaymakamı M. Nuri Başaran burada da amacın aynı olduğunu ifade etti. Vaka sayıları ile birlikte bu entübe ve ölüm sayılarının artması da bu uygulamaları haklı çıkarırken, son zamanlarda yurt genelinde olduğu gibi Anamur ve Bozyazı da da Covıd-19 nedeni ile ölümlerin sayısı artıyor.  Evde izolasyon tedbirinin doğrudan hedefinin özellikle toplum sağlığını korumaya yönelik olduğu göz önünde bulundurulduğunda ise durumun önem ve ciddiyeti bir kez daha önem kazanıyor.