EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-09-2020 12:34   Güncelleme : 29-09-2020 14:06

Anamur Çileği ve Muzu -40 Derecede Dondurularak 15 Ülkeye İhraç Ediliyor

Mithat Ünal-AnamurdanDünya Pazarına açılan Kılıç Tarım, 15 ülkeye dondurulmuş meyve ve sebze ihraç ederek ekonomimize yıllık 10-15 milyon TL katkı sağlıyor. Şirketin yönetim kurulu üyesi Eren Kılıç, talebin ağırlıklı olarak üzüm ve çilek üzerine olduğunu söyledi.

Anamur Çileği ve Muzu -40 Derecede Dondurularak 15 Ülkeye İhraç Ediliyor

Mithat Ünal-AnamurdanDünya Pazarına açılan Kılıç Tarım, 15 ülkeye dondurulmuş meyve ve sebze ihraç ederek ekonomimize yıllık 10-15 milyon TL katkı sağlıyor. Şirketin yönetim kurulu üyesi Eren Kılıç, talebin ağırlıklı olarak üzüm ve çilek üzerine olduğunu söyledi. Bunun yanında muz, nar, kaysı, vişne, kiraz, avokado gibi ürünlerin mevsimi dışında dondurularak yıl boyunca piyasada bulunabilmesi için -40 derecede dondurarak -18 derece de muhafaza ettiklerini kaydeden Kılıç, Kore, Hollanda, Sırbistan, Amerika Birleşik Devletleri, Macaristan ve Japonya başta olmak üzere talep doğrultusunda 15 ülkeye yıllık 2 bin 500 ton dondurulmuş meyve ve sebze ihraç ettiklerini söyledi. Taleplerin giderek artış gösterdiğine de dikkat çeken Kılıç; “Üzüm, nar ve çileğe çok yoğun bir talep var. Biz dondurulmuş meyvede, yıllık yaptığımız hacim doğrultusunda, ana ürünümüz çilektir.” Dedi.
Gıda Mühendisi Derya Yılmaz, ürünleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda çeşitli analizlerden geçirerek servise hazır hale getirdiklerini söyledi. Kılıç Tarım Dondurulmuş Gıda Bölümü Müdürü Figen Akın, yıllık dondurulmuş ihracatımız, doğrultusunda 2 bin 500 tondur. Talepler doğrultusunda üretim yapıyoruz. İster bütün, ister doğranmış olarak. Mevcut çilek ana ürünümüzdür. Bölgemizin çileğidir aynı zamanda Anamur’un çileğini değerlendiriyoruz. Bunları akes dediğimiz sistemle donduruyoruz, - 40 derecede, daha sonra, talepler doğrultusunda sevkiyatlarımızı gerçekleştiriyoruz.” Dedi.  Son olarak gıda mühendisinin incelemesinden geçen dondurulmuş ürünler, hem doğrudan tüketiciye servis ediliyor, hem de dondurma ve diğer endüstriyel ürünlerde doğal katkı maddesi olmak üzere kendi mevsimi dışında yıl doyunca değerlendiriliyor.