GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2020 12:43   Güncelleme : 14-01-2020 12:46

Anamur Ceza ve İnfaz Evinde  Tarımsal Üretime Devam

Anamur Ceza ve İnfaz Evinde  Tarımsal Üretime Devam

Anamur T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz evi 1000 m² alanda örtü altı domates ile 1000 m² lik alanda örtü altı patlıcan ve 170 adet karadut ağacı ekerek, daha önce gerçekleştirdiği muz ve çilek üretiminin yanında tarımsal alanda ürün çeşitliliklerinde çıta yükseltmeye devam ediyor.Ceza evinin bulunduğu Malaklar Mahallesi kırsalında 12.bin m² yüzölçümlü, zeytinlik ve ağaçlandırma yapılarak 450 adet zeytin fidanı dikildi, zeytinlerin 5 yılda verim elde edilebileceği düşünülerek, zeytin fidanlarının arasına sebzecilik işkolu olarak domates, patlıcan, biber, salatalık ve mısır üretimi yapılmaya başlandı.
 Anamur T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda üretilen tarımsal ürünler, Ermenek M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Mersin E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ve Ereğli T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna satışı yapılıyor.
 Anamur Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü daha önce üretimine başladığı muz ve çilek yetiştiriciliğine Malaklar Mahallesi ve Köprübaşı Mahallesinde tahsisi yapılan hazine arazisinde 8. Bin  m²' ve 12.bin m²lik alanda üretimi yapılan muz ve çilekler Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü Satış Mağazasında ve Anamur Sebze ve Meyve Haline satışını yapıyor,  muz üretiminden yıllık 150 bin TL ile 200 bin TL, çilek üretiminden ise yıllık 200bin  TL ile 250 bin TL gelir elde ediyor.
Anamur Açık Ceza İnfaz Kurumunda tarım üretiminde 172 hükümlü çalışor.  hükümlü ve tutukluların meslek ve sanat öğrenmelerini sağlamak veya var olan meslek ve sanatlarının korunup geliştirmelerine de katkı veriliyor.
Hükümlüler bu çalışmalarının karşılığında; bir yandan mesleki tecrübeleri artırıyor, diğer yandan ise sigortaları da yaptırılarak ve bu çalışmalarının karşılığında belirli bir ücret alıyorlar.
Anamur Ceza ve infaz evi müdürlüğü bir taraftan Tarım sektöründe dikkatleri üzerinde toplayarak farkındalık yaratıyor. diger taraftan ise Ceza İnfaz Kurumumuzun Açık bölümünde barındırılan hükümlülerin çalıştırılmasına, iş ve sanat öğrenmelerine, sosyalleşmelerine, üretken, topluma yararlı birer birey olmaları ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla bu faaliyetleri yürütüyor.