KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-08-2021 01:43   Güncelleme : 29-08-2021 14:19

Anamur Belediyesi’nden  Tuğçe Kandemir Konseri ile Pazar Açılışı

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur İlçesi Abanoz Yaylası’nda yapılan 200 esnaf ve bin 500 kişilik pazaryeri açılışı, Tuğçe Kandemir konseri ile renklendi. Anamur’a 50 kilometre uzaklıkta ve bin 500 rakımlı Abanoz Yaylası’nda gerçekleştirilen açılış programı, saat 17:00’de, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ali İlhan Demirbaş’ın ritm sazı ve Remzi Ferhat Yakar’ın kabak kemane çalarak okuduğu Anamur yöresine ait türküler eşliğinde sergiledikleri figürler  pepgrama katılanların büyük beğenisini kazandı.

Anamur Belediyesi’nden  Tuğçe Kandemir Konseri ile Pazar Açılışı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Abanoz Yaylası’nda yapılan 200 esnaf ve bin 500 kişilik pazaryeri açılışı, Tuğçe Kandemir konseri ile renklendi. Anamur’a 50 kilometre uzaklıkta ve bin 500 rakımlı Abanoz Yaylası’nda gerçekleştirilen açılış programı, saat 17:00’de, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ali İlhan Demirbaş’ın ritm sazı ve Remzi Ferhat Yakar’ın kabak kemane çalarak okuduğu Anamur yöresine ait türküler eşliğinde sergiledikleri figürler  pepgrama katılanların büyük beğenisini kazandı.

Pandemi kurallarına uyulması konusunda sık sık uyarıların yapıldığı programa, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, MHP Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Olcay Kılavuz, MHP İl Başkan Yardımcısı Cemil Parlar, MHP Anamur İlçe Başkanı Adnan Gübbük, Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Emin Erdinç, Ak Parti İlçe Başkanı Feyzi Yılmaz, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.   Açılış töreninde ünlü sanatçı Tuğçe Kandemir sahne aldı.  Yapılan açılış töreninde konuşan Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği hizmetleri anlattı.  2019'da belediyenin mali durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; "Göreve geldiğimizde belediyemizin aslında ekonomik olarak batık bir belediye olduğunu tespit ettik. 2 yılda yaptığımız tasarruflar ve aldığımız hibelerle Anamur Belediyesini bir çok il belediyesinde olmayan imkânlarla donattık. Bugün kendi asfaltını kendisi üreten, kendi mıcırını kendisi üreten kendi personelleri ile pazaryerleri yapan bir belediye haline getirdik. Seçim döneminde ne söz vermişsek bugün daha fazlasını yapabilecek imkân ve ekipmana sahip bir belediyemiz var. İnşallah görev süremiz içerisinde söz verdiğimizden çok daha fazlasını yapacağız." dedi.  Açılış töreni ve konserin Covid-19 salgını bahane edilerek haksız olarak eleştirildiğini belirten Başkan Kılınç:" Sosyal medyada, şu anda salgın var konser mi yapılır şeklinde eleştiriler görüyoruz. Aynı konseri Mersin Büyükşehir Belediyesi de yaptığı halde yalnızca Anamur Belediyesinin eleştirilmesini kabul etmiyor ve üzülüyorum. Biz konser alanının girişinde vatandaşlarımıza dezenfektan ve maske dağıtımı yapıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın  sosyal mesafeye uygun olarak bir araya gelmesi içinde mücadele ediyoruz." dedi.  
Başkan Kılınç : "Mersin Büyükşehir Belediyesine Çağrıda Bulunuyorum, Yapamayacaksan Ben Yaparım."dedi. Açılış programında Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulunan Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Büyükşehir Belediyesinin kendi görevlerini İlçe belediyelerine yıkmak istediğini belirtti.  Büyükşehir Yasası ile ilçe sınırları içerisinde yapılması gereken belediye hizmetlerinin %30'unun İlçe Belediyesine,  yüzde 70'inin Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu belirten Başkan Kılınç:" Mersin Büyükşehir Belediyesi kendi görevlerini Anamur Belediyesinin yapacağını iddia ediyor. Ancak bununla ilgili yazdığımız resmi yazılara cevap vermeye dahi tenezzül etmiyor. 2020 yılının mayıs ayında Anamur sınırları içerisinde acilen yapılması gereken ancak Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan yolların Anamur Belediyesi tarafından yapılması için meclis kararı aldık. CHP'li meclis üyelerinin de olumlu görüş bildirdiği bu kararı Büyükşehir belediyesine resmi yazı ile gönderdik. Neredeyse 2 sene oldu cevap alamadık. Burada yaylalarımız arasında ulaşım sağlayan bir yolun bizim olduğunu iddia ediyorlar. Bunu resmi yazı ile soruyorum, sizinse yapın bizimse bize ait olduğunu bildirin yapalım diyorum ne yolu yapıyorlar ne cevap veriyorlar." dedi.

 Hizmetlerinden dolayı Başkan Hidayet Kılınç’a teşekkür eden MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, öncelikle 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı. Başkan Kılınç’ın  5 yıl içerisinde, Anamur’un sadece köy yollarını ve şehir içi yollarını değil, sera yolları da dahil 350 kilometre asfalt döktüğünü söyledi ve “Hidayet Başkan 350 kilometre Asfalt dökerken, Mersin
Büyükşehir Belediyesi Anamurda kaç kilometre Asfalt döktü?” diye sordu. Bu soruya cevap vermelerini beklediğini kaydeden Şimşek, Türkiye’nin gele3ceği ile ilgili karamsarlığa gerek olmadığını belirtti ve gençlere dönerek; “Cumhur İttifakı olarak yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.” Dedi.Konuşmaların ardından İmamhatip Kerim Toru’nun yaptığı açılış duası eşliğinde kurdele kesimi yapılarak açılış gerçekleştirildi. Program, Tuğçe Kandemir, Ellerim kırılaydı, İçimdeki Sen, Kurban Olduğum, Gülü Soldurmam, Yanlış,Yağmur  ve El-Alem gibi gözde şarkıları başta olmak üzere, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla Anamurlulara Unutulmaz bir konser verdi. Başkan Kılınç, sahne alan Kandemir’e Anamur yöresina ait el dokuması bir namazgah takdim etti ve katılımından dolayı sanatçıya çiçekle  teşekkür etti.