GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 15:36   Güncelleme : 19-05-2021 15:36

ANAMUR ADD'DEN 19 MAYIS PROTOKOL AÇIKLAMASI

Mithat ÜNAL/ANAMUR-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına protokol düzeyinde katılımın olmamasına ADD’den sert tepki geldi.

ANAMUR ADD'DEN 19 MAYIS PROTOKOL AÇIKLAMASI

Mithat ÜNAL/ANAMUR-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına protokol düzeyinde katılımın olmamasına ADD’den sert tepki geldi. Anamur Eski Cumhuriyet Meydanı’nda konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Anamur Atatürkçü düşünce Derneği Eski Başkanı Mutiş Filiz, ADD Genel Merkezi’nin yayınladığı metni okudu. Basın açıklaması için yapılan programa Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Durmuş Deniz ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, İYİ Parti Anamur İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Salih Kutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim-Sen Başkanı Murat Aba, Emekli-Sen Başkanı Mehmet Erdal ve yönetimi, ile Eğitim-İş Başkanı Uğur İnan ve yönetimi katıldı. Açıklamada, 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda protokolün eş zamanlı katılmamasına tepki gösterildi.
19 Mayıs’ın, Ateşin ve ihanetin çemberindeki Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı günü olduğu vurgulanan metinde, “19 Mayıs; ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır. Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 19 Mayıs. 19 Mayıs 1989, 19 Mayıs 1919’un ruhunu, felsefesini ve stratejisini benimseyen aydınlarca Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kuruluş günüdür.” Denildi.

 

Açıklamada;
"Ülkemiz bugün yeniden, 102 yıl önce kıyısından döndüğümüz uçuruma hızla sürüklenmektedir. O gün ulusça tarihin çöplüğüne attığımız emperyalist planlar, bugün işbirlikçileri eliyle yine sahnededir. Kurtuluş için, Atatürk Cumhuriyeti’nden yana olan tüm siyasi partilerin, kişi ve kurumların seslerini daha da yükseltmelerinden, 1919 ruhuyla onurlu ve kararlı bir duruşu milletçe sergilemekten başka çare kalmamıştır. Milletçe birlik olduğumuzda; emperyalist, kapitalist saldırılara karşı koymayan hatta kişisel çıkarlarını, emperyalist devletlerin çıkarlarıyla birleştiren iktidar sahipleri, başta Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, demokrasimize, dilimize, kültürümüze yönelik saldırılarında, varmak istedikleri sonuca ulaşamayacaktır. “Yeni Anayasa” yapmayı dillendiren iktidarın amacının, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ne ayak bağı olan, demokrasinin, laikliğin ve Cumhuriyetin temeli niteliğindeki maddelerden kurtulmak, “Devrim Yasaları”nı tamamen ortadan kaldırmak, Demokratik Parlamenter rejimi sonlandırmak olduğunun farkındayız." ifadelerine yer verildi.