GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 12:08   Güncelleme : 19-05-2021 14:48

Anamur 19 Mayıs Kutlamasında, Ata’ya Gazi Selamı

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. Yıldönümü pandemi gölgesinde gerçekleştirildi. Törende gazilerimizin vatanın korunması ile ilgili tavsiyeleri dikkat çekti. Anamur Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile sona erdi. Törene protokolden katılım olmadı. Kıbrıs Gazileri Durmuş Ali Uğuz ve Ramazan Boz, Atatürk anıtına selam verdiler saygı duruşunda bulundular. 

Anamur 19 Mayıs Kutlamasında, Ata’ya Gazi Selamı

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. Yıldönümü pandemi gölgesinde gerçekleştirildi. Törende gazilerimizin vatanın korunması ile ilgili tavsiyeleri dikkat çekti. Anamur Gençlik ve Spor Müdürü Doğan Kuz'un Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile sona erdi. Törene protokolden katılım olmadı. Kıbrıs Gazileri Durmuş Ali Uğuz ve Ramazan Boz, Atatürk anıtına selam verdiler saygı duruşunda bulundular. 
 


Gazilerden Gençlere Vatana Sahip Çıkın Öğüdü
Gaziler, her ne şart ve koşulda olursa olsun gençlerin vatanına cansiperane sahip çıkmalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü önder ve örnek almaları gerektiğini söylediler. 1974 yılında Deniz Komando Takım Komutanı Onbaşı Durmuş Ali Uğuz,  ilk denizden karaya çıkarken, birliğinin yüzde 80’inin şehit olduğunu söyledi. O anda şehit olmaktan başka hiçbir şeyi düşünmediklerini kaydeden Uğuz; “1974’te denizden karaya ilk adımı atanlardanız. Yüzde 80’imiz bizim şehit olur, yüzde 20’miz hedef alırdık. Havadaki komandolarımızı atışımızla indirirdik.( Onların yere inmesi için koruma atışları) O yünden arkamızdan destek gelirdi. 7 ay cephede kaldım, oradan terhis oldum. Bu günde şehit olamadık. Şehitlik mertebesine ulaşamadık, fakat gazilik mertebesinde kaldık, yolun yarısında. Onun için gururluyum, onurluyum, çokta mutluyum. Bu vatan için milletim için, bayrağım için  seve seve şu anda 68 yaşındayım, canımı vermeye hazırım.” Dedi.

 


Vatan İçin Sağduyulu Olsunlar
Gençlerime vatanı için milleti için, bayrağı için sağduyulu olmalarını ve onlara sahip çıkmalarını istediğini söyleyen Uğuz, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının kendisi için taşıdığı anlama şu ifadelerle yer verdi. “19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, bizim Kurtuluş Savaşı’mızın başlaması denektir. O yönden vatanımızı, milletimizi, ayağa kaldırarak, Türk Milleti’nin vatanını milletini, bayrağını, şanını, şerefini kurtarmak için yola çıkmış bir anıdır. Ve Vatanımızı Milletimizi, o yünden kurtarmışızdır. Atalarımız günlerce şehit verdi, gazi verdi. Şehitlerimize ve ölen gazilerimize Allah’tan Rahmet diliyorum.” Dedi.

 


Gazi 19 Mayıs’ı Kutlarken Gözleri Doldu
Eğridir Dağ Komando Okulu’ndan Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Gazi Ramazan Boz’un ise 19 Mayıs’ı kutlarken gözleri doldu. 19 Mayıs’ın bütün milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Atatürk Samsun’a çıkmasaydı, biz şimdi olmayacaktık, olamazdık yani. Ordan başlayan Kurtuluş Savaşı’nın ateşlenmesiyle, Türkiye Cumhuriyetini, düşmandan kurtarıp, Türk Milletine armağan etmiştir. Onun için çok mutluyuz.” Dedi. Törenin başından sonuna kadar Atatürk’e ayakta selam duran Gaziler, gençlerle de fotoğraf çektirdiler. Gazilerimize, 45 yıl sonra, 3 Temmuz 2019’da,  KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı takdim edilmişti.