KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 11-07-2020 20:56   Güncelleme : 11-07-2020 21:18

Anamiryumdan Tarih Fışkırıyor

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  bulunan Anemiryum Antik Kentin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak Başkanlığında 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin 300 yıllık tarih fışkırıyor. Türk Tarih Kurumu tarafından finanse edilen kazı çalışmalarını karada olduğu kadar denizin dibinde de başta Bizans ve Roma dönemine ait sütunlar olmak üzere tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor.

Anamiryumdan Tarih Fışkırıyor

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  bulunan Anemiryum Antik Kentin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak Başkanlığında 5 yıldır devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında 2 bin 300 yıllık tarih fışkırıyor. Türk Tarih Kurumu tarafından finanse edilen kazı çalışmalarını karada olduğu kadar denizin dibinde de başta Bizans ve Roma dönemine ait sütunlar olmak üzere tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak,  2016 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini söyledi. Kazı çalışmalarının 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilk defa uygulanmaya başladığını kaydeden Bölüm Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak; “Bu çalışmalar 20 arkeolojik kazıdan bir tanesi olmuştur. 2016 yılından bu yana, Anemiryum Antik Kenti’nde, öncelikli olarak  konservasyon ve restorasyon çalışmaları, ardından da araştırma kazılarıyla devam ettirilmektedir.” Dedi. 2016 yılından bu yana sahil kıyısında kalmış mimari blokların belirli bir alana taşınarak koruma altına alındığını kaydeden, Anemiryum  Kazı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Tekocak odeonun röle ve restorasyon projesinin hazırlanması, küçük hamamın röle ve restorasyon projesinin hazırlanması ve kuruldan onaylatılması Akabinde, 3-10/C kilisesiolarak adlandırdığımız kilisenin konservasyon ve restorasyonu, Nekropol Kilisesi’nin zemininde bulunan zemin mozaiklerinin konservasyonu, küçük Hamam zemin mozaiğinin konservasyonu, bir tane tonozlu mezarın zemininde bulunan zemin mozaiğinin konservasyonu şeklinde  çalışmalarının da aralıksız olarak devam ettiğini kaydetti.   Tekocak; Anemiryum Antik Kenti’nde 1955 yılında bir tescilli evin de  Mersin Valiliği tarafından hazırlanan ödenekle yapılan restore çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Anemiryon Antik Kenti’nin yılın 12 ayı ziyaret edilebilecek durumda olduğunu kaydeden Tekocak, Anamuriumda yaklaşık 15-20 bin kişinin yaşadığını tahmin ettiklerini belirtti. 


 

Kentin nekropol bölümünde ayakta ve kısmen tahrip olmuş 350 tane mezar olduğunu kaydeden Selçuk Ünüversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Mehmet Tekocak çalışma tamamlandığı zaman o döneme ait bir ölü gömme geleneğini sergileyeceklerini kaydetti. Anemiryum Antik Kenti’nin özellikleri hakkında da bilgi veren Tekocak, Anemiryum  Antik Kenti, dağlık Kilikya bölgesinin liman kentlerinden bir tanesi olduğunu kaydetti. Bölgenin genel özelliklerine bağlı olarak Anemiryum da yerleşimin Hitit dönemine kadar gidebileceği yönünde düşüncelere olmakla birlikte, bununla ilgili burada bir arkeolojik veriye henüz  rastlanılmadığını sözlerine ekleyen Profesör Doktor Mehmet Tekocak,  Anemiryum  Antik Kenti’nin ne zaman kurulduğunun tam kesinlik kazanmadığının altını çizdi. Tekocak,  Anemiryum Antik Kenti için  en erken verilerin  Milattan önce 4.  Yüzyıla kadar gittiğini ve   Psedeskilaks adındaki bir coğrafyacı, Anemiryum  Antik Kenti’nden,  Milattan Önce 4. Y.Y. da bahsettiğini söyledi. Anemiryum da kazı çalışmaları 2019 yılından bu yana 12 ay üzerinden devam ettiğini sözlerine ekledi.  Kazı çalışmalarını Profesör  Doktor Mehmet Tekocak başkanlığında Arkeolog  ve Restoratörlerden oluşan 25 kişilik bir ekip yürütüyor.