EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-02-2021 10:39   Güncelleme : 09-02-2021 10:39

Ali Rıza Borazan Kur’an’ı Anlattığı Üç Kitabı ile Yine Gündemde

Mithat Ünal- Ali Rıza Borazan Yayınladığı 3 Kitap ile Yine Gündeme Oturmayı Başardı. Kitabının girişinde, “Allah insanların davranışlarına müdahale etmez.” Diyen Ali Rıza Borozan, Kur’an’ın Kur’anla Tefsiri, Kur’an Dili ve Kur’an dili 2 adlı kitapları ile Kur’an da bilinmeyenleri ve Kur’an’ın Kur’an ile anlatımını okuyucularına sunuyor. Yaptığı anlatım ve yorumları ile birçok din görevlisi ile çelişen Ali Rıza Borazan, günümüzde Kur’an’ın yanlış anlaşıldığını ifade ederek, “Kur’an kendi sistemi içinde kendini açıklar.” Dedi.

Ali Rıza Borazan Kur’an’ı Anlattığı Üç Kitabı ile Yine Gündemde

Mithat Ünal- Ali Rıza Borazan Yayınladığı 3 Kitap ile Yine Gündeme Oturmayı Başardı. Kitabının girişinde, “Allah insanların davranışlarına müdahale etmez.” Diyen Ali Rıza Borozan, Kur’an’ın Kur’anla Tefsiri, Kur’an Dili ve Kur’an dili 2 adlı kitapları ile Kur’an da bilinmeyenleri ve Kur’an’ın Kur’an ile anlatımını okuyucularına sunuyor.
Yaptığı anlatım ve yorumları ile birçok din görevlisi ile çelişen Ali Rıza Borazan, günümüzde Kur’an’ın yanlış anlaşıldığını ifade ederek, “Kur’an kendi sistemi içinde kendini açıklar.” Dedi. Kur’anda ki geçen bir ayet veya bir kelime’nin, Arapça,Türkçe veya İngilizce, hangi dil ile olursa olsun, her hangi bir dil ile yapılan tevsirlerin açıklayıcı olamayacağını, ancak Kur’an’ın kendi sistemi içerisinde, o kelime ve ayetlere anlam yüklediğini kaydeden Ali Rıza Borazan; Kur’an da iki tip ayet vardır. Bunlardan birincisi gerçek anlamı dışında anlam taşımayan Muhkem ayetler, ikincisi ise kendi anlamları dışında farklı anlamlara gelebilen müteşabih ayetlerdir. Bunu anlayabilmek için Kur’an da ki bütün ayetlerin bilinmesi gerekir.” Dedi.  Kur’an’ın insanları sürekli yaratılmış olan kâinata yöneltmeye sevk ettiğini kaydeden Borazan; Nasıl Kur’an da ki ayetlerle Kur’an çelişkisiz ise, Evren de kendi içinde çelişkisizdir.
Allah’ın gönderdiği din, Allah’ın yarattığı kainat yasaları ile Allah’ın gönderdiği vahiy yasaları tam bir mutabakat içinde dimdik ayakta duran dindir. Bunu merak edenler Rum Suresi 30. ayete bakabilirler.” Dedi.
Ali Rıza Borazan’ın, Piya Yayınlarında basılan Kur’an’ın, Kur’anla Tefsiri, Kur’an Dili ve Kur’an dili 2 kitapları piyasada okuyucuları ile buluştu. 10 Nisan 1950 yılında Anamur’un Ova başı Köyünde doğan Ali Rıza Borazan, evli ve üç çocuk babası. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Enstitüsü mezunu Borazan’ın önümüzdeki günlerde yeni tevsir kitaplarının 16 cilt’e kadar çıkması bekleniyor.