GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 00:27   Güncelleme : 10-07-2021 00:33

ALEVİ TOPLUMU YASTA... AHMET YURT DEDE TOPRAĞA VERİLDİ

Alevi toplumunun önde gelen Dedelerinden halk ozanı Hozatlı Ahmet Yurt toprağa verildi. Hozat Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. .

ALEVİ TOPLUMU YASTA... AHMET YURT DEDE TOPRAĞA VERİLDİ

HÜSNİYE KARAKOYUN

Alevi toplumunun önde gelen Dedelerinden halk ozanı Hozatlı Ahmet Yurt toprağa verildi. Hozat Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Dede Ahmet Yurt için bugün Hozat Cemevi'nde tören düzenlendi. Törene resmi erkanın dışında Yurt'un sevenleri ve yakınları da katıldı. 

Sevilen halk ozanı Ahmet Yurt, Sarı Saltık Ocağı mensubuydu. Anadolu’nun Kayıp Şarkıları albümünde “Eşrefoğlu” şarkısını seslendiren Hozatlı Ahmet Dede, geniş kitlelerce tanınmıştı. Yurt’un 600’ün üzerinde şiir ve deyişi bulunuyor.

KÜLTÜR BAKANLIĞI VE SİYASİLERDEN TAZİYELER

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Halk ozanlarımızdan Hozatlı Ahmet Yurt Dede’nin vefatını üzüntüyle öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyoruz” denildi.

Ahmet Yurt'un vefatı üzerine siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda isim sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sazıyla, sözüyle insanımızın sesi olup kültürümüzü nesilden nesile aktaran büyük bir ozanımız Hozatlı Ahmet Yurt Dede’nin vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Anadolu'muzun has bahçesinden yolumuzu aydınlatan bir değeri daha kaybettik... Sazının teliyle yüreğimizi titreten halk ozanımız Hozatlı Ahmet Yurt Dede'yi kaybettiğimizi üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, kıymetli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” taziye mesajını paylaştı.

ATHENA GÖKHAN: “UĞURLAR OLA”

Athena Grubu Üyelerinden Gökhan Özoğuz “Hozatlı Ahmet Yurt dede seyri yolcuğunda dem vurdu. Uğurlar ola” mesajını paylaştı.

Hozatlı Ahmet Yurt Dede, 1934 yılında Tunceli'nin Ovacık İlçesi’nin Güneykonak köyünde dünyaya geldi. Hayatı boyunca Tunceli dahil olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına türkülerini duyurdu. Anadolu'nun Kayıp Şarkıları albümünde "Eşrefoğlu" parçasını seslendiren Hozatlı Ahmet Yurt Dede geniş kitlelerce tanındı. Halk müziğindeki ustalığı ile günümüz sanatçıları tarafından da örnek alındı. Halk Ozanı Ahmet Yurt, yurt genelinde beğenilen bir sanatçı idi.