GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2020 18:58   Güncelleme : 27-12-2020 19:09

AKUT’tan Keçi Kurtarma Operasyonu

Haber Merkezi-AKUT Mersin Ekibi, kış aylarını geçirmek üzere yaylalardan sürüleri ile birlikte Aydıncık ilçesine dönen Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin göç yolunda kaybolan 2 keçiysi bulunduğu 50 metrelik uçurumdan kurtararak sahibine teslim etti.

AKUT’tan Keçi Kurtarma Operasyonu

Haber Merkezi-AKUT Mersin Ekibi, kış aylarını geçirmek üzere yaylalardan sürüleri ile birlikte Aydıncık ilçesine dönen Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin göç yolunda kaybolan 2 keçiysi bulunduğu 50 metrelik uçurumdan kurtararak sahibine teslim etti.
AKUT Arama Kurtarma Derneği Mersin Ekibi, kent genelinde operasyonlarını sürdürüyor. 2020 yılında çıktığı 22 operasyonda 1 kazazedenin kurtarılmasına, 12 canlı hayvanın sahibine teslim edilmesine ve 1 kazazedenin de cansız bedeninin bulunmasına yardımcı olan AKUT Mersin Ekibi, son olarak Sarıkeçili Yörük Türkleri’nin yardımına yetişti. Kış aylarını geçirmek için İç Anadolu Bölgesi’nden sürüleri ile birlikte Aydıncık iİlçesine dönüş yolunda olan Sarıkeçili Yörükleri’nin göç yolunda kaybolan 4 keçisinden 2’si AKUT Mersin Ekibi’nin operasyonu ile kurtarıldı. Kent merkezinden yaklaşık 200 kilometre mesafede gerçekleştirilen operasyonlaun ardından kurtarılan keçiler, sağlık kontrollerinin ardından sahibine teslim edildi.
Keçiler 50 metrelik sarp uçurumdan kurtarıldı
Mut ilçesindeki operasyon ile ilgili bilgi veren AKUT Mersin Ekip Lideri Doğan Göktekin, “Sarıkeçili Yörüklerimiz Aydıncık ilçesine dönüş yolundayken 4 keçisi kayboluyor. Uzun bir müddet bölgede arama yapıyorlar ama kayıp keçileri bulamıyorlar. Daha sonra bölgeden geçen bir vatandaş uçurumdan gelen keçi sesini duyuyor. Bunun üzerine keçilerini arayan kişilere haber veriliyor. Bölgeye intikal ettiklerinde 50 metrelik sarp uçurumda mahsur kalan keçiye ulaşamıyorlar. Bunun üzerine  ve bizden yardım istiyorlarediler. Biz de 5 gönüllümüz ile kısa süre içerisinde bölgeye giderek mahsur keçileryi kurtarmak için iple erişim tekniği ile operasyon yaptık. Keçi uzun bir süre aç ve susuz kaldığı için oldukça bitkin düşmüştü. Gerekli müdahaleleri yaptıktan sora güvenlik önlemlerini alarak keçiyi uçurumdan kurtardık” dedi ve vatandaşlarımızı, canlılarımızı ve doğamızı korumak için operasyonlarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi..
2’inci keçi kurtarılmak için AKUT ekibine sığındı
Mahsur keçiyi kurtardıktan sonra uçurumda ikinci bir mucize yaşandığını ve kayıp 2’inci keçinin de kurtarılmak üzere uçurumda yanlarına geldiğini söyleyen Doğan Göktekin, “Biz ilk keçiyi kurtardıktan sonra şans eseri kayıp olan 2’inci keçi ile karşılaştık. 2’inci keçide aç ve susuz kaldığı için oldukça bitkindi. Onu da gerekli güvenlik önlemleri etrafında iple yukarı çektik. Rutin sağlık kontrollerini yaptıktan sonra durumları iyi olan 2 keçiyi de sahibine teslim ettik. Vatandaşlarımızı, canlılarımızı ve doğamızı korumak için operasyonlarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu