SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-07-2020 03:07

Akrepler Hangi Yaş Grupları İçin Tehlikeli?

Haber Merkezi-İnsanların korkulu rüyası haline gelen akrep sayısında bu yıl ciddi  bir artış gözlenirken, dünyada bin 750 adet akrep çeşidinin olduğu kaydediliyor. Akrep sokmalarının sonuçlarında hafif ağrılardan tutun da sonucu ölümlere kadar varan vakalar görülürken, uzmanlar hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Akrepler Hangi Yaş Grupları İçin Tehlikeli?

Haber Merkezi-İnsanların korkulu rüyası haline gelen akrep sayısında bu yıl ciddi  bir artış gözlenirken, dünyada bin 750 adet akrep çeşidinin olduğu kaydediliyor. Akrep sokmalarının sonuçlarında hafif ağrılardan tutun da sonucu ölümlere kadar varan vakalar görülürken, uzmanlar hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bilimsel kaynaklara göre, aslında bu hayvanların görüntüsü kadar tehlikeli olmadıkları kaydediliyor. Dünya üzerinde  bin 750 adet akrep türü buluyor. Bu türlerden 50 tanesi zehirli ve sadece 20-25 tanesi insanlara zehir bulaştırarak ölüm tehlikesi oluşturuyorlar. Türkiye’de sadece 11 tür yaşam alanı bulunan bu akreplerin sadece ikisi sokmaları durumunda ciddi rahatsızlanmalara ve hayatı tehdit eden durumlara sebebiyet verebiliyor. Bu akreplerin en önde gelen türleri kara akrep olarak bilinen “Androctonus crassicauda” ve sarı akrep olarak bilinen “Leiurus quinquestriatus” olarak bilinir.
Akrep Öldürür Mü?
Akrepler için en merak edilen soru ise, soktuğu zaman ölümcül olup olmadığı. Yine bilimsel kaynaklara göre, akrep sokmasında gerekli tedbirler kısa sürede alınmazsa sonuç ölümlere kadar varabliyor.  Yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar ile bebekler, çocuklar, akreplerin sokmaları karşısında ciddi olarak etkilenebiliyor.  Akrep sokmalarında genel olarak ölümler  ise 6 yaş altında kendisini gösteriyor.