SİYASET
Giriş Tarihi : 22-06-2021 21:32   Güncelleme : 22-06-2021 21:44

AKP’Lİ ÖZKAN, “MKE TEKLİFİ” İÇİN “REFORM” DEDİ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP’nin MKE kanun teklifine ilişkin eleştirilerine “Bay Kemal, sürekli, Türkiye’nin destan yazan silahlı kuvvetlerinin yerli ve milli savunma sanayi teknolojisiyle donatılmasına karşı çıkıyor. MKE ile ilgili yapılacak reform, Türkiye’nin savunma teknolojisinde dünya devi olmasını sağlayacaktır” dedi..

AKP’Lİ ÖZKAN, “MKE TEKLİFİ” İÇİN “REFORM” DEDİ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) lağvedilerek, anonim şirketine dönüştürülmesine yönelik AKP yasa teklifini yönelik eleştiriler için “MKE ile ilgili yapılacak reform, Türkiye’nin savunma teknolojisinde dünya devi olmasını sağlayacaktır” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Özkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, bürokratların birden fazla maaş aldığı yönündeki tartışmaları, "Bu yalan dolan siyasetinin milletimiz karşısında hiçbir değeri yok” sözleri ile değerlendirdi.

1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu’nun 3. maddesinde kooperatifler, bölge birlikleri ve merkez birliği tarafından kurulan şirketlerin sadece birinden ücret ve huzur hakkı ödenebileceğinin belirtildiğini aktaran Özkan, “Bu kadar açık ve net düzenlemeye rağmen oluşturulmaya çalışılan bu heyula, yalan dolan siyasetini kınıyor, nefret ediyoruz ve milletimize şikayet ediyoruz” dedi. 

Özkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milli güvenlik sorunu olduğu" yönündeki ifadelerini de “lanetlediklerini ve telin ettiklerini” söyledi.

MKE’nin lağvedilerek, anonim şirkete dönüştürülmesine yönelik AKP yasa teklifini eleştiren muhalefet için de Özkan, şunları söyledi:

“MKE ile ilgili yapılacak reform, Türkiye’nin savunma teknolojisinde dünya devi olmasını sağlayacaktır. MKE’nin daha hızlı çalışmasını, daha verimli teknoloji üretimini sağlayacaktır. Onlar rahatsız olmaya devam etsinler, biz güçlü Türkiye idealine ulaşmaya, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaya devam edeceğiz.”

Özkan, gazetecilerin sorusu üzerine, hayvan haklarını koruma konusunda hem hukuk hem maliye hem de yerel yönetimler açısından etraflı bir değerlendirmede bulunarak ideal bir düzenleme yapmayı düşündüklerini açıkladı.

Bir gazetecinin, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve OHAL Komisyonu’na bazı isimler verildiği ve bu kişilerin görevlerine geri döndüğü" açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine ise Özkan, şunları söyledi:

"Türkiye, anayasal bir hukuk devleti olarak, yasal düzenlemeler neyi emrediyorsa, devletin hem yargısı hem idari makamları hem de oluşmuş olan komisyon çalışmaları bu yasal çerçevede hayata geçmektedir. O onu dedi, bu bunu dedi diye değil. Yasal düzenleme neyi emrediyorsa o çerçevede..."

Özkan, çeteler, mafyalara karşı etkin mücadelenin sürdüğünü belirterek, "İşte bugün çete elebaşısının bir yayın organının kurulmasına vesile olduğu iddialarını duyuyorsunuz. Bunun arkasında ne var ne yok elbette yargısal makamlar bakar" diye konuştu.