GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2023 15:13   Güncelleme : 20-03-2023 11:17

Akciğer Röntgeni Nasıl Çekilir?

Akciğer Röntgeni Nasıl Çekilir?

 

Akciğer röntgeni nasıl çekilir ve Akciğer röntgeni nedir gibi sorular pek çok rahatsızlıkta gündeme gelmektedir. Akciğer röntgeni göğüsteki organların ve yapıların fotoğraflarını üretmeye yarayan bir tür görüntüleme yöntemi olup halk arasında daha çok akciğer filmi, akciğer grafisi gibi isimlerle anılır. Başta kalp ve akciğer hastalıklarından şüphelenilmesi hali olmak üzere pek çok alanda akciğer röntgeni istenebilir.

Akciğer röntgeni sayesinde birçok hastalığın teşhis ve tanılaması konulabilir. Burada bilinmesi gereken akciğer röntgeninin bir tedavi yöntemi olmayıp sadece tanı yaparak hastalıkların net şekilde belirlenmesini sağlamasıdır.

Akciğer Röntgeni çekimleri için öncelikle hasta yetkili, donanımlı sağlık merkezlerine başvururlar. Randevu alırlar ve randevu saatinde akciğer röntgeni için radyoloji birimine ulaşırlar. Röntgen işlemleri öncesinde hastanın sorunlar doğrultusunda ilaçlı ya da ilaçsız biçimde röntgen çekilir. Röntgen çekimi esnasında ilaç kullanımı gerekiyorsa önce hastaya damar yolundan kontrast adı verilen sıvı gönderilir.

Sonrasında akciğer röntgeni çekimi için hasta üzerindeki kıyafetleri çıkarır ve özel hazırlanmış olan önlüğü giyer. Üzerindeki metal bütün eşyaları çıkaran hasta böylece akciğer röntgeni için uygun hale gelmiş olur. Bilgisayarlı röntgen cihazı sayesinde sedyede uzanmış bulunan hastanın görüntüleri çekilir.

Akciğer röntgeni esnasında daha net görüntü alınabilmesi için radyoloji uzmanlarınca hastaya belli aralıklarla nefesini tutması söylenir. 20-30 saniye süren işlem sonrasında akciğer röntgeni başarıyla çekilmiş olur.

İstanbul’da Nerede Yapılır?

İstanbul’da nerede yapılır sorusuna karşılık birçok yerde akciğer röntgeni çekilebilir. Fakat tercih edilecek yerin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması, uzman ekibe sahip olması ve yeterli donanımının olması gerekir.

Akciğer röntgeni büyük bir kola bağlı, hareketli bir ışını kamerası olan özel odada yapılır. Kullanılan ekipmanlar röntgen üreten bir tüp, görüntüyü kaydeden kutu benzeri bir plaka bulunur. Çekim şuralarda yapılabilir:

  • Devlet hastaneleri
  • Görüntüleme merkezleri
  • Dispanserler
  • Özel hastaneler
  • Kliniklerde.

Tercih edilecek kurumun akciğer röntgeni çekebilecek personele ve gerekli ekipmana sahip olması gerekir.

Özel sağlık merkezi akciğer röntgeni alanında uzun yıllardır hizmet vermektedir. Alanında eğitimli ve deneyimli personeli ve en gelişmiş teknolojilere sahip cihazları sayesinde akciğer röntgeni çekimlerini en hızlı ve en güvenli şekilde yapmaktadır.

Akciğer röntgeni pek çok durumda yapılabilir. Akciğer etrafında bulunan alanlarda enfeksiyon, hava birikmesi, sıvı birikmesi, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, omurga sorunları gibi birçok durumda Akciğer Röntgenine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Fiyatı Ne Kadar?

Fiyatı ne kadar sorusuna karşılık her sağlık kurumu kendi fiyat politikasına göre akciğer röntgeni fiyatlarını belirlemektedir. Her yıl da fiyatlar değişmektedir. Ayrıca röntgenin özellikleri de fiyatlarda belirleyici olmaktadır. En uygun ve güncel fiyatlar için firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi