GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 15:07   Güncelleme : 05-05-2021 15:39

AKAR: 1 OCAK'TAN BERİ 953 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile birlikte, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda denetleme ve incelemelerde bulundu. Akar; Güler, Özbal ve Levendler ile iftar yaptı. Akar, "1 Ocak 2021’den bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 953 terörist etkisiz hale getirildi" dedi. .

AKAR: 1 OCAK'TAN BERİ 953 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile birlikte, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda denetleme ve incelemelerde bulundu. Akar; Güler, Özbal ve Levendler ile iftar yaptı. Akar, "1 Ocak 2021’den bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 953 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Akar konuşmasında; Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek harekâtları, Doğu Akdeniz'deki ilişkiler ve koronavirüs hakkında bilgiler verdi. Akar'ın personele hitaben yaptığı konuşma özetle şöyle:

“Asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla yurt içinde ve yurt dışında yapılması gereken ne varsa, gece ve gündüz demeden 84 milyonun hakkını hukukunu korumak için canla başla çalışmalarımız sürdürüyoruz. Ne için? Egemenlik ve bağımsızlığımız için, sınırlarımız için, birliğimiz ve bütünlüğümüz için, vatandaşın huzuru ve devletimizin bekası için. TSK, yurt içinde yoğun bir biçimde terörle mücadele harekâtını sürdürüyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Taarruzi anlayışla yaptığımız faaliyetlerimizi önümüzdeki dönemlerde daha da artan bir şiddetle sürdürmek suretiyle bu terör belasından asil milletimizi kurtaracağız.

1 Ocak 2021’den bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 953 terörist etkisiz hale getirildi. Önemli olan teröristlerin tamamının etkisiz hale getirilmesidir, bunun için çalışıyoruz. Başta dost ve kardeş Irak olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılıyız. Irak’ın kuzeyinde yuvalanan ve 40 yıldan beri 40 bin vatandaşımızın canına kasteden bu terörün bitmesi için yapılması gereken ne varsa yapacağız. Bunun haricinde ne Irak’ın kuzeyinde ne Suriye’nin kuzeyinde başka bir emelimiz yoktur. 23 Nisan’da yeni bir operasyon serisi olan Pençe-Yıldırım, Pençe-Şimşek hareketlerimiz başladı. Bu faaliyetlerimiz büyük bir başarı ve yoğun bir şekilde devam ediyor. En son bugün Avaşin Basyan’da bir mağarada daha arkadaşlarımız 6 teröristi etkisiz hale getirdiler.

"YUNAN KOMŞULARIMIZ TEHDİTKAR BİR DİL KULLANMAKTA"

Biz diyalog istiyoruz. Biz sorunlarımızı görüşerek siyasal çözümler bulmak istiyoruz. Bu konuda yapılması gereken ne varsa; uluslararası ilişkiler, teamüller, iyi komşuluk ilişkileri… Bunlar çerçevesinde bu sorunları gidermek istiyoruz. Fakat maalesef biz ne kadar iyi niyetli yaklaşırsak yaklaşalım Yunanlı komşularımız olayları tırmandırmakta, gerilimi artırmakta, tahrikkâr ve tehditkâr bir dil kullanmakta ve bununla bir yere varamayacaklarını anlayamayacak kadar da hata içindeler. Nitekim başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Ege’deki, Doğu Akdeniz’deki ve Kıbrıs ve civarındaki duruşumuzla siyasal çözüm arayışlarının yolunu açtığımıza inanıyoruz. Bizim kimsenin toprağında, kimsenin suyunda, kimsenin hakkında gözümüz yok. Fakat şunu da herkes bilsin ki hiçbir şekilde tek zerre hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.

"TSK, ŞU ANDA DÜNYADA YÜZDE İTİBARİYLE EN AZ COVİD VAKASINA SAHİP ÜLKE"

Katı ve şiddetli bir biçimde tedbirlere devam edeceğiz. Bunun yolu da çok basit: Maske, mesafe, hijyen. TSK, şu anda dünyada yüzde itibariyle en az Covid vakasına sahip olan ülkedir. Bununla övünüyoruz. Personelimizin güvenliği, sağlığı bakımından en ileri kurumlardan biriyiz. Her olayda bütün tedbirleri alıyoruz ve sonrasında da takip ediyoruz.”