KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-11-2019 09:34   Güncelleme : 28-11-2019 10:42

Ak Parti Mersin Milletvekili Taşkın Anamur’u TBMM’de Böyle anblattı

Mithat Ünal-Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, dün mecliste yaptığı konuşmada, Anamur’un tarihi ve doğal güzellikleri ile bakirliğini gündeme getirdi.  Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen Taşkın'a teşekkür etti.

Ak Parti Mersin Milletvekili Taşkın Anamur’u TBMM’de Böyle anblattı

Mithat Ünal-Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, dün mecliste yaptığı konuşmada, Anamur’un tarihi ve doğal güzellikleri ile bakirliğini gündeme getirdi.  Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen Taşkın'a teşekkür etti. Anamur'un açık bir müze ve doğal güzellikler şehridir diyerek herkesi Mersin ve Anamur'a davet eden Taşkın konuşmasında şunları söyledi: “Akdeniz’in incisi Mersin, coğrafi konumu ve tarihi geçmişinin ortaya çıkardığı zengin, kültür birikimi ile önemli bir turizm merkezidir.  Mersin’in doğusunda Tarsus, batısında ise Anamur İlçesi yer almaktadır. Anamur, İl Merkezine 230 kilometre, Antalya’ya 270 kilometre uzaklıktadır. Anamur, sahip olduğu iklim, deniz ve hava koşullarının uygunluğu, arkolojik ve tarihsel zenginlikleri bakımından, bir açık hava müzesi özelliği taşımasına rağmen ülkemizin bakir özgün yerlerinden biridir. UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Mamure Kalesi, Anamuryum Antik Kenti, Anamur Müzesi, Titiopolis Alaköprü, Anamur Mağaraları, Anamur Evleri, Caretta Caretta ve Akdeniz Fokları, Anbamur’un doğal ve kültürel zenginliklerinden bazılarıdır. Anlatmakla bitiremeyeceğimiz özellikleri görmek ve bir gastronomoi şehri Mersin’e ait değerleri görmek için herkesi Mersin’e ve Anamur’a davet ediyor ve Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.” Dedi. Konuşmasına Meclis Başkanı’na teşekkür ederek başlayan Ak Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın’ın Anamur’u bu şekilde tanıtan ve anlatan Taşkın’a Anamur Kültür ve Turizm derneği Başkanı Fatih Şen teşekkür etti. Şen; “İllcemizin tanıtımına destek verenmersin milletvekilimiz Ali Cumhurtaşkın’a teşekkür ederim.” Dedi.  
Ali Cumhur Taşkın Kimdir.
1967 yılında Tarsus'un Cinköyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Tarsus'un Sarıkoyak köyünde geçti. İlk,orta ve lise tahsilini Tarsus'ta tamamladı. 1988 yılında İ.Ü Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Çamlıyayla Orman İşletme Şefliğinde Mühendis olarak çalışmaya başladı. 1988 Aralık - 1990 Mart arası Yedek Subay olarak askerlik görevini yaptı. 1991 yılında İ.Ü Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimine başladı. Tarsus Orman İşletmesinde Orman Yangınları ve Önleme Tedbirleri konulu yüksek lisans tezini hazırlayarak Orman Yüksek Mühendisi unvanını aldı.  1991-1992 yıllarında Tarsus Orman İşletmesinde mühendis olarak çalıştı. 1992 yılında Ankara Orman Bölge Müdürlüğünde mühendis olarak memuriyete başladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler aldı.
2001 yılında MEMURSEN konfederasyonuna bağlı Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikasının (TOÇBİR SEN) kuruculuğunu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptı.Ankara Orman Bölge Müdürlüğünde Koruma Şube Müdürlüğü yaparken Şube Müdürü görevini bırakarak 2003-2005 yıllarında TOÇBİR SEN sendikasının genel başkanlığını yaptı. Profesyonel sendikacılık yaptığı süreçte çalışanların haklarının korunması ve geliştirilmesi ile ilgili raporları hükümet yetkililerine vererek sektörün gelişmesine katkı sağladı.