GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 11:53

Ak Parti İlçe Başkanı Yılmaz’dan İthal Muz Açıklaması

Mithat Ünal-Adalet ve Kalkınma Partisi Anamur İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz, İthal Muzda kaldırılan yüzde 145,8 gümrük vergisi ile ilgili sosyal medya sayfasından bir açıklama yaptı. Yılmaz, haberi asparagas olarak nitelendirdi. “Bu gün sabah itibari ile çeşitli kitle iletişim araçlarında paylaşılan Yerli Muz a yönelik asparagas haberler yayınlanmıştır.

Ak Parti İlçe Başkanı Yılmaz’dan İthal Muz Açıklaması

Mithat Ünal-Adalet ve Kalkınma Partisi Anamur İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz, İthal Muzda kaldırılan yüzde 145,8 gümrük vergisi ile ilgili sosyal medya sayfasından bir açıklama yaptı. Yılmaz, haberi asparagas olarak nitelendirdi. “Bu gün sabah itibari ile çeşitli kitle iletişim araçlarında paylaşılan Yerli Muz a yönelik asparagas haberler yayınlanmıştır.” Diyen Yılmaz, açıklamasının devamında, “Özellikle Anamur ilçemizin 1. Derecede geçim kaynağı olan Muz bitkisi bölgemizin olmazsa olmaz geçim kaynağıdır. Muz üreticisini daha fazla koruma düşüncesi ile sektörü zarara sevk eden konuları bertaraf etme amaçlı Resmî Gazete de yayınlanan konunun, tam tersi manada ve art niyetli düşüncelerin çarpıtmaya çalışması sonucu kamuoyunda endişe oluşturan düşüncelerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. 
Konunun Muhatabı olan Makamlarımızdan almış olduğumuz bilgi aynen aşağıdaki metindir.
Taze muz ithalatında yüzde 145,8 oranında gümrük vergisi uygulanmaktaydı. Bugünkü Resmi Gazete’de (05/08/2020) yayınlanan Karar ile muz üzerinden alınan gümrük vergisi nispi (yüzde 7) ve maktu (ton başına 830 euro) olarak 15 gün sonra uygulanmaya başlayacaktır.
Mevcut dünya piyasaları fiyatlarıyla yeni uygulama ile alınacak gümrük vergisi de yüzde 145,8 oranında olmakla birlikte düşük fatura beyanı sonrası mahkeme süreci ile ödenen vergilerin ithalatçı tarafından geri alınmasının önüne geçilecektir.
Böylece üreticimiz ve dürüst tüccarımız korunacak ve haksız rekabet ortamı oluşması engellenecektir. Konun Üreticimiz lehindeki yakınen takipçisi olan Bölgemizin değerleri olan Dış İşleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanımız sayın Bakanımız Lütfi Elvan makamlarından direk aranarak selamlarını ileterek konunun daimi takipçisi olduklarını bildirmişlerdir. Bütün Muz üreticilerimiz adına teşekkür eder saygılar sunarım. Yeni sezonumuzun Bereketli ve Bol Kazançlı olması duasıyla kolaylıklar dilerim.”