GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 17:17

AFSÜ, Türk Üniversiteler Birliği üyesi oldu

AFYONKARAHİSAR-25.11.2022-HİBYA- Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) , Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) Genel Kurulu'nda birlik üyeliğine kabul edildi.

AFSÜ, Türk Üniversiteler Birliği üyesi oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde; Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Macaristan’dan ellinin üzerinde yükseköğretim kurumu yöneticisi ve temsilcisinin katıldığı TÜRKÜNİB 6. Genel Kurulu'nda AFSÜ'yü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan ve Erasmus+ Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Cemile Terzier temsil etti.

Yönlendiriciliğini Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’ın yaptığı toplantıya TBMM Başkanı Mustafa Şentop da bir video mesaj gönderdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Janar Temirbekova ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın konuşmalarının ardından, AFSÜ’nün Türk Üniversiteler Birliği’ne üyelik başvurusunun görüşüldüğü toplantıda söz alan AFSÜ  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Aslan, AFSÜ'nün Türk Üniversiteler Birliği'nin temsil ettiği ilke ve değerleri benimsediğini ifade etti.

Aslan, birlik üyesi üniversiteler ile öğrenci ve personel değişimi ile çeşitli ortak akademik çalışmaları kapsayan dört protokol imzalandığını belirterek, Türk dili konuşan halklara mensup öğrenciler arasındaki kültürel bağı geliştirmek amacıyla AFSÜ bünyesinde “Türk Dünyası Kültür Topluluğu” kurulduğunu da kaydetti.
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi