SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-06-2021 13:46   Güncelleme : 13-06-2021 13:55

ADANA SEYHAN’DA ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR

Seyhan Belediyesi ile Adana Eczacı Odası’nın (ADEO); kullanılmayan, miadı dolmuş ilaçların toplanıp, lisanslandırılmış tesislerde imha edilmesi konusunda iş birliği yaptığı proje başlıyor..

ADANA SEYHAN’DA ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR

Seyhan Belediyesi ile Adana Eczacı Odası’nın (ADEO); kullanılmayan, miadı dolmuş ilaçların toplanıp, lisanslandırılmış tesislerde imha edilmesi konusunda iş birliği yaptığı proje başlıyor.

“Atık Yönetimi” ve “Sıfır Atık” yönetmelikleri uyarınca Seyhan Belediyesi ile ADEO halk sağlığını, doğayı ve çevreyi korumaya yönelik olarak kullanılmayan ya da miadı dolmuş atık ilaçların toplanıp, imha edilmesi için işbirliği yapıyor. ADEO’nun yaptığı çalışma sonucu Seyhan ilçesindeki 327 eczaneden 80’i atık ilaç toplama noktası olarak belirlendi.

ADEO’nun Seyhan’da belirlediği 80 eczaneye; 80 litre kapasiteli, ağzı kilitli ve sarı renkli “Evsel Atık İlaç Toplama Kumbarası” Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından teslim edildi.

Atık ilaç toplama noktalarını gösteren harita ise Seyhan Belediyesi ile ADEO’nun resmi web sayfalarında yayınlanarak halkın bilgisine sunuldu.

İlaçların da birer kimyasal madde olduğuna işaret eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, lavabolara dökülen ya da çöpe atılan ilaçların toprağı ve suyu kirletebileceğini söyledi.

Başkan Akay, “Sağlıklı bir yaşam için toprağımızı, suyumuzu, havamızı korumalıyız. Adana Eczacı Odası ile birlikte atık ilaçları toplayıp, imha edilmesini sağlayarak, halk sağlığını ve doğamızı koruma konusunda çok önemli bir hizmeti yerine getireceğimize inanıyoruz” dedi. 

BÖLGEDE İLK

ADEO Yönetim Kurulu Üyesi ve Atık İlaç Toplama Sorumlusu Fatma Tuğçe Dalkır ise şunları söyledi: 

“Bugüne kadar herhangi bir sebeple; vefat eden hastalardan kalan, hekimin artık kullanmamalarını tavsiye ettiği, miadı dolmuş evlerde kalan ilaçların çöplere atılması veya lavabolara dökülmesi, bu ilaçların doğaya karışmasıyla çevre kirliliğine neden olmakta ve halk sağlığını tehdit etmekteydi.

Bu nedenle ilaçla ilgili her aşamada duyduğumuz sorumlulukla Adana Eczacı Odası olarak, evsel atık ilaçların imhasında da bölgemizde ilk olarak Seyhan Belediyesi ile iş birliği içerisinde bu ilaçları toplama konusunda görev aldık. Proje kapsamında halkımız artık kullanmadıkları ilaçları atık ilaç toplayan eczanelerimize götürerek toplum ve çevre sağlığının korunmasına katkıda bulunabilecekler.”

ATIK İLAÇLAR NASIL TOPLANACAK?

Sarıyer Belediyesi ekipleri; vatandaşların, atık ilaç toplama kumbaralarına attığı ilaçları Seyhan Belediyesi ekipleri belli zaman aralıklarında toplayıp; Yeşiloba Atık Getirme Merkezi’nde depolayacak.

Depolanan atık ilaçlar belli bir miktara ulaştıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılan bertaraf tesislerine gönderilip, imha edilecek.