GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-05-2021 19:27   Güncelleme : 23-05-2021 19:38

ADANA KOZAN’DA ATA TOPRAKLARI ORMANLIK ALAN İLAN EDİLEN KÖYLÜLERE CEZA VE HACİZ

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ecrimisil (haksız işgal tazminatı) ödedikleri halde yüz yıldan fazla bir süredir ektikleri biçtikleri, tapulu arazileri hacizlik olan Adana Kozan’ın Doğanalanı sakinlerinin dertlerini dinledi. 300 hanelik Doğanalanı’nda icralık olmayan tek bir evin hanenin kalmadığını belirten Bulut, “Vatandaşa ödeyemeyeceği para cezalarının yanı sıra hapis cezası verildi; traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köylü icra ve hapis cezası korkusundan toprağını ekemiyor” dedi. .

ADANA KOZAN’DA ATA TOPRAKLARI ORMANLIK ALAN İLAN EDİLEN KÖYLÜLERE CEZA VE HACİZ

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ecrimisil (haksız işgal tazminatı) ödedikleri halde yüz yıldan fazla bir süredir ektikleri biçtikleri, tapulu arazileri hacizlik olan Adana Kozan’ın Doğanalanı sakinlerinin dertlerini dinledi. 300 hanelik Doğanalanı’nda icralık olmayan tek bir evin hanenin kalmadığını belirten Bulut, “Vatandaşa ödeyemeyeceği para cezalarının yanı sıra hapis cezası verildi; traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köylü icra ve hapis cezası korkusundan toprağını ekemiyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçiminin tarım ve hayvancılıkla sağlayan Adana’nın Kozan ilçesinin Doğanalanı sakinlerinin sorunlarını dinledi. Doğanalanı’nda 2002 yılında tapu kadastro, 2005 yılında orman kadastro çalışmalarının yapıldığını kaydeden Bulut; köyün 14 bin dönüm arazisinin 5 bin 500 dönümünün ormana gittiğini, 6500 dönümde 2B arazisi çalışmalarının devam ettiğin, sadece 1500 dönüm alanın tapusu olduğunu belirtti.

"KÖYLÜLER BU PARAYI ÖDEYEMEZ"

Köylülerin dedelerinden kalma arazileri yüz yılı aşkın bir süredir ektiklerini, biçtiklerini dile getiren Bulut; araziler için ecrimisil de ödemelerine rağmen, hapis cezası ve ödeyemeyecekleri miktarda para cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi. 970 nüfuslu, 300 haneli köyde icralık olmayan tek bir hanenin kalmadığını belirten Bulut şöyle devam etti:

“Vatandaşa ödeyemeyeceği para cezalarının yanı sıra hapis cezası verildi; traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köyü icra ve hapis cezası korkusunda toprağını ekemiyor. Köyde yaşlılar ve hastalar var ancak çoğu arabası bağlanır diye ilçeye bile gidemiyor. Hiç kimse araç alıp satamıyor. Yıllardır işledikleri topraklardan, dedelerinden kalan bağ, bahçe, arsa ve evlerden orman arazisi diye tahliyeleri istenen Doğanalanı köylüleri kırgın, kızgın ve mağdur.”

“TAPULU ALANLARIMIZ ORMAN OLDU”

Derdini CHP’li Bulut’a anlatan, vergi dairesi ve adliyeden gelen onlarca evrakı gösteren köy sakini de şunlar söyledi:

“Bizleri borçlarımızı ödeyemediğimiz için jandarma zoruyla adliyeye götürüyorlar, perişan olduk, hastalığımızla uğraşamıyoruz.  Mağduriyetimizi Saray’a yazdık, cevap bile vermediler. Tapulu alanlarımız orman oldu. Ektiğimiz için de hapis cezası verdiler.”

“TARLALAR DEDELERİMİZDEN KALDI”

Durumdan mağdur olan bir vatandaş Bulut’a şöyle dert yandı:

“200 dönüm tarlam vardı, 50 dönümü orman, 100 dönümü 2B oldu. Bu toprakların hepsi bizlere dedelerimizden kaldı. Çocuklarım inşaatta çalışıyor, gündelik yevmiyeyle portakal toplamaya gidiyor. Paralarını ellerinden alıp ecrimisil yatırıyorum” dedi.

“İNEKLERİMİZİ SATACAĞIZ”

Kesilen cezaları ödemek için ineklerini satacağını söyleyen bir köylü de şunları söyledi:

“Orman memurları geldi bizlerden, buraları ekmeyeceğimize dair imza aldı. Ceza almayacaksınız dediler ama 42 bin TL para cezası, 10 ay da hapis cezası çevirdiler. Anaparayı ödeyemedim. Avukat parasını 5 taksit yaptırdım. 2 ineğimizi satacağız, ne ederse onla ödemeye çalışacağız. Vermezseniz icraya veririz, her türlü alırız diyorlar.”

“TARLAYI EKMEDİK, YİNE HAPİS VE PARA CEZASI VERDİLER”

Köylünün, “Tarlaları ekmeyeceksiniz, buralar orman dediler. Orman olmadığı halde orman alanı ilan edildi. Ekersem mahkemeye verecekler, ekmediğim halde 5 bin 200 TL para cezası 16 ay da hapis verdiler” serzenişini dinleyen CHP’li Bulut, “Doğanalanı’ndaki çiftçilerimizin tarlaları üzerindeki bu belirsizlikler bir an önce giderilmeli, 2B arazileri için yeniden bir komisyon kurulmalıdır. Haksız cezalar iptal edilmelidir” dedi.