GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 07:28   Güncelleme : 25-04-2021 08:03

ABD'NİN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ SATTERFİELD, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında "soykırım" ifadelerinin ardından ABD'nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Satterfield'e, yapılan açıklamaya karşı tepkiler iletilirken, açıklamanın kabul edilemez olduğu ve tümüyle reddedildiği ifade edildi..

ABD'NİN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ SATTERFİELD, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında "soykırım" ifadelerinin ardından ABD'nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Satterfield'e, yapılan açıklamaya karşı tepkiler iletilirken, açıklamanın kabul edilemez olduğu ve tümüyle reddedildiği belirtildi.

ABD Başkanı Biden, yaptığı yazılı açıklamada, 1915 olaylarını, "soykırım" olarak nitelendirdi. Bunun üzerine Türkiye'de hükümetten ve başta CHP, İYİ Parti, MHP olmak üzere çok sayıda siyasi partiden sert tepkiler geldi.

Biden'ın açıklamasının ardından ABD'nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Satterfield'e, Biden'ın açıklamasına ilişkin tepkileri dile getirdi. Bakanlıktan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Biden'ın açıklamasının tarihi ve hukuki herhangi bir dayanağı olmadığı belirtilirken açıklamanın kabul edilemez bulunduğu ve tamamen reddedildiği ve kınandığı vurgulandı.