GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-04-2021 10:46   Güncelleme : 24-04-2021 10:55

ABD VE TÜRKİYE ARASINDA ZİNCİRLEME GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından, Türk ve ABD’li muhataplar da peş peşe görüşmeler yaptılar..

ABD VE TÜRKİYE ARASINDA ZİNCİRLEME GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından, Türk ve ABD’li muhataplar da peş peşe görüşmeler yaptılar.
 
İlk olarak, Dışişleri Bakanlığı, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Blinken’ın başkanların görüşmesindeki hususların takibi amacıyla telefonda görüştüğünü duyurdu. 
Ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştüğünü Ankara duyurdu. Açıklamada, Erdoğan ve Biden’ın yaptığı telefon görüşmesinde ele alınan konuların detaylı olarak değerlendirildiği ve  iki liderin Haziran ayındaki NATO zirvesinde görüşme kararı almalarından duyulan memnuniyetin dile getirildiği belirtildi. Kalın’ın ayrıca “Mevcut anlaşmazlıklara rağmen Türkiye-ABD ilişkilerinde karşılıklı saygı çerçevesinde, ortak ve stratejik çıkarlara öncelik verilmesi gerektiğini” ifade ettiği paylaşıldı.