GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 17:42

ABD: İşgücüne katılım ve ücretler artarken, istihdam piyasası 315K iş eklemesi yaptı

Tarım dışı maaş istihdam Temmuz ayının revize edilen 526K artışının ardından Ağustos ayında 315K arttı.

ABD: İşgücüne katılım ve ücretler artarken, istihdam piyasası 315K iş eklemesi yaptı

Tarım dışı maaş istihdam Temmuz ayının revize edilen 526K artışının ardından Ağustos ayında 315K arttı. İşsizlik oranı, katılım oranının artmasıyla beklenmedik bir şekilde yüzde 3,7'ye yükseldi. Ekonomistlerin beklentisi istihdamda yaklaşık 300K artış ve yüzde 3,5 işsizlik oranı şeklindeydi. Ağustos ayının istihdam artışı daha yavaş, ancak yine sağlıklı bir oranda gerçekleşmiş görünüyor. İşgücü piyasası hala dayanıklı görüntü çizerken, Fed’in talebi ve bunun üzerinden enflasyonu yavaşlatma çabaları açısından işsizlik oranındaki artış test edici bir doğrultu çizmektedir. İşgücü piyasası pandemi kaynaklı durgunluğun iş kayıplarından toparlanmaya devam ederken, tarım dışı istihdam son 12 ayda 5,8 milyon arttı. Bu büyüme, toplam tarım dışı istihdamı Şubat 2020'deki pandemi öncesi seviyesinden 240K daha yüksek seviyeye getiriyor.

Alt kalemlere bakacak olursak; özel sektör istihdamı 300K beklentisinin üzerinde 308K olarak gelirken geniş anlamda işsizlik oranının ise yüzde 6,7’den yüzde 7’ye çıktığı görülmektedir. İşsizlik oranındaki artışın genel açıklayıcısı olan katılım oranı ise yüzde 62,1’den yüzde 62,4’e yükselerek işgücünün dışından havuz içine daha fazla giriş olduğunu gösteriyor. Bu oran artmasaydı, daha düşük istihdam artışına rağmen işsizlik oranının dipte kaldığını gözlemleyecektik. Diğer yandan, daha fazla kişinin iş arayışına çıkmış olması iyileşen istihdam koşullarına daha fazla güvenmenin de bir göstergesi olabilir. Eğilimin ne kadar realiteye döndüğünü ilerleyen verilerde istihdama dönüşüm üzerinden görmüş oluruz.

Profesyonel ve ticari hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde ve perakende ticarette kayda değer iş kazanımları meydana geldi. Perakende ticaret, Ağustos ayında 44K ve son 12 ayda 422K iş ekledi. İmalat istihdamı Ağustos'ta (+22K) yükselmeye devam etti ve kazançlar dayanıklı mal sektörlerinde yoğunlaştı (+19K). Mali faaliyetlerde istihdam Ağustos'ta 17K ve yıl boyunca 200K arttı. Eğlence ve konaklama sektöründe istihdam, yılın ilk 7 ayında aylık ortalama 90K kazancın ardından Ağustos ayında (+31K) çok az değişti. Ağustos ayında istihdam, inşaat, ulaşım ve depolama, bilgi, diğer hizmetler ve hükümet dahil olmak üzere diğer büyük sektörlerde çok az değişiklik gösterdi. Tüm çalışanlar için ortalama çalışma saati de Ağustos ayında 0,1 saat azalarak 34,5 saate düştü.

Fed’in asıl baktığı detay olarak ücretler beklentilerin altında kalmış görünüyor. Ağustos ayında, tüm çalışanların ortalama saatlik kazançları yüzde 0,3 artarak 32,36 dolara yükseldi. Son 12 ayda ortalama saatlik kazançlar yüzde 5,2 arttı. Ağustos ayında, özel sektör üretim ve denetim dışı çalışanların ortalama saatlik kazançları yüzde 0,4 artarak 27,68 dolara yükseldi.

Fed açısından; ABD ekonomisi halen iyi standartta iş üretmeye devam ediyor ve bu geniş kapsamda halen güvenilecek bir ekonomik aktivite görüntüsü veriyor. Durgunluk işareti veren bir piyasa olmadığından, Fed’in Eylül ayındak 75 baz puanlık faiz artışından geri adım attıracak bir gerçekleşme görmemekteyiz. Diğer yandan, ücret artışlarının beklenti altında kalması enflasyon açısından daha soft görüntü işareti olabilir, bu elbette pek çok farklı değişkene de bağlı olacaktır. Ancak talep, enflasyonu yükseltmeme doğrultusuna girerse Fed’in gelecek adımlarının daha düşük faiz artırımları veya daha düşük maksimum faiz olarak şekillendirecektir. Verileri yumuşatan detay da bu olarak görünüyor.

Kaynak: Tera Yatırım- Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi