GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 15:07

ABD Hindistan Çin Sıfır Karbon Emisyon Hedefi İçin Nükleer Enerji Yatırımı Yapıyor

OECD Nükleer Enerji Ajansı Genel Müdürü William D. Magwood, "Düşük karbonlu geleceğe giden en temiz ve en uygun maliyetli yol, nükleer enerji ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarını içerecek. ABD, Birleşik Krallık, Hindistan, Çin gibi birçok ülke sıfır karbon emisyonu hedeflerine ulaşmaya yardımcı olacak nükleer enerji planları yapıyor" dedi..

ABD Hindistan Çin Sıfır Karbon Emisyon Hedefi İçin Nükleer Enerji Yatırımı Yapıyor

4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi (NPPES)’nin açılış konuşmalarından birini yapan OECD Nükleer Enerji Ajansı (NEA) Genel Müdürü William D. Magwood ile nükleer enerjinin Türkiye’deki ve dünyadaki geleceği hakkında konuştuk.

 

Güvenilir elektrik kaynakları ülkeleri ayıran nitelik olacak

OECD Nükleer Enerji Ajansı (NEA) Genel Müdürü William D. Magwood şunları söyledi: “Covid 19 pandemi döneminde çok açıkça görüldü ki modern toplum, güvenilir ve uygun maliyetli elektriğe olağanüstü bir şekilde bağımlı. Elektrik, ülkelerin ekonomik ve toplumsal geleceğini belirleyen nitelik olacak. Nükleer enerji altmış yıldan daha uzun bir süredir, en güvenilir enerji kaynaklarından biri olduğunu kanıtladı. Karbon salınımsız nükleer enerji, temiz, istikrarlı, güvenilir ve maliyet etkin elektriğe erişim konusunda avantaj sağlıyor.”

 

Yeni nesil reaktörler iklim değişikliğiyle mücadelede kilit rol oynayacak

Magwood: Küçük modüler reaktörler (SMR) ve 4. nesil reaktörler gibi nükleer sanayinin yeni oyuncuları da iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir atılım olacak. Düşük karbonlu geleceğe giden en temiz ve en uygun maliyetli yol, nükleer enerji ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarını içerecek” dedi.

 

Ülkeler daha fazla nükleer enerji yatırımı planlıyor

Magwood sözlerine şöyle devam etti: “Emisyon oranlarını nasıl azaltabileceklerini araştıran ülkeler şunu fark etti ki; nükleer enerji sürdürülebilir gelecek için ne yapılması gerektiği konusunda aranan cevabın bir parçası. 2050 için belirlenen sıfır karbon hedefleri nükleer enerji için muazzam bir fırsat. ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Hindistan, Brezilya, Çin, Rusya gibi birçok ülke sıfır karbon emisyonu hedeflerine ulaşmaya yardımcı olacak nükleer enerji planları yapıyorlar. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesi örneğin Finlandiya, Polonya, Macaristan ve Romanya’nın da nükleer enerji planları var onların enerji altyapılarının önemli bir parçası olacak.” 

 

Tükiye nükleer enerjide istikrarlı ilerliyor

Türkiye’nin nükleer enerji alanında eğitim almış insan kapasitesini geliştirmeye odaklanarak önemli bir başlangıç yaptığını aktaran Magwood: “Son birkaç yılda yüzlerce insan çoğunlukla Türkiyenin dışında eğitimlerini aldı ve onların getirdikleri bu uzmanlık Türk nükleer endüstrisi için çok değerli olacak. Türkiye bu başarılı hamlesiyle, ilk dört reaktörün inşa edilmesi sürecinde ve proje başladığında işletmeye hazır çok iyi bir insan kaynağına sahip olacak. Türkiye Akkuyu NGS ve diğer nükleer yatırımlarıyla birlikte istikrarlı ilerlemesine devam ediyor” diye konuştu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı