GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 08:58

75 mi ? 100 mü?

Fed kararına hazırlanırken, Asya piyasaları satış tarafında. Japon Nikkei %1.26 düştü ve iki haftanın en düşük seviyesini görürken, Avustralya %1,35 , Güney Kore Kospi %0,9 , Hong Kong'un Hang Seng %1.26 değer kaybı yaşıyor.

75 mi ? 100 mü?

JH toplantısı ile Powell’ın “cari enflasyona” çok daha fazla önem vereceklerini açıklaması, Ağustos ayı TÜFE verisinde çekirdek taraftaki güçlülük katılık, ABD'de Temmuz ayında yüzde 10,9 azalan ve Ağustos ayında sadece yüzde 0,3 büyümesi beklenen konut başlangıçlarının beklentilerin çok üzerinde %12,2 büyüme göstermesi, ABD'de büyük mağazalarda perakende satışların Eylül ayının 3. haftasında geçen yılın aynı haftasına göre yüzde 10,5 artması, Dünya bankasının global resesyon risklerinin artmasının yanına 2023’den sonra da küresel büyüme de sorun olur açıklamaları, Önce FedEx gibi ulaşım sektörü devinin beklentilerini aşağı revize etmesinden sonra, dün de Ford Motor Co tarafından tekrarlanması ki parça kıtlığı nedeniyle bazı araçların teslimatını yılın son çeyreğine kaydırdılar, tüm bunlar; FED’in ne kadar kararlı olması gerektiğinin ve bunun bunun yanında WS’in de tahvil fiyatlamasında 2023’de faiz indirim sıkalası üzerinden değerlemelerinin yeniden dizayn edilmesi ve kar beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesi gerektiğinin de işaretleri.

Evet bugün Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı fiyatların içinde( 75 baz puan geldi rahatladık anlamı çıkarmamak lazım) ama projeksiyonlarda takip edilmesi gerekenler öncelikli olarak; 2023’deki politika faizi beklentisi , 2023 büyüme ve işsizlik ile Uzun vadeli faiz oranı beklentisi olacak.

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirisi, Nisan 2011'den bu yana en yüksek seviyesi olan %3.56'ya ulaşırken, yakından izlenen iki yıllık ve 10 yıllık tahviller arasındaki getiri eğrisi daha da tersine döndü. Getiri eğrisinin bu kısmındaki bir tersine dönüş, bir ila iki yıl içinde bir durgunluğun izleneceğinin güvenilir bir göstergesi olarak görülüyor.

Fed kararına hazırlanırken, Asya piyasaları satış tarafında. Japon Nikkei %1.26 düştü ve iki haftanın en düşük seviyesini görürken, Avustralya %1,35 , Güney Kore Kospi %0,9 , Hong Kong'un Hang Seng %1.26 değer kaybı yaşıyor.

ABD doları endeksi, 110.22 çıktı , Brent ham petrol vadeli işlemleri, 26 sent düşerek 90,36$'a gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolünün varili 20 sent düşüşle 83.74 dolardan işlem görüyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu Görüşmelerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin desteğiyle sağlanan tahıl anlaşmasını överek, "Türkiye’nin desteğiyle olağanüstü bir anlaşma sağlandı" dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağı herhangi bir sözde referandumun ABD tarafından kabul edilmeyeceğini açıkladı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağını açıkladığı sözde referanduma tepki göstererek, “Bu tür eylemlerin sonuçları hükümsüz olacak ve AB ve üye devletleri tarafından tanınmayacaktır” denildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka'nın kabul edilemeyecek kadar yüksek enflasyon ile mücadele etmek ve talebi soğutmak için faiz oranlarını ekonomik büyümeyi sınırlayacak bir seviyeye kadar yükseltebileceğini söyledi

Asya Kalkınma Bankası (ADB) merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmalarından kaynaklanan riskler, Ukrayna savaşı ve COVID-19 karantina, kapatma tedbirleri nedeniyle kalkınmakta olan Asya ülkeleri için GSYH büyüme tahminlerini düşürdü.

The Times gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Liz Truss, hükümetinin ekonomik büyümeyi artırmak için bu hafta açıklayacağı mini bütçede damga vergisini düşürmeyi planladığını açıklayacak.

Arjantin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,9 ile piyasa beklentilerinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi.

Macron, 2015 nükleer anlaşmasının canlandırılması konusunda topun İran'ın sahasında olduğunu savunurken, "İran, nükleer anlaşma için sunulan önerileri kabul edip etmediklerini şimdi söylemeli" dedi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi