SPOR
Giriş Tarihi : 10-07-2021 00:27   Güncelleme : 10-07-2021 00:35

660'INCI KIRKPINAR GÜREŞLERİ GELENEKSEL ‘AĞA KARŞILAMASI’ İLE  BAŞLADI

Bu yıl 660’ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, geleneksel “Ağa Karşılama” töreni ile başladı. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılamayan geleneksel güreş karşılaşmalarına bu yıl kısıtlı sayıda seyirci alınacak..

660'INCI KIRKPINAR GÜREŞLERİ GELENEKSEL ‘AĞA KARŞILAMASI’ İLE  BAŞLADI

GÖKHAN TUZLADAN

Bu yıl 660’ncısı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, geleneksel “Ağa Karşılama” töreni ile başladı. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılamayan geleneksel güreş karşılaşmalarına bu yıl kısıtlı sayıda seyirci alınacak.

Tören, kortejin Edirne Belediyesi önünde toplanması ile başladı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, CHP, İYİ Parti ve MHP il başkanları ile eski ağalardan Murat Köse ile Alper Yazoğlu’nun katıldığı kortej, tören alanında Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim’i karşıladı. Karşılama töreni, Kırkpınar’ın yaşayan efsane baş cazgırı Şükrü Kayabaş’ın sunumuyla gerçekleşti. 

Geleneksel ağa karşılamasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ağalığın en önemli sembolü olan 22 ayar altından yapılan ağalık kemerini Seyfettin Selim’e takarak bir konuşma yaptı.

Başkan Gürkan, “660 yıldır devam eden bu efsane, bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, bugün Allah’ın izni ile Kırkpınar’ın dualı çayırında Sarayiçi’nde tekrar başlıyor. Bugün 660 yıldır olduğu gibi, Kırkpınar’ımızın ağasını, üç altın kemerli ağası Seyfettin Selim’i karşılıyoruz. Hoş geldiniz, diyoruz ve Kırkpınar’ımız hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Karşılama sonrasında protokol üyeleri hep birlikte Edirne Belediyesi önüne yürüdü. Kortej Atatürk Anıtına gelerek çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı ve Kırkpınar marşının çalınmasının ardından ebediyete intikal eden pehlivanlar Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlıkları ziyaret edilerek 660’ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri anısına çelenk ve çiçekler bırakıldı; dualar okundu.

Daha sonra da ise Cumhuriyet’in 50. yılı anısına 1973 yılında açılmış olan heykel yarışmasında heykeltıraş Tankut Öktem'in birinci olduğu ve Edirne’nin en gözde caddesi olan Saraçlar Caddesi’ne taşınan Pehlivanlar Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi.