EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-10-2020 14:06

500 Bin Öğrenciye Dağıtılacak Tabletlere Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Haber Merkezi-Milli Eğitim Bakanı ZiyaSelçuk; "Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak. İhtiyaçlı ailelerin çocuklarına öncelik tanınacak.

500 Bin Öğrenciye Dağıtılacak Tabletlere Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Haber Merkezi-Pandemi döneminde uzaktan yürütülen eğitimin devam edebilmesi için öğrencilere dağıtılacağı açıklanan tabletlerin nasıl talep edileceği merak öğrenciler kadar veliler tarafından da merak ediliyor.  Projeye destek için bir çok kurum başvuruda bulunurken, Acun Ilıcalı’nın canlıyayında topladığı 10 milyon liranın destek amaçlı Bakanlığa aktarıldığı kaydedildi. Gelecek hafta içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtımına başlanacağı belirtiliyor. Tabletler için Uzaktan eğitim sürecinde büyük önem arz eden tablet bilgisayar, öğrencilerin EBA ve Zoom gibi portallara girişlerinde kolaylık sağlıyor.
500 Bin Öğrenciye Dağıtılacak
İhtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki tablet bilgisayar gereksinimlerinin karşılanacağını belirten Milli Eğitim Bakanı ZiyaSelçuk; "Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak. Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik ve bu kriterleri resmi veriler üzerinden öncelikli olan öğrencileri belirledik.” Dedi.  Cihazların dağıtım süreci, İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından koordine edileceğini  ve bu cihazların, okul yönetimleri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacağını kaydeden Bakan Selçuk, Ayrıca, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle ve yöntemle hareket edilecek ve bu da kısa sürede başlayacağını söyledi.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Yapılan ayni ve nakdi yardımlar da peyderpey çocuklarımıza ulaştırılacak."dedi.
Yüz yüze Eğitim Önümüzdeki Pazartesi Günü Başlıyor.
Bakanlık, 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıf öğrencileri için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerinde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği "hibrit eğitim modeli" planlaması yaptı. Bu kapsamda bazı dersler yüz yüze işlenecek, bazı dersler de TRT EBA kanalları, dijital eğitim platformu EBA ve canlı dersler kanalıyla yürütülecek. Bakanlık tarafından uzaktan eğitim sürecinde bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için hayata geçirilen EBA Destek Merkezlerinin sayısı Türkiye genelinde 12 bin 238'e ulaştı, önümüzdeki süreçte sayı daha da arttırılacak.  Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için hazırlanan dağıtım stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren öğrencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye başlanacak.  Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir öncelikle indirme yapıldı. Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlüklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.