GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2019 19:15

400 ton ihraç patatesimizi yaktılar

Kilis Elbeyli Sınır kapısından Suriye’ye gönderilen 400 ton patates Suriyeli muhalifler tarafından içlerinde böcek olduğu gerekçesiyle yakılarak imha edildi.

400 ton ihraç patatesimizi yaktılar

Kilis Elbeyli Sınır kapısından Suriye’ye gönderilen 400 ton patates Suriyeli muhalifler tarafından içlerinde böcek olduğu gerekçesiyle yakılarak imha edildi. Aynı durumda olan farklı firmalara ait her biri yaklaşık 25 ton yüklü olan 7 tır patates de Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndan girdiği Suriye’de pazara sokulmayıp tırlardan boşaltılarak üzerine benzin dökülüp yakıldı. Sınır kapısının kontrolünü ellerinde tutan Suriyeli Muhalifler yaklaşık 10 gündür Suriye kapısında bekletilen patates yüklü 4 tır için de şoförlere imha kararı aldıklarını söyledi.

GEREKÇELERİ YALAN

8 yıl önce Mersin’de kurduğuSHAM FRUİT ithalat ihracat firması ile Türkiye’den İran, Irak, Rusya ve Dubai’ye sebze, meyve gönderdiğini söyleyen Türkiye’ye isdihdam yarattığını belirtenMohamed Ahmed, imha edilen ve Suriye’de iç pazara sokulmayan patateslerden dolayı sadece kendisinin yaklaşık 1 milyon dolar zarar ettiğini belirtti. Suriyeli muhaliflerin Suriyeli patates ihracatçıları lehine hareket ettiklerini ileri süren Mohamed Ahmed ihraç edilen patateslerin Niğde’den tarladan toplatılarak en kalite ürün olduğunu ve Tarım Bakanlığınında „ihraç edilebilir raporu“ bulunduğunu söyledi.
BENZİN DÖKÜP YAKTILAR
SHAM FRUİT Firmasının sahibi Mohamed Ahmed şunları söyledi; Suriye’de patates stoğu olduğu için oradaki tüccarlar özellikle Türkiye’den gönderilen malları iç pazara sokmamaları için sınırın kontrolünü elinde yutan çetelere büyük rüşvet veriyorlar. Amaçları Suriye pazarını tekellerinde tutmak. Ben oraya gönderdiğim malın tüm analizlerini yaptırdım. Tüm evraklarım tamam. Birinci kalite ürün göndermeme rağmen malımı benzin döküp yaktılar.
TARIM ALANLARIMIZA ZARAR VERİR
Tırlarımız 10 gün önce Türkiyeden çıkış yaptılar. Ancak Suriye kapısında bekletildiler. Geri de gönderilmediler. Sonra bazı Suriyeliler gelip. ‘Bizler hükümetin Sebze Tarım Komisyonuyuz’ diyerek tırların kapaklarını açtırıp, ‘Bu patatesler böcekli, bizim tarım alanlarımıza zarar verir. İmha edecegiz’ diyerek gitmişler. Zaten ondan sonra gümrük yüzü görmedik.

Kaynak Tamsayfa gazetesi