KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-05-2021 18:52   Güncelleme : 20-05-2021 19:19

4 BİN YILLIK GELENEĞE PANDEMİ ENGELİ

Uluslararası Giresun Aksu Festivali, dün başladı ancak programın, 4 bin yıllık geleneksel ritüeller bölümü, pandemi gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi. Giresun halkı kutlamalar çerçevesinde her yıl Aksu deresinde toplanıp dereye taş atma, kayıkla Giresun adası etrafında tur atma gibi ritüelleri yerine getiriyordu..

4 BİN YILLIK GELENEĞE PANDEMİ ENGELİ

UFUK KEKÜL

Uluslararası Giresun Aksu Festivali, dün başladı ancak programın, 4 bin yıllık geleneksel ritüeller bölümü, pandemi gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi. Giresun halkı kutlamalar çerçevesinde her yıl, Aksu deresinde toplanıp dereye taş atma, kayıkla Giresun adası etrafında tur atma gibi ritüelleri yerine getiriyordu.

FESTİVAL, YÜRÜYÜŞLE BAŞLADI

Bu yıl 44'üncüsü düzenlenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali, kortej ve festival ateşinin yakılmasıyla başladı. Belediye bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde halk dansları topluluğunun katıldığı yürüyüş, Atatürk Meydanı'nda sona erdi. Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden'in yaktığı şenlik ateşinin ardından Giresun Kalesi'nden de havai fişek gösterisi sunuldu.

Bu yıl etkinlikler Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan bir programla sosyal medyaya taşınacak ve canlı yayınlarla izleyicilere ulaştırılacak. Belediyeden yapılan açıklamada, yerli ve yabancı 44 ekibin gösterilerinin belediye sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacağı belirtildi. 

MAYIS YEDİSİ GELENEĞİ

Kent halkı her yıl 20 Mayıs günü Aksu deresi ile denizin birleştiği alana geliyor. Burada dilek tutarak; sac ayaktan geçme, dereye 7 çift bir tek taş atma, Giresun Adası’nın etrafında kayıkla dolaşma gibi geçmişi 4 bin yıl önceye giden gelenekleri yaşatıyor. Böylece soyun sürdürüleceğine, ocağın tüteceğine, bolluk bereket içinde yaşamın süreceğine, dereye atılan taşla da kötülüklerden arınılacağına inanılıyor. 

Bu yıl pandemi nedeniyle bu kutlamalar yapılamayacak.