KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-07-2021 19:59   Güncelleme : 10-07-2021 20:59

25. TÜRKİYE-ALMANYA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

25. Türkiye-Almanya Film Festivali 18 Temmuz’da "Anons-Die Ansage" filmi ile başlıyor. Festivalin onur ödüllerinin bu sene Almanya'dan Santa Berger ve Türkiye'den Genco Erkal'a verileceği belirtildi..

25. TÜRKİYE-ALMANYA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

25. Türkiye-Almanya Film Festivali 18 Temmuz’da "Anons-Die Ansage" filmi ile başlıyor. Festivalin onur ödüllerinin bu sene Almanya'dan Santa Berger ve Türkiye'den Genco Erkal'a verileceği belirtildi. Türkiye-Almanya Film Festivali yöneticilerinden Adil Kaya ve Ayten Akyıldız, festivalle ilgili açıklamalarında, şu bilgileri verdiler:

“1992 yılında Türkiye Sinema Günleri adı altında başlayan Türkiye/Almanya Film Festivali bu sene 25. yılını kutlayacak. İki ülke sinemasını konu alan filmlerin, uluslararası seçici kurullar ve yarışma bölümleri eşliğinde gösterildiği tek film festivali olma özelliğine sahip.”

Festivalin, Türkiye sinema sanatının ülke dışında tanıtıldığı en büyük platform, Almanya'da ise kültürlerarası diyaloğu sinema sanatı bağlamında sürekli kılan tek film festival olduğunun belirtildiği açıklama şöyle:

"Türkiye-Almanya Film Festivali sadece Almanya'daki çok kültürlü diyaloğa hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal diyaloğu da yıllardan beri teşvik ediyor. Türkiye-Almanya Film Festivali, Almanya'nın önde gelen festivallerden biri sayılırken, konulu festivaller arasında en önemlisi olarak bilinmektedir.

"34 FİLM VE 34 SANATÇI KONUK OLACAK"

Kısa ve uzun metrajlı filmlerde yarışmaya katılanlar ödüllerini festival bitiminde düzenlenecek müzikli, eğlenceli bir törenle alacak. 8 festival gününde 34 film ve 34 sanatçı konuk olacak. Festivalde, uluslararası tanınmış yönetmen ve senarist Tevfik Başer uzun metraj sinema filmleri jüri başkanlığını, kısa filmler jüri başkanlığını da yönetmen Nuran David Çalış üstlenecek. Festival'in açılış filmi olarak da Mahmut Fazıl Coşkun'un yönetmenliğini yaptığı Anons-Die Ansage filmi açılışa katılanlara izlettirilecek." 

Festivalin onur ödüllerinin bu sene Almanya'dan Santa Berger ve Türkiye'den Genco Erkal'a verileceği belirtildi. Festival'in açılış gününe Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, Tevfik Başer, Nuran David Çalış, Muammer Brav, Ercan Kesal, Luk Piyes, Mahmut Fazıl Coşkun ve Bulut Reyhanoğlu katılacak.