GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-2022 15:45   Güncelleme : 01-01-2022 16:02

2022’de İlk Denize Bu Dilekle Girdiler

Mithat ÜNAL-MERSİN’in Bozyazı ilçesinde İlçe Sağlık Müdürü Doktor Bahadır Karakoç öncülüğünde bir grup 2013’ten bu yana sürdürdükleri ve her yıl bir temanın işlendiği 1 Ocak’ta denize girme etkinliğinin 2022 yılında kuraklığın önüne geçmek için doğamızı ve suyumuzu koruyalım teması işlendi.

2022’de İlk Denize Bu Dilekle Girdiler

Mithat ÜNAL-MERSİN’in Bozyazı ilçesinde İlçe Sağlık Müdürü Doktor Bahadır Karakoç öncülüğünde bir grup 2013’ten bu yana sürdürdükleri ve her yıl bir temanın işlendiği 1 Ocak’ta denize girme etkinliğinin 2022 yılında kuraklığın önüne geçmek için doğamızı ve suyumuzu koruyalım teması işlendi. Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş ve fotoğrafçılık ekibinin de katıldığı etkinlikte doğa severler önce gökyüzündeki bulutlarla birlikte uçan fotoğraflar çektirdiler, sonrada kendilerini Akdeniz’in ılık sularına attılar. Organizasyonun öncüsü Bahadırhan Karakoç, geçen yıl bunun pandeminin gölgesinde maske mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde yaptıklarını ancak bu yıl daha rahat bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi.  
Bu yıl Bozyazı sahilinde 8.'sini gerçekleştiren çevreci Turkuaz Grup üyeleri, Bozyazı Turkuaz Grup Lideri Dr. Bahadır Karakoç, Taşelinde yer alan,  Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gazipaşa gibi 365 gün denize girilebileceğini göstermek istediklerini söyledi. Karakoç, "Genel olarak artan ısınma ve buna bağlı olarak gelişen kuraklık ve su tasarrufu. Dolayısıyla su tasarrufu çok önemli. Dolayısıyla Araplardan duyduğumuz deniz suyunu arıtarak içme ve kullanma moduna geçmek istemiyorsak, su tasarrufumuzu yapalım.” dedi.

 

“Grup, Doğayı koru, suya sahip çık” diyerek kendisini Akdenize bıraktı. Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş’te geleceğimize daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için doğaya sahip çıkarak, ormanlarımıza sahip çıkarak suyumuza sahip çıkarak, yangınlara engel olarak, tedbirlerimizi alacak, daha yaşanası bir dünyayı torunlarımıza bırakabiliriz.” Dedi. Etkinliğin bu yıl Danimarka’dan da bir misafiri vardı. Türk gurbetçi İş İnsanı Metin Temur kaynak, bu yıl bu etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi ve gerçekleştiren herkese teşekkür etti. Kıyıda yakılan ateşte hem Torosların mantarı pişirildi, hem de etrafında yöresel oyunlar oynandı. Katılımcılara Mersin Büyükşehir Belediyesi de çorba ikramında bulundu.

Babası Gazi Yıldırım ile gelen Özel katılımcı Onur Yıldırımı’ın “Suyumuza ve Doğamıza sahip çıkalım.” Mesajı de  katılımcıların büyük beğenisini aldı. Akdenizin dalgalarından kurtulmaya çalışanları ise kıyıda Goldın cinsi Paşa asındaki köpek karşıladı.