GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 13:39

2022 yazının en çok tercih edilen tatil bölgeleri: Antalya ve İzmir

Enuygun.com verilerilne göre en fazla tercih edilen tatil destinasyonları Antalya ve İzmir oldu.

2022 yazının en çok tercih edilen tatil bölgeleri: Antalya ve İzmir

Türkiye’nin Lider Seyahat Sitesi Enuygun.com  2022 yaz sezonu verilerini açıkladı. Verilere göre mobil uygulama üzerinden en fazla uçak ve otobüs bileti satın alan ve otel rezervasyonu gerçekleştiren seyahatseverlerin yaş ortalaması 32, en fazla tercih edilen tatil destinasyonlarıysa Antalya ve İzmir oldu.

Mobil uygulama kullanımı erkeklerde daha yaygın

Enuygun.com verilerine göre uygulama üzerinden satın alma işlemi yapan kişilerin yaş ortalaması 32 olurken, mobil uygulamadan uçak bileti satın alanların %58’i erkek, %42’si ise kadın kullanıcılardan oluşuyor. Otobüs bileti oranlarına bakıldığında ise satın alma işlemini mobil uygulama üzerinden gerçekleştiren kullanıcıların %53’ünün erkek %47’sinin de kadın kullanıcılar olduğu görülüyor.

En çok Kurban Bayramı döneminde seyahat edildi 

Enuygun’un analizine göre tüm yaz döneminde en çok uçak bileti satılan günler Kurban Bayramı tatili tarihlerine denk geldi. Kurban Bayramı'nın denk geldiği temmuz ayında haziran ayına oranla otobüs bileti talebi %60 artarken, uçak biletine olan talep ise %200 artış gösterdi.

2022 yazının en pahalı uçak bileti fiyatı 62.910 TL

 Enuygun mobil uygulaması üzerinden satın alınan en pahalı uçak bileti 62.910 TL fiyatıyla gidiş-dönüş Hannover – İzmir rotası için oldu.

2022 yazında en çok otobüs bileti Ankara için alındı 

Yılın en çok otobüs bileti alınan destinasyonları arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana ön plana çıktı.  Mobil uygulama üzerinden alınan en uygun otobüs bileti fiyatı 10 TL ile İstanbul – Çorlu rotası olurken en yüksek otobüs bileti sepet tutarı 3.996 TL ile İstanbul - Van seferi için oldu.

En pahalı otel rezervasyonu 95 bin TL

Otel rezervasyonu verileri incelendiğinde seyahatseverlerin en çok rezervasyon yaptırdığı destinasyonlarda İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir ve Belgrad öne çıktı. Çocuksuz seyahat eden yetişkinler %87’lik bir oranla en çok otel rezervasyonu yaptıran kullanıcılar arasında yer aldı. Yurt içi ve yurt dışında otel rezervasyonları incelendiğinde en pahalı sepet tutarında 95 bin TL ile Antalya ilk sırada yer alırken, en uygun fiyatlı rezervasyon ise gecelik 65 TL ile Pattaya’da yapıldı. Android kullanıcıları bungalov oteller, her şey dahil oteller, İslami oteller, her şey dahil Antalya otelleri ve Antalya İslami oteller gibi aramalar yaparken; Sapanca bungalov oteller, bungalov oteller, İstanbul’a yakın bungalov oteller, İslami oteller ve her şey dahil oteller ise IOS kullanıcıları tarafından en çok aranan konseptler oldu.

Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan: ''Yurt içi seyahat edecek kullanıcılar uçak biletlerini alırken hızlı davranmalı''

Geride bıraktığımız yazla ilgili fikirlerini dile getiren ve 2023 yılına dair öngörülerini belirten Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan konuyla ilgili “2022 yaz sezonunu tamamlarken aslında daha önce hiç karşılaşmadığımız bir şekilde, iç hatlarda arzın daraldığı ve kullanıcıların yer bulmakta zorlandığı bir dönem yaşadık. Bu dönemde teknolojinin önemini bir kez daha gördük. Özellikle sunduğumuz “Fiyat Alarmı” gibi ürünlerle kullanıcılarımız ücretlerde yaşanan değişimleri takip edip, kendilerine en uygun fiyata satın alma işlemlerini tamamladılar. 2023 yılında da uçak teslimlerindeki gecikmeler, global etkiler nedeniyle yakıt ücretinin seviyesinin aynı kalması veya yükselmesi olası bir arz düşüşüne neden olabilir. Bu nedenle iç hatlarda seyahat edecek kullanıcılarımızın daha önce hiç olmadığı kadar erken davranarak seyahatlerini planlamaları gerekecek.” dedi.
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi