EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-05-2021 11:35   Güncelleme : 30-05-2021 12:31

16 MİLYAR DOLARLIK VEGAN PAZARINA TÜRKLER DE GİRDİ

Dünyada 16 milyar dolar büyüklüğe ulaşan vegan gıda pazarına Türkler de adım attı. Kurutulmuş sebze üretimi konusunda üretim yapan ve Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören AVOD Gıda, ABD’ye ilk vegan ürün ihracatını gerçekleştirdi. Türk vegan ürünlerinin dünyada çok sevildiğini belirten AVOD Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Torbaoğlu “ABD sonrası hedefimiz Avrupa ülkeleri” dedi..

16 MİLYAR DOLARLIK VEGAN PAZARINA TÜRKLER DE GİRDİ

Dünyada 16 milyar dolar büyüklüğe ulaşan vegan gıda pazarına Türkler de adım attı. Kurutulmuş sebze üretimi konusunda üretim yapan ve Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören AVOD Gıda, ABD’ye ilk vegan ürün ihracatını gerçekleştirdi. Türk vegan ürünlerinin dünyada çok sevildiğini belirten AVOD Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Torbaoğlu “ABD sonrası hedefimiz Avrupa ülkeleri” dedi.

 Dünyada vegan pazarı hızlı büyümeye devam ediyor. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Uzakdoğu’dan vegan ürünlere ciddi talep var. Türk gıda şirketleri de bu talebe kayıtsız kalmıyor. Türkiye’nin en büyük kurutulmuş gıda üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan AVOD Gıda, ABD’ye vegan ürün ihraç eden ilk şirket oldu. AVOD Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Torbaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 4 yıldır vegan ürünler konusunda Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Ürünlerimiz piyasaya sunmak için hazır halde. Bunların içerisinde vegan hamburger, vegan Wrap var, görüntüsü et muadili bonfileye benzeyen sebze içerikli başka bir ürünümüz var. Vegan ürünler dünyada 15-16 milyar dolarlık bir pazar sahibine sahip, 2025 yılında 25-26 milyar dolarlara geleceği hesaplanıyor. Bu pazara hakim olmak için erken adım attık. ABD’ye ihracatımızı gerçekleştirdik. Hedefimiz Türk vegan ürünlerini tüm dünyaya yaymak” dedi. 

"KATMA DEĞERLİ İHRACAT ÖNEMLİ"

Dünyada katma değerli ürün üretip satmanın artık olmazsa olmaz hale geldiğini belirten Nazım Torbaoğlu “Türkiye 150 milyon dolarlık kurutulmuş domates ihracatı ile dünyada en önemli pazarlardan biri haline geldi. Bu pozisyonda bizim şirketimizin de büyük katkısı oldu. Sektörde ilkleri gerçekleştirdik. Bugün Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Kore, Japonya, Brezilya ve bazı Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz” dedi.

“İTALYA’YI GEÇTİK”

Kurutulmuş sebze üretimi ve ticareti konusunda İtalya ile Türkiye’nin lider pozisyonda olduğunu söyleyen Torbaoğlu, “Miktar bazında İtalya’nın önündeyiz. Cirosal anlamda ikinci sırada yer alıyoruz. Yakın zamanda İtalya’yı da geçeceğimizi düşünüyorum. Türkiye gıda mühendisliği, gıda mühendisliği fakültesi sayıları, gıda teknikeri sayısı ve ziraat mühendisi sayısı olarak dünyada rakipsiz. Ülkemiz son 10 senede yapmış olduğu yatırımlarla, sektöre giren eğitimli sermayedarlarla ve bu konuda bilgi sahibi insanlarla çok büyük mesafe kat etti. Bugün İtalya, Çin, Fas, Tunus, Cezayir, Şili, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerle rekabet ediyoruz” diye konuştu.