GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2020 11:33   Güncelleme : 23-11-2020 16:34

12 Yıllık Hukuk Mücadeleleri Beraatle Sonuçlandı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 2009 yılında Anamur’daki bazı banka şubelerinde sahte belge ile kredi kullanımı ile ilgili soruşturma açılmıştı. Bu davada yargılanarak berat edenler arasında bulunan Özel bir bankanın  Anamur Eski Şube Müdürü Şerafettin Kaçar; “12 yıl sonra suçsuzluğun kanıtlandı şimdi sebep olanlar düşünsün. Onları vicdanlarına havale ediyorum. ” Diyerek bundan sonraki hukuki haklarını sonuna kadar arayacağının sinyalini verdi. 

 12 Yıllık Hukuk Mücadeleleri Beraatle Sonuçlandı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 2009 yılında Anamur’daki bazı banka şubelerinde sahte belge ile kredi kullanımı ile ilgili soruşturma açılmıştı. Hatırlanacağı üzere, soruşturma sonrasında, içlerinde banka personeli,  banka müdürü ve kredi kullananlardan oluşan 45  kişiye dava açılmıştı. Bu davada yargılanarak berat edenler arasında bulunan Özel bir bankanın  Anamur Eski Şube Müdürü Şerafettin Kaçar; “12 yıl sonra suçsuzluğun kanıtlandı şimdi sebep olanlar düşünsün. Onları vicdanlarına havale ediyorum. ” Diyerek bundan sonraki hukuki haklarını sonuna kadar arayacağının sinyalini verdi. 
Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın mağdurlarından olan Kaçar; “Baştan bu yana vicdanımda en ufak bir titreme bile olmadı. Çünkü kendimden emindim. Zaten Anamur’da sahte belge ile kredi kullanımını ilk kez tesadüfen ben ve personellerim ortaya çıkartmıştık. 2009 yılında bir özel bankada şube müdürü iken Anamur’da sahte belge ile kredi kullanımını ilk kez ortaya çıkarttığımız için bazı kişiler, kendilerini kurtarabilmek adına hakkımızda haksız suç duyurusunda bulundular. Bunun neticesinde başlayan mahkeme sürecinde,  12 yıllık yargılamanın sonunda  berat ettik. 12 yıl boyunca suçsuz yere kamuoyu  önünde suçlu ilan edildim. Bankam beni haksız yere görevimden etti.  Yıllarım, kamuoyu nezdinde, suçluluk baskısı ile geçti. Aradan geçen bunca yılların ardından adalet ben ve personellerimin  suçsuz olduğuna  kanaat getirdi.” Dedi.  Şu anda özel bir şirkette genel müdür olarak görev yapan Şerafettin Kaçar ile birlikte  personelleri Mustafa Kemal levent, Özlem Bal  ve  Özel bir Bankanın eski şube Müdürü Ahmet Mert, Emin Özkılıç, beraat etti.  Beraatine karar verilenlerin A.A.Ü.T. gereğince, yargılama süresince ödemek zorunda oldukları 6 bin 810 TL vekalet ücretlerinin maliye hazinesinden karşılanmasına,  tutuklu kaldıkları  süreler nedeniyle CMK'nın 231/3 maddesi delaletiyle ve aynı yasanın 141, 142 ve devam maddeleri gereğince hükmün kesinleştiğinin tebliğinden itibaren 3 ay ve her halde hükmün kesinleşme tarihini izleyen 1 yıl içerisinde tazminat isteme hakkının bulunduğunun bildirilmesine karar verildi.