Advert Advert Advert Advert

Biz Marsa Gitmek İsterken Mars bize geliyor

İnsanoğlu, koloni kurmak için kızıl gezenen Mars’a yolcu toplamaya çalışırken, Mars’ın 2003’ten sonra dünyaya yaklaşık 30 milyon kilometre yaklaşacağı kaydedildi.

Biz Marsa Gitmek İsterken Mars bize geliyor
Bu içerik 619 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

İnsanoğlu, koloni kurmak için kızıl gezenen Mars’a yolcu toplamaya çalışırken, Mars’ın 2003’ten sonra dünyaya yaklaşık 30 milyon kilometre yaklaşacağı kaydedildi.  Bu yaklaşma nedeni ile şimdiki durumundan 10 kat daha büyük görünecek olan Kızıl Gezegen, günbatımının hemen ardından güneybatı yönünde belirecek ve günbatımından birkaç saat sonra kolaylıkla gözlenebilir hale gelecek.
İnsan kolonisi kurmak için 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yolculuğa 100 bin’den fazla insanın başvuru yaptığı ve  Güneş sisteminde Dünya'ya en yakın gezegen olan Mars en son  2018’de  gezegenimize en yakın konuma gelmişti. NASA verilenie göre, Dünya arasındaki mesafe normalde 80.8 milyon kilometre olan mesafe, Mars’ın bu yaklaşımı ile  57,6 milyon kilometreye inecek. Gün batımının hemen ardından gökyüzünde güneybatı yönünde belirecek olan Mars'ı, günbatımından birkaç saat sonra çıplak gözle izlemek mümkün olacak. Teleskop yardımıyla Kızıl Gezegen'deki buz kütlelerinin de görülebileceği belirtiliyor.  Ancak NASA, Mars'ın yüzeyindeki kum fırtınalarının görüşü etkileyebileceği hatırlatıyor.
Bir yılı 687 dünya gününe eşit olan Mars gezegeninde gün batımı mavi renkte görünmektedir. 22 kilometrelik yüksekliği ile  gezegenin en yüksek dağı olimpus’u üzerinde  barındıran Mars’ta, 7 adet robot yaşamaktadır. Üzerindeki paslanmış demirden dolayı(demiroksit) kırmızı renkte görünen   Mars'ın büyüklüğü dünyanın yarısı kadar ve yüzey sıcaklığının ise -63 °C

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Taksi Uçurur
Bu Taksi Uçurur
Başkan Seçer’in Babalar Günü Mesajı
Başkan Seçer’in Babalar Günü Mesajı