SPOR
Giriş Tarihi : 20-05-2019 14:45   Güncelleme : 20-05-2019 14:45

100. Yılda Efeler Damga Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde kutlanan 10 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yılında gençlerin sergilediği ve Atatürk’ün en sevdiği oyun olan efelerin zeybek oyunu damga vurdu.

100. Yılda Efeler Damga Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde kutlanan 10 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yılında gençlerin sergilediği ve Atatürk’ün en sevdiği oyun olan efelerin zeybek oyunu damga vurdu. Atatürk Bulvarı Otogar kavşağından başlayarak Akdeniz Caddesi güzergahından Yeni Cumhuriyet Meydanına gerçekleştirilen yürüyüşle başlayan Kutlamalara Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz(Ak Parti) 25-26. Dönem milletvekili Baki Şimşek(MHP) Olcay Klavuz(MHP) Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç  Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi parti başkanları ile vatandaşlar katıldılar.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Gençlik ve Spor Müdürü Doğan Kuz,  Milli iradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle gençlere büyük görevler düştüğünü belirtti. Kuz  gençlerimizin ve bütün milletin bu iradeyi yaşatmak için 15 Temmuz Darbe girişiminde canını siper ettiğini söyledi. 
Atatürk’ün gençliğe hitabesini okuyan Anamur Hızır Okulları Öğrencisi Kübra Sultan Arı’nın vurgusu tören alanında büyük etki uyandırdı.  Taekvondo ve Karate gösterilerinin ardından Cumhuriyet Meydanına bakan Atatürk anıtının önünde Efelerin sergilediği zeybek oyunu 19 Mayıs 2019 da törenin en görkemli gösterisi oldu.  Tören, Atatğrk kır koşusunda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından verilen kupa ve madalyalarla son buldu.