ORGANİK TARIM İÇİN
Solucan gübresi nedir?
Tarih: 20.11.2018 22:58:34 / 680okunma / yorum
Nuray Sevgili Taş

Günümüzde yapılan tarımda toprağın verimi ve kalitesi azalmış olup,bu durum çiftçileri yeni yöntemlerin arayışına itmiştir.Toprak ve iklim şartlarına uygun türde uygun tedbirlerin alınamaması sonucu verim azalmıştır.Bunun nedenin kimyasal gübre kullanımı olduğu açıktır.Her geçen gün kanserli hasta sayısındaki artış dolayısı ile de gözler organik tarıma dikilmiştir.Amerika için en büyük devrimlerden biri de solucan gübresi devrimiydi.Türkiye´de ise 1960´lardan itibaren kimyasal gübreler hayatımıza girdi. Tahmin edebildiğiniz gibi kimyasal gübreler Marshall yardımı adı altında gelişmekte olan ülkelere gönderilen gübrelerdi.Solucan gübresi henüz keşfedilmeden kimyasal gübre kullanımı akıl almaz boyuttaydı.Artık çok sevdiğimiz vatanımızı savunma vakti geldi de geçmek üzere.Solucan gübresi tamda bu aşamada devreye girmesi gereken bir organik tarım tekniği.

İsrail´de neden kanserli insan sayısı sıfır?Çünkü İsrail tarım topraklarının büyük bir kısmında solucan gübresi kullanılıyor.Türkiye´de ise hastaneler kanser vakalarıyla dolup taşmakta.Sadece insanlar değil topraklarda kanser olup çölleşmektedir. Organik tarım da kullanılmak üzere solucan gübresi üretimi her yerde yapılabilmesi ile girişimcilerin dikkatini çekmiş ve günümüzde yaygınlaşmıştır. Başlangıç maliyetinin de düşük olması solucan gübresi üretimine ilgiyi arttırmıştır.Yapılan araştırmalar sonucu solucan gübresi verilen ağaç ve meyvelerin verimlerinde önemli derecede artışlar olduğu tespit edilmiştir.

Solucanlara ait ortamın ayarlanması ile solucan sayısını kısa sürede arttırmak mümkündür.Bir senelik bir zaman içinde ortalama solucan sayısı 15-20 kat artar ve böylece  küçük çaplı olarak başlayan üretim zamanla para kazanmaya yönelik olarak alanların artmasına vesile olur.

Solucan üretimine yaklaşık 10.000 tane ile başlanırsa, yaklaşık solucanlar için 450 kg civarında bir komposta ihtiyaç olabilir. Eğer büyükbaş hayvanınız varsa komposta ihtiyacımız olmayabilir bunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz.10000 adet solucanın maliyeti ortalama 3.000-3.500 TL arasında değişebilmektedir.Solucan üretimi yaparak, hem gübresinden, hemde kendisinden para kazanılabilmektedir. Solucan üretiminde ortam şartlarına (özellikle ısıya) önem verirsek maksimum verim elde ederiz. Ne kadar çok solucana bakarsak o kadar gübre elde ederiz.

Solucan gübresinin faydaları;

  1. Bitkide %30-%80 arası verim sağlar,
  2. Ürünler %100 organik ve sağlıklıdır,
  3. Kanserden korur,
  4. Ürünlere doğal tat ve aroma verir,
  5. Ürünlerin raf ömrünü arttırır,
  6. Solucan gübresi toprakta 5 yıl kalır ve bu sayede daha az gübre kullanılır buda çiftçi için maliyeti düşürür,
  7. Temiz ve sağlıklı su kaynaklarımız olur,
  8. Tüm ürünlerde erken hasat sağlar,

 

 

 

Solucan gübresi özellikle organik tarım yapanların ilgisini çekmektedir. Ayrıca seralarda da kullanılmaktadır. Atıklarla üretilen solucan gübresinin fiyatı 4-5 TL arasında değişmektedir. Bilinçli tüketiciler arttıkça solucan gübresine olan ilgi de artacaktır. Ayrıca solucan gübreleri ile beslenen ürünler hasat zamanını 15-20 gün öne çekmektedir.

Solucanları beslemek için kompostyapımında neler kullanılır?

Büyük baş hayvanlara ait taze gübre,yeşillikler,muz kabuğu,çay posası,kağıt,karton, mutfak atıkları, evde tükettiğimiz meyve posaları, pazar yerlerinde kalan meyve posaları v.b. kullanılabilir. Çay posası besin değeri çok yüksektir. Kahvehanelerle anlaşarak çay posaları toplanır ve değerlendirilebilir.Solucan gübresi solucanlara verdiğimiz kompostların sindirim sisteminden geçmesi sonucu elde edilir.

Gelecek nesillerimiz için, kendimiz için, vatanımızın selameti için solucan gübresi şart.

Anahtar Kelimeler: ORGANİK, TARIM, İÇİN
Yazarın Diğer Yazıları
YEMEKLERİMİZ (15 Şubat 2019 - Cuma)
KEŞKE İLE BAŞLAMAYAN BİR HAYATIN OLSUN (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
ADALET (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
ONLAR KAHRAMAN TÜRK KADINIYDI (13 Şubat 2018 - Salı)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12