ÇANAKKALE ZAFERİ
Tarih: 17.3.2017 23:13:39 / 520okunma / 1yorum
Hanife Mert

 /resimler/2017-3/17/2318422902797.jpg

 

… “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı
     Düşün altında binlerce kefensiz yatanı...” 

   Bastığımız  bu topraklar ki, birçok destana, zorlu mücadelelere şahitlik etmiştir. Bu topraklar ki her metre karesi aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış, yüz binlerce  vatansevere mezar olmuştur. Bu topraklar ki yedi düvele meydan okumuş halkımızın mertliği, yiğitliği, hak ve  adaleti, sabrı, insani duyguları ile harmanlanmış kutsal topraklardır. Bu topraklar ki insan olmanın, zor şartlarda topyekün mücadelenin, insanlık derslerinin örneklerinin verildiği topraklardır. Aşağıdaki örnek sadece bir tanesidir;

    Çanakkale Savaşlarında savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor: "Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz.Hiç unutmam. Savaş sahasında dövüş bitmişti.Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zaiyat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım.Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi gömleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu.Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık: 

- Niçin öldürmek istediğin askere yardım ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:
-"Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı.Bir şeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün". 
Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımı dondurduğunu hissettim.Çünkü, Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı.Az sonra ikisi de öldüler..."

Fransız Generali BRIDGES

Çanakkale Savaşları komutanı. 

     Çanakkale zaferi; çelikleşmiş bir millet iradesinin, vatan, millet, bayrak aşkının, geleceğe olan güvenin, hürriyet sevdasının, Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde eriyle, komutanıyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, kızıyla top yekün olarak yazdığı şanlı bir yeniden dirilişin destanıdır. Türk milletinin bir diriliş mücadelesidir!  

     Bu destan artık ömrünü tamamlamış bir çınardan yeni ve güçlü bir filizin doğmasıyla sonuçlanmıştır. 

   Yüz binlerin kanıyla vatan yapılan bu topraklarda,Türk ve dünya tarihinde benzersiz bir deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerdir Çanakkale. Hepsinden önemlisi, bir milletin kutsal saydığı değerler ve vatan toprağını savunmada gösterdiği eşsiz bir kahramanlık mücadelesidir.

    Her karesi buram buram kahramanlık, mertlik, insanlık, vefa kokan Çanakkale Zaferinin milletimiz için ne anlam ifade ettiği,vatan, bayrak, devlet sevgisinin ve bağımsızlığın önemi iyi idrak edilmeli. Çanakkale ruhu yeniden canlandırılmalı gençlerimize ve bu ruhtan bihaber insanlarımıza iyi anlatılmalı... 

 .    Destanlar yazarak zafer kazanan Cennet vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğruna canlarını feda eden, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

 

Muhabbetle,

Hanife Mert

 

Anahtar Kelimeler: ÇANAKKALE, ZAFERİ
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ORHAN AFACAN
26.3.2017 20:40:20
TÜRKİYE´DE YAŞAMAK TÜRK´E HEP HELAL OLDU REKLAM Batıda Çanakkale, Doğuda Sarıkamış. İki Alman Zırhlısı ne şehide mal oldu. Yabancı tarihçiler beynimiz yıkamış, Tarihin gözleri kör, kalemleri lal olmuş. *** Çanakkale kırmızı, Sarıkamış kar beyaz. Biri bayrakta yıldız, diğeri hilal oldu. Çölden gelen Mehmetçik ne bilsin nedir ayaz. İttifaka güvenme ırkıma kital oldu. *** Yedi Düvel gözünde Çanakkale bir sondu. Bir Osmanlı Paşası Mustafa Kemal oldu. Sarıkamış´ta vefat, eksi derece dondu. Birkaç çılgın boynuna doksan bin vebal oldu. *** İtilaf, ittifak rotası Rusya Limanı. Alman gemilerine oyunda rol, al oldu. Düşman için hainler, istihbarat alanı. Üstelik Mehmetçiğe, Alman general odu. *** Çanakkale Zaferde, Sarıkamış ne demek? Bunlardaki siyaset sanmam bir misal oldu. Zafer için her biri farklı, farklı bir emek Onlardaki şehadet bize istikbal oldu. *** İki Aman Gemisi bugün Ortadoğu da. Arap Baharı diye güresel, kutsal oldu. 15 Temmuz gecesi sınır Güneydoğu da Direniş görülünce girişi iptal oldu. *** Esat, Putin. Trump Bermuda üçgeni Menbiç´te Terörün örgüleri böylece yasal oldu. Ne büyük bir hataydı türbe nakli geçmişte. Çaresiz değil de Türkiye zorda kal oldu. *** Anlattıklarım son yüzyılın panoraması. Vatanımı bölüşmek düşmanda hayal oldu. Savaş; er meydanıdır, masa değil orası. Türkiye´de yaşamak, Türk´e hep helal oldu. *** Şimdi anlamaktayım ““ilk hedef Akdeniz´i”” Sözde bırakılmayıp tarihi heykel oldu. Öylesine sevdik vatanla birbirimizi. Sevdamızın diye hep ağır bedel oldu. ORHAN AFACAN İZMİR 12.03.2017
Yazarın Diğer Yazıları
Davetlisiniz (08 Kasım 2017 - Çarşamba)
CEHENNEM SEVGİSİZ YÜREKLERDE YAŞANIR (19 Ekim 2017 - Perşembe)
Çifte Mutluluk (10 Eylül 2017 - Pazar)
Utanmaktan Utanma (02 Mayıs 2017 - Salı)
Ye Kürküm Ye… (28 Mart 2017 - Salı)
Kör Düğüm Gibi Sevgi (08 Mart 2017 - Çarşamba)
Kara tren türküsü / Hüzünlü hikayesi (25 Aralık 2016 - Pazar)
Son Pişmanlık Fayda Etmez (13 Ekim 2016 - Perşembe)
BOŞANMAYA GİDEN YOLDA BİZ! (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
BOŞANMAYA GİDEN YOLDA BİZ! (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun (11 Eylül 2016 - Pazar)
Umudun Bittiği Yerdedir Ölüm (10 Eylül 2016 - Cumartesi)
İnsanın Yaratılış Gayesi (24 Haziran 2016 - Cuma)
Dünyanın Çivisi mi Çıktı? (25 Nisan 2016 - Pazartesi)
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ (17 Mart 2016 - Perşembe)
Kibir Hırs Kıskançlık (01 Mart 2016 - Salı)
YAŞAMAK HİÇ KOLAY DEĞİL (25 Şubat 2016 - Perşembe)
Değersizleştirilen değerlerimiz (23 Şubat 2016 - Salı)
Sözün Özü (15 Şubat 2016 - Pazartesi)
Sevginin Gücü (14 Şubat 2016 - Pazar)
Merhaba (04 Şubat 2016 - Perşembe)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.8323
EURO
4.5316
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:59 07:39 12:47 15:19 17:37 19:04