Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla 4 yıl aradan sonra bu yıl 6´ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, hafızalarda renkli anılar bıraktı.
Tarih: 20.11.2018 08:59:05/ 2681okunma / 0yorum

30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla 4 yıl aradan sonra bu yıl 6´ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, hafızalarda renkli anılar bıraktı.  Adnan Menderes Bulvarı üzerine kurulan etkinlik alanında başladı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Narenciye Festivali Komitesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, festivale destek veren kurum ve kuruluşlar ile binlerce Mersinli´nin tek yürek olduğu festival kentte yaşanan en büyük buluşmalardan birine ev sahipliği yaptı.   17-18 Kasım tarihleri arasında Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Galatasaray Meydanı ve çevresinde düzenlenen festivalde yerli grupların yanı sıra, 30 farklı ülkeden gelen 700 gösteri sanatçısı yer aldı. Yabancı dans toplulukları  kendi ülkelerine ait kostümlerle gösteriler düzenlerken, narenciyelerle süslenen dev figürler, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, yörükler, kültür-sanat ve spor toplulukları, zirai birlikler, STK´lar, palyaço ve maskotlar, bisiklet ve motorsiklet kulüpleri, klasik otomobil tutkunları ile yürüyen resim sergisi festivaldeki yerini aldı. Bölgede kurulan 3 sahnede çeşitli dans gösterileri ve müzik dinletileri sunulurken, organizasyonda Narenciyeli Lezzetler Sergisi, gastro şovlar, yelken yarışları, flyboard gösterileri, halkoyunları ve defileler Mersinlilerle buluştu. Ayrıca festivale katılanlara çok sayıda Türk Bayrağı, limon fidesi, magnetler, anahtarlık, 3 boyutlu kartpostal, kente özga tanıtın materyalleri de dağıtıldı.
Başkan Kocamaz: “Yüreğimizde, birçok rengin ahengiyle bir aradayız”
Festival açılışında Mersin´deki birlik ve beraberliğe vurgu yapan ve Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin´in gelişmesi, büyümesi ve tüm dünyaya başarılı bir şekilde tanıtılabilmesi için görev yaptıklarını anlatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bugün, yüreğimizde, birçok rengin ahengiyle bir aradayız. Bugün, Mersin´de üretilen ve nesillere yön veren narenciyenin, bize kazandırdıklarını büyük bir coşkuyla yaşamak için buradayız. Ne mutlu bizlere ki bugün, toprağımıza can, bize umut olan narenciyenin, yüreklere dokunan renklerinde, böylesine anlamlı bir festivalde 6´ncı kez bir aradayız. Doğamızın bize sunduğu bu eşsiz nimetin birleştirici gücüyle düzenlediğimiz 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali´nin kentimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi. Mersin´in özellikle son yıllarda ‘Marka Kent´ vizyonuyla yönetildiğine dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Asırlara meydan okumuş, tarihine nice destanlar yazdırmış güzide kentimiz Mersin, Akdeniz boyunca uzanan kumsalları, narenciye kokulu bahçeleri eşliğinde, geçmişten aldığı gücü; azimle, barış ve birlik içinde geleceğe taşımaktır. Son dönemlerde bir ‘marka kent´ vizyonuyla yönetilmeye başlanan Mersin, her geçen gün kendine kattığı değerler ve yeniliklerle birlikte hem Türkiye hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başarmıştır. Gelenekselliği, modernizmle harmanlayarak, her türlü yatırımını ‘insan odaklı´ bir bakış açısıyla yapmaktadır. Bu vizyonel gelişiminde tarım, Mersin´i Mersin yapan, en önemli varlıklardan biridir. Çünkü tarım; insan demektir. Emek demektir. Umut demektir. Nesilden nesile aktarılan, her bir tohumda, her bir filizde; hem bireyi hem de kenti güçlendiren değerdir. Çağımız her ne kadar bilişim çağı olsa da tarımı olmayan bir ülkenin kalkınması ve varlığını geleceğe taşıması çok zordur. Bu sebeple kentimizdeki üreticiyi destekliyor, yerelde kalkınmaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.
“Her daim üreticimizin yanındayız”
Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiklerinden beri tarımın, ata yadigârı toprakların değerini bildiklerini ve her daim üreticilerin yanında yer aldıklarını kaydeden Başkan Kocamaz, “Son dört yılda gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla sulu tarım uygulamalarını ilimiz genelinde hızla yaygınlaştırdık ve yaygınlaştırmaya da devam ediyoruz. 202 mahallemizde Sulama Kooperatifleri kurulmasını sağladık. Buralardaki sulama tesislerine 535 bin metre sulama borusu teslim ettik. Su kaynağı olmadığı için nadasa bırakılan toprakları sebze ve meyve tarımına uygun hale getirdik. 162 bin dekar arazide damla sulama sistemine geçilmesi için gerekli altyapıyı oluşturduk. Tüm bu çalışmalarımızın yanında, Mersin´in tarımsal simgesi haline gelen narenciyenin adını tüm dünyaya duyurmak için de çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
 Kentlilik bilincinin oluşturulmasına da katkı sunan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile tarımın, kentleşmede ve ekonomide nasıl iyileştirici bir güç olduğuna işaret eden Başkan Kocamaz, “Uluslararası Mersin Narenciye Festivali; Mersin topraklarının en güzel rengini oluşturan narenciyemiz; yerel, ulusal ve uluslararası alanda, kentimizi tanıtmada, marka değerini yükseltmede çok büyük önem taşımaktadır. Emek emek düzenlediğimiz ve siz değerli konuklarımız ile şenlenen bu festival, kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayan, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan mükemmel bir sosyal ve uluslararası dayanışma örneğidir. Bugün burada kardeşliğin, gönül gönüle, omuz omuza olmanın sevincini, mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz” dedi.

/resimler/2018-11/22/0903142761988.jpg

/resimler/2018-11/22/0903414325003.jpg
Kaynak:

Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Emekli Edebiyat Öğretmeni Aydın Doluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇOMAÇ” adlı kitabın tanıtımı Anamur Belediye Meclis Salonunda yapıldı.
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
Anamur Belediyesi Sinema Günleri kapsamında bu gün Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursu öğrencileri ve öğretmenlerini misafir etti. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit´in de aralarında olduğu yaklaşık 200 kişilik ekip Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan´ın yaptığı Organize İşler 2 filmini izledi.
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Her fırsatta ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak Mersin´i tanıtan ve turizmine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi EMITT´te kurduğu stantla Mersin´i tanıttı.
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Anamur´da hizmet veren Kilim Cafe, Serbest Kültür Sohbetleri´nde bu ay gazetecilere ev sahipliği yaptı. “Anamur´da Gazeteci Olmak” konulu söyleyişinin yöneticiliğini müzik öğretmeni Elif Ayhan yaptı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mithat Ünal-Anamur Mamure Kalesi ikinci restorasyon çalışmaları başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, proje Mimarı Tuğçe Özköse´den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2018´in son saatlerinde hastanelerde tedavi gören hastaları ziyaret edip mutlu yıllar dilerken, yeni yılın ilk saatlerinde yine sahadaydı.
Başkan Türe´den Genç Yazar  Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Başkan Türe´den Genç Yazar Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´den genç yazara tam destek geldi.
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Yaşar Yiğit, Kilim Kafe´de, Anamur´un tarihi, Anamuryum Antik Kent´in bin 100 yıllık geçmişinden günümüze gelen kronolojisini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile Ayata Yayıncılığın ortaklaşa düzenlediği ve 21-30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Anamur birinci kitap günlerine vatandaşların yoğun ilgi göstermesi kitapçıları oldukça memnun etti.
Anamur´un Gururu Oldular
Anamur´un Gururu Oldular
Kurulduğu günden beri başarıları ile adından söz ettiren Anamur Belediye Konservatuvarının kursiyerleri her dalda adından söz ettirmeye devam ediyor.
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Anamur kKükür Köyleri Yardımlaşma Derneği Anamur Öğretmenevinde 25 Kasım Pazar Günü Saat 12.00-18.00 arasında öğretmenler adına çay keyi gerçekleştirecek. Dernek başkanı Dr. Gülay Uysal, heryıl geleneksel hale getirdikleri öğretmenler günü etkinliklerinde yıllarını eğitim camiasında geçirmiş binlerce öğrenciye annelik,babalık,ağabeylik yapmış isimleri buluşturduklarını söyledi.
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezini açarak gençlerin hizmetine sundu. Akdeniz Caddesi Saçkan Kavşağı yanı Ebu- Bekir Mescidi üzerinde kurulan Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu okul müdürleri müftülük personelleri, öğretmenler ve gençler katıldılar.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12