Padişah 100 Yıl Önce Anamur Fethiye Arasını Kiralamış
Antalya da turizmci Akay Okudur´un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı.
Tarih: 7.12.2018 09:41:53/ 2075okunma / 0yorum

Antalya da turizmci Akay Okudur´un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı. Dedesenin dedesinin 1800´lü yıllarda Bağdat Valisi olduğunu belirten Akay Okudur, belgelerin Ottoman Bank´a ait tahvil olduğunu öne sürerken, tarihçi ve hukukçular ise Osmanlı Donanma Cemiyeti´nin piyangolu tahvili olduğunu ifade etti. Okur, belgeye göre İbrahim Ağa´nın valilik görevi sonrasında dönemin padişahından Anamur iskelesi ile Fethiye iskelesi arasını kiraladığının anlaşıldığını söyledi.
Antalya´da Akay Turizm firmasının yönetim kurulu başkanı Akay Okudur´un babası Nuri Okudur, eşi öldükten sonra başka bir kadınla evlendi. Nuri Okudur 1968 yılında, ikinci eşi de 2013 yılında vefat etti. Üvey annesinin vefatından bir süre sonra kardeşleriyle babasına ait evdeki sandığı açan Akay Okudur, Osmanlı dönemine ait birçok belge buldu. 
Zamanla bu belgeleri inceleten Akay Okudur, dedesenin babası Osman´a ya da 1800´lü yıllarda Bağdat Valiliği yapan dedesinin dedesi İbrahim Ağa´ya ait olduğunu düşündüğü, 1856´da Fransız- İngiliz ortak girişimi olarak kurulan ve 1863´te tasfiye edilip Osmanlı Bankası´na dönüşen bankaya ait 10 binde 100 hisse değerinde tahvil olduğunu iddia ettiği belge buldu. Dedesi Yusuf Efendi´nin Osmanlı´da Antalya müftüsü olduğunu belirten Akay Okudur, dedesinin babası Osman Ağa´nın ise Antalya´da dava konusu olan milyarlık arazinin sahipleri Arap Süleyman ve Ömer´in ağabeyi olduğunu, altı kardeş olan bu kişilerin de Bağdat Valisi İbrahim Ağa´nın oğulları olduğunu kaydetti. Okudur, tüm bunları üvey annesi öldükten sonra babasına ait sandıktan çıkan Osmanlı dönemine ait belgelerden ortaya çıkardıklarını kaydetti. 
ANAMUR- FETHİYE ARASINI KİRALAMIŞ
İbrahim Ağa´nın valilik görevi sonrasında dönemin padişahından Anamur iskelesi ile Fethiye iskelesi arasını kiraladığı, bu bölgede ekilen- dikilen yerler için yüzde 40´a kadar hisseler aldığını anlatan Okudur, "Eldeki evraka göre yıllık gelirimiz 170 bin kuruşmuş. Maliye dedemin ölümünden sonra arazilere el koyunca dedemin babası Osman Ağa İstanbul´a gitmiş ve arazilerle ilgili dava açmış. Dava 1900´lü yıllara kadar devam etmiş. O 170 bin kuruş, artı faizleriyle beraber dedemin babası büyük bir para almış" diye konuştu.
OSMANLI BANKASI´NDAN HİSSE ALDIĞI İDDİASI
Bu paralarla Osman dedesinin Osmanlı Bankası´ndan yüzde 1 hisseye denk gelen ölçüde 10 binde 100 hisse satın aldığını, karşılığında da sandıkta buldukları tahvilin verildiğini öne süren Okudur, "Bunun üzerinde Fransızca ve Osmanlıca yazılar var. 1956 yılına kadar faiz işletilecek şekilde bir senet. Dedem bunları babama veriyor. Dedemin en küçük oğlu olduğu için babama bağışlıyor. Babam annemden sonra bir evlilik daha yaptı. Yeni genç bayanın geç ölümüyle sandıkta bu evrak bulundu" dedi. Dedelerinin Ottoman Bank´a yatırdığı para karşılığı aldığı orijinal tahvilin ellerinde olduğunu söyleyen Akay Okudur, haklarını alabilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan yardım istiyor.  Osmanlı dönemine ait belgeyi inceleyen Akdeniz Üniversitesi´nden Osmanlıca bilen tarihçi ve hukukçu akademisyenler ise belgenin 1917 yılında Osmanlı Donanma Cemiyeti´ne gelir amaçlı gerçekleştirilen piyangolu tahvil olduğunu dile getirdi. Benzer örnekleri de bulunan belgenin 40 yıllık bir tahvil olduğu, 40 yıl boyunca yapılacak çekilişlerde ikramiye verildiği, ikramiye çıkanlara ödemelerin Osmanlı Bankası gişelerinden yapıldığı, belge üzerindeki yılların ise çekiliş tarihlerini gösterdiği şeklinde bilgi verdi.  Osmanlı Bankası olarak işlevini sürdüren banka, 2001 yılında her türlü hak, alacak, borç ve yükümlülükleriyle ve tüzel kişiliği sona ermek suretiyle Garanti Bankası´na devredildi.
Kaynak:

Anamur´u Yine Hortum ve Rüzgar Vurdu
Anamur´u Yine Hortum ve Rüzgar Vurdu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde daha geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesini vuran hortumun bir benzeri Anamur Koçu mevkiinden başlayarak Güleç Mahallesi arasında kalan seraları yerle bir etti.
Hastane İnşattı Mağduru İşçiler Mahkeme Sonunu Bekliyor
Hastane İnşattı Mağduru İşçiler Mahkeme Sonunu Bekliyor
Anamur Devlet Hastanesi İnşaatını yürüten taşeron firmadan bir yıldır paralarını alamayan işçiler, mahkeme sonucunu bekliyor. 59 yaşındaki İnşaat işçisi Zeki Kül, hastane bitti ama biz halen mahkemenin sonuçlanıp paramızın ödenmesini bekliyoruz.” Diyerek tepkisini dile getirdi.
Anamur Emniyet´inden ´polis-gençlik el ele´
Anamur Emniyet´inden ´polis-gençlik el ele´
Anamur Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından Ünlüselek Otel sponsorluğunda gerçekleştirilen kahvaltı programına Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, öğrenciler, ve Farklı liselerden öğrenciler katıldı.
Tahliye Kanallarını Anamur Belediyesi Açacak
Tahliye Kanallarını Anamur Belediyesi Açacak
Mithat Ünal-Anamur Belediye Meclisi Aralık ayı ilk oturumunda Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş´nin talep ettiği 5 trafo yerinin belirlenmesi ile ilgili talebi görüştü. CHP´li Meclis üyesi Abdurrahman Çetin, dilek ve temenniler bölümünde ise Anamur ovasında sular altında kalan muz seraları ve evlerinin kurtarılması için tahliye kanalını hangi kurumun açacağını sordu. Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ali Sarıca, kanalları Anamur Belediyesinin açacağını söyledi.
Seralar Hala Sular Altında Hayvanlar Telef Olmuş
Seralar Hala Sular Altında Hayvanlar Telef Olmuş
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde üç gündür sular altında kalan muz sera sahipleri isyanda. Sular altında kalan çok sayıda küçük baş hayvan telef oldu. Sera sahiplerinden Ahmet Koyuncu, Anamur ovasındaki tahliye kanallarının boşaltılmaması ve önündeki ızgaraların kapanmasından dolayı yağmur sularının seraların içerisine taştığını ve muz ağaçlarının yumuşayan zemin nedeni ile bir bir devrildiğini söyledi.
Anamur da Yağmur ve  Hortum Tarım Alanlarını Vurdu
Anamur da Yağmur ve Hortum Tarım Alanlarını Vurdu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesinde meydana gelen şiddetli yağış nedeni ile deyim yerindeyse sele teslim oldu. Şehir merkezinde etkili olan şiddetli yağışlar, sokak ve caddelerin sular altında kalmasına neden oldu, bir çok ev ve iş yerini su bastı. Anamur Belediyesi ve MESKİ ekipleri, su basan yerlerde yoğun olarak çalışmalarını sürdürdü.
Anamur Sele Teslim Oldu
Anamur Sele Teslim Oldu
Mithat Ünal-Anamurda geceleyin meydana gelen şiddetli yağış nedeni ile deyim yerindeyse sele teslim oldu.
Gazinin Cenazesini Kaymakam Taşıdı
Gazinin Cenazesini Kaymakam Taşıdı
Mithat Ünal-Kalp krizinden yaşamını yitiren 16 çocuk babası 89 yaşındaki Anamur´un Kore Gazisi Mustafa Ataş için Anamurda devlet töreni düzenlendi. Mustafa Ataş´ın cenazesi evinin önünden alınırken helallik istendi.
Anamur Belediyesinden Ağaçlara Kışlık Bakım
Anamur Belediyesinden Ağaçlara Kışlık Bakım
Anamur Belediyesi Park ve Bahçeler müdürlüğü ekipleri, Atatürk Bulvarındaki limon, turunç ve portakal ağaçlarına kışlık bakım yapıyor.
Harballar Köprüsü Açılışa Hazırlanıyor
Harballar Köprüsü Açılışa Hazırlanıyor
Anamur Belediyesi tarafından geçtiğimiz yaz başında temeli atılan Harballar Köprüsünün inşaatında sona yaklaşıldı. Belediye Başkanı Mehmet Türe ekibi ile birlikte tarafından geçtiğimiz temmuz ayında görkemli törenle temelini attığı Harballar Köprüsünün açılışına günler kala incelemelerde bulundu.
Torosların son göçerleri, dönüş yolunda
Torosların son göçerleri, dönüş yolunda
Bozyazı ilçesinden nisan ayında develerle yola çıkıp Konya ve Karaman´da Toros Dağları eteklerinde göçer hayatı süren Sarıkeçili Yörükleri, memleketlerine dönmek göç ediyor.
Anamurda Huzur Operasyonu
Anamurda Huzur Operasyonu
Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin tamamının katıldığı, sabahın erken saatlerinde başlayıp gün boyu Anamur´un her yerinde gerçekleştirilen denetleme ve kontroller gün boyu devam etti. İlçenin işlek caddelerinde ve sokaklarda polis, şüpheli görülen araç ve kişiler üzerinde arama yapıldı.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12