Padişah 100 Yıl Önce Anamur Fethiye Arasını Kiralamış
Antalya da turizmci Akay Okudur´un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı.
Tarih: 7.12.2018 09:41:53/ 2496okunma / 0yorum

Antalya da turizmci Akay Okudur´un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı. Dedesenin dedesinin 1800´lü yıllarda Bağdat Valisi olduğunu belirten Akay Okudur, belgelerin Ottoman Bank´a ait tahvil olduğunu öne sürerken, tarihçi ve hukukçular ise Osmanlı Donanma Cemiyeti´nin piyangolu tahvili olduğunu ifade etti. Okur, belgeye göre İbrahim Ağa´nın valilik görevi sonrasında dönemin padişahından Anamur iskelesi ile Fethiye iskelesi arasını kiraladığının anlaşıldığını söyledi.
Antalya´da Akay Turizm firmasının yönetim kurulu başkanı Akay Okudur´un babası Nuri Okudur, eşi öldükten sonra başka bir kadınla evlendi. Nuri Okudur 1968 yılında, ikinci eşi de 2013 yılında vefat etti. Üvey annesinin vefatından bir süre sonra kardeşleriyle babasına ait evdeki sandığı açan Akay Okudur, Osmanlı dönemine ait birçok belge buldu. 
Zamanla bu belgeleri inceleten Akay Okudur, dedesenin babası Osman´a ya da 1800´lü yıllarda Bağdat Valiliği yapan dedesinin dedesi İbrahim Ağa´ya ait olduğunu düşündüğü, 1856´da Fransız- İngiliz ortak girişimi olarak kurulan ve 1863´te tasfiye edilip Osmanlı Bankası´na dönüşen bankaya ait 10 binde 100 hisse değerinde tahvil olduğunu iddia ettiği belge buldu. Dedesi Yusuf Efendi´nin Osmanlı´da Antalya müftüsü olduğunu belirten Akay Okudur, dedesinin babası Osman Ağa´nın ise Antalya´da dava konusu olan milyarlık arazinin sahipleri Arap Süleyman ve Ömer´in ağabeyi olduğunu, altı kardeş olan bu kişilerin de Bağdat Valisi İbrahim Ağa´nın oğulları olduğunu kaydetti. Okudur, tüm bunları üvey annesi öldükten sonra babasına ait sandıktan çıkan Osmanlı dönemine ait belgelerden ortaya çıkardıklarını kaydetti. 
ANAMUR- FETHİYE ARASINI KİRALAMIŞ
İbrahim Ağa´nın valilik görevi sonrasında dönemin padişahından Anamur iskelesi ile Fethiye iskelesi arasını kiraladığı, bu bölgede ekilen- dikilen yerler için yüzde 40´a kadar hisseler aldığını anlatan Okudur, "Eldeki evraka göre yıllık gelirimiz 170 bin kuruşmuş. Maliye dedemin ölümünden sonra arazilere el koyunca dedemin babası Osman Ağa İstanbul´a gitmiş ve arazilerle ilgili dava açmış. Dava 1900´lü yıllara kadar devam etmiş. O 170 bin kuruş, artı faizleriyle beraber dedemin babası büyük bir para almış" diye konuştu.
OSMANLI BANKASI´NDAN HİSSE ALDIĞI İDDİASI
Bu paralarla Osman dedesinin Osmanlı Bankası´ndan yüzde 1 hisseye denk gelen ölçüde 10 binde 100 hisse satın aldığını, karşılığında da sandıkta buldukları tahvilin verildiğini öne süren Okudur, "Bunun üzerinde Fransızca ve Osmanlıca yazılar var. 1956 yılına kadar faiz işletilecek şekilde bir senet. Dedem bunları babama veriyor. Dedemin en küçük oğlu olduğu için babama bağışlıyor. Babam annemden sonra bir evlilik daha yaptı. Yeni genç bayanın geç ölümüyle sandıkta bu evrak bulundu" dedi. Dedelerinin Ottoman Bank´a yatırdığı para karşılığı aldığı orijinal tahvilin ellerinde olduğunu söyleyen Akay Okudur, haklarını alabilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan yardım istiyor.  Osmanlı dönemine ait belgeyi inceleyen Akdeniz Üniversitesi´nden Osmanlıca bilen tarihçi ve hukukçu akademisyenler ise belgenin 1917 yılında Osmanlı Donanma Cemiyeti´ne gelir amaçlı gerçekleştirilen piyangolu tahvil olduğunu dile getirdi. Benzer örnekleri de bulunan belgenin 40 yıllık bir tahvil olduğu, 40 yıl boyunca yapılacak çekilişlerde ikramiye verildiği, ikramiye çıkanlara ödemelerin Osmanlı Bankası gişelerinden yapıldığı, belge üzerindeki yılların ise çekiliş tarihlerini gösterdiği şeklinde bilgi verdi.  Osmanlı Bankası olarak işlevini sürdüren banka, 2001 yılında her türlü hak, alacak, borç ve yükümlülükleriyle ve tüzel kişiliği sona ermek suretiyle Garanti Bankası´na devredildi.
Kaynak:

Anamur´a Bahar  Geldi Bademler Çiçek açtı
Anamur´a Bahar Geldi Bademler Çiçek açtı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bahar geldi, bademler çiçek açtı. Bu yıl hortum, yağmur ve rüzgarla yoğun bir mücadele eden Anamur da muz ve çilek seraları ciddi bir zarar görürken, üreticiyi tek sevindiren ise don olayının yaşanmaması oldu.
Şehit Yüksel Alçın Köprü Açılışında Nezaket Örneği
Şehit Yüksel Alçın Köprü Açılışında Nezaket Örneği
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından inşa edilen Şehit Yüksel Alçın köprüsü törenle açıldı. Anamur ve Gazipaşa´nın yayla mahallelerini 30 yıllık ağaç köprüden kurtaran köprünün açılışına, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin yanında Cumhuriyet Halk Partisi Anamur İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır, CHP´nin Belediye Başkan Adayı Durmuş Deniz, Güngören Mahalle Muhtarı İbrahim Demir, İYİ Parti İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları 30 yıl önce ağaç köprüyü inşaa eden Püryan ailesinin ileri gelenleri ile vatandaşlar katıldılar.
Sabıkalı Kavşakta Yine Kaza 2 yaralı
Sabıkalı Kavşakta Yine Kaza 2 yaralı
Mithat Ünal-Anamur İlçesi 19 Mayıs Caddesi Otogar üzerindeki sabıkalı kavşakta yine kaza meydana geldi. Kazada iki kişi hafif yaralandı.
Başımız Sağolsun Türkiyem
Başımız Sağolsun Türkiyem
Helikopter Düştü Dört askerimiz Şehit Oldu. İstanbul Çekmeköy Kirazlı Mahallesi´nde bir site içerisine UH-1 tipi askeri helikopter henüz bilinmeyen bir nedenle düştü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, son yaptığı açıklamada helikopterde bulunan 4 askerimizin şehit olduğunu açıkladı.
Kayalar Şaranpole Yuvarlandı
Kayalar Şaranpole Yuvarlandı
Mithat Ünal-Anamur D-400 karayolu Antalya çıkışında yamaçta bulunan toprak kaydı. Kayan bölgede bulunan serpme beton kaymayı önleyemedi.
Şehitlerimize  Mevlid Okutuldu
Şehitlerimize Mevlid Okutuldu
Şehit Piyade Sözleşmeli Er Halil İbrahim Şık´ın ardından, Akine Mahallesinde Afrin şehidimiz Hasan Kuş için şehadetinin ölüm yıldönümü sebebiyle Mevlidi Şerif okundu.
Lodos Gemileri Esir Aldı
Lodos Gemileri Esir Aldı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi açıklarında kuru yük gemileri lodosa esir oldu.
Bu Sokak Lambaları Gece Yanmaz Gündüz sönmez
Bu Sokak Lambaları Gece Yanmaz Gündüz sönmez
Mithat Ünal-Anamur Yeşilyurt Mahallesi Atatürk Bulvarında caddeyi aydınlatması gereken sokak lambalarının durumu Karadeniz fıkralarını bile geride bıraktı. Lambalar gece yanmazken gündüz de sönmüyor. Yeşilyurt Mahallesi birinci azası ve muhtar adayı Ali Baran; “Defalarca yetkililere bildirdim. Dilekçe yazdım. Ama bir türlü çözüme kavuşmadı. Anamur´un en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarını aydınlatması gereken sokak lambaları geceleri yanmıyor, güneşin doğması ile güze gündüz de sönmüyor.” Dedi.
Bozyazı Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılgan´a Kamusal Mevzuat Ödülü
Bozyazı Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılgan´a Kamusal Mevzuat Ödülü
Mithat Ünal-Bozyazı Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan´a Anadolu Yerel Yönetimler Dergisinden Kamusal Mevzuata Hakimiyet Ödülü verdi. Türkiye genelinde yerel yönetimler alanında en geniş yayın ağına sahip Anadolu yerel yönetimler dergisi bir ödül de Bozyazı´ya verdi.
Ziraat Odası Gümüş ve Ekibi İle Devam Dedi
Ziraat Odası Gümüş ve Ekibi İle Devam Dedi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Ziraat Odası seçimlerinde Ahmet Şeref Gümüş´ün ekibi delegeden tekrar güven oyu aldı. Belediye meclis salonunda gerçekleşen 81 delege oy kullandı. Seçimlerde mevcut başkan Ahmet Şeref Gümüş´ün hazırladığı sarı liste 44 oyla güven tazelerken, Veli Kadir Temel´in listesi 37 oyda kaldı.
Belediye Meclisinden Huzurevine Ek Bütçe Onayı
Belediye Meclisinden Huzurevine Ek Bütçe Onayı
Mithat Ünal- Anamur da 25 Mayıs 2017 tarihinde temeli atılan Huzurevi için Anamur Belediye Meclisi, 2 milyon 250 bin liralık bütçeye onay verdi. Belediye Başkanı Mehmet Türe başkanlığında toplanan Meclisin bu toplantısına, Huzurevi Yaptırma ve Vakfı Başkanı Tuğrul Ayhan ve Başkan Yardımcısı Kamil Körhasanoğulları da katıldı.
Yaya Geçidinde AB Standardı Uygulama
Yaya Geçidinde AB Standardı Uygulama
Mithat Ünal-Anamur-Mersin´in Anamur İlçesi´nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun önderliğinde, Tüm Türkiye de gerçekleştirilen araçların yaya geçitlerinde durma mecburiyeti ile ilgili okul önlerinde ve yaya geçitlerinde eğitim amaçlı uygulama gerçekleştirildi.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12