Muz ve Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Mithat Ünal- Bozyazı da iki girişimci kafadar Muz ve çileğe alternatif olarak 3. Yılında dönümünden 80 bin liraya kadar gelir elde edebilecekleri ejder meyvesi yetiştirmeye başladılar.
Tarih: 12.2.2019 07:48:07/ 1205okunma / 0yorum

Mithat Ünal- Bozyazı da iki girişimci kafadar Muz ve çileğe alternatif olarak 3. Yılında dönümünden 80 bin liraya kadar gelir elde edebilecekleri ejder meyvesi yetiştirmeye başladılar. Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı bölümü, Kafkas Üniversitesi Muhasebe ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü Mezunu 35 yaşındaki Sabit Toru ile çiftçilikle uğraşan 42 yaşındaki Ali Tol, Bozyazı Sazlı Yokuş Mevkiinde kurdukları bir dönümlük naylon serada verim almayı başarmışlar. Bir taraftan ektikleri fidelerden meyve alan genç ortaklar, diğer yandan bu işi yapmak isteyen girişimcilere de ürettikleri fidelerle ve tecrübeleri ile destek vermek istiyorlar. Ağaç desteklere bağlayarak fideleri yükselten ortaklar, bir desteğin etrafına 4 adet fide dikerek her birinden 15 olmak üzere toplam 60 meyveye kadar almayı planlıyorlar. Bu ürünün kilo ile değil tane ile satıldığını kaydeden Sabit Toru bu meyvenin ana vatanının Vietnam, Taylant gibi ülkeler olduğunu ve trapikal bir ürün olduğu için Akdeniz kuşağında da yetişe bildiğini düşünerek bu bölgede ekimini yaptıklarını söyledi. Toru; “ Bizim bu seramız ejder meyvesi pitea dragon olarak geçen meyvemizdir, bunun ana kuşağı tropikal iklim kuşağıdır, ana vatanı Vietnam, Tayland gibi ülkelerdir. Bizde bunu en uygun olan Akdeniz bölgesinde  bu iklime en uygun olan muza alternatif tropikal meyve  olarak Toros eteklerinde  memleketimize kazandırmak istedik ve Mersin´in Bozyazı Anamur İlçesi´nde, bunu bir gelir kaynağı olarak  halkımızın önüne sunduk.  Bizim buradaki amacımız, hem bölgemize yeni bir meyve kazandırırken hem de gelir açısından farklı ürünleri elde edebileceğimizi göstermektir. Eğer bunu başarabilirsek burada, pazarı şu anda oluşmaya başladı. Bu tabiî ki yapan kişilerin sayısına göre daha da genişleyecektir.” Dedi. Meyvenin kırmızı ve beyaz olarak iki çeşit olduğunu kaydeden Toru, bu ürünün kırmızısının da boya sanayisine girdiğini söyledi. Fidenin Mayıs ayında çiçek açtığını ve Aralık ayında meyveye oturduğunu kaydeden Toru, organik gübre uygulaması yaptıkları için daha erken ve meyve yetiştirebildiklerinin altını çizdi.  Ali Tol da bir yalağa dört adet fide dikerek ağaçla desteklediklerini ve her bir fideden 15 tane olmak üzere toplam 60 adet dönümde de 8 ile 10 bin fide meyve alabildiklerini söyledi ve  toplamda 80  bin lira gelir elde ettiklerini belirtti.  Ejder meyvesinin muza oranla gelirinin 4 katı yüksek ve maliyetinin ve bakımının çok daha düşük olduğunu belirterek herkesin bu ürünü denemesini tavsiye ediyorlar.

/resimler/2019-2/12/0752194681223.jpg&source=www.anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çileğe Alternatif Ejder Meyvesi
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Çıtırkı; ‘Amacımız Muz Üreticisinin Hakkını Korumak´
Anamur Muz Üreticileri Birliği(MUZ-BİR) başkanı İbrahim Çıtırkı, görevlerinin bölge halkının en önemli gelir kaynağı olan Muz üreticilerinin hakkını korumak olduğunu söyledi.
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Sarıoğlu: ‘Anamurda Bin 201 Dekar Da 11 Milyon Zarar Var´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu, 29 Kasım 2018 tarihinden bu yana Anamurda 4 hortum meydana geldiğini, bu hortumlar ve şidetli rüzgardan en çok çilek ve muz üreticilerinin zarar gördüğünü söyledi.
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, uzun süredir hayata geçirmeyiş planladığı Köylü Üretici Pazarının temelini Atti.
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Mithat Ünal-Anamur Muz Üretcileri Birliği Başkanı (Muz-Bir)İbrahim Çıtırkı, geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesi ve bu hafta başında Emirşah-Güleç Mahallelerinde meydana gelen hortumun verdiği zararın tahmini olarak yaklaşık 15 milyon lira olduğunu söyledi.
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Hatay´ın Reyhanlı İlçesi´nde üetici Mahmut Durmuşoğlu, ekimini yaptığı çileğin diğer çiftçilere örnek olmasını istedi. İlçenin Fevzipaşa Mahallesi´nde 6 dekarlık alana çilek ekimi yapan üretici Mahmut Durmuşoğlu, ovanın toprağının bereketli olduğunu söyleyerek, Anamur´da gördüğü ve beğendiği çilek ekimini Reyhanlı´ya taşıdığını belirtti.
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5.si gerçekleştirilen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ekonomik durgunluğa rağmen yüksek bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ziyaretçi sayısının 23 bin düzeyinde olduğunu söyledi. 15´i sosyal ve kültürel 70´i tarım ve ziraat üzerine hizmet veren firmalar olmak üzere toplam 85 firmanın fuara katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, fuarın son gününde firma temsilcilerine teşekkür belgesi verdi.
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı. Anamur Organizasyon tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı.
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarına az bir zaman kala, gerek belediyede gerekse organizasyonu gerçekleştirecek olan CNR Pozitif Fuarcılık bazında hazırlık çalışmaları son aşamaya getirildi.
Çileklere Yoğun Bakım
Çileklere Yoğun Bakım
Anamurda tarlalara ekimi yapılan çilekler için kış sezonu öncesi yoğun bakım çalışmaları sürüyor.
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) düzenlediği Akdeniz Ziraat Odaları Bölge toplantısına katıldı.
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Mithat Ünal-Anamur T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki DHTA niteliğindeki 12 bin 374,5 metrekare alanda zeytin ve turfanda sebze üretimine başladı. Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 700 zeytin fidesi diktiklerini bunun yanında da Akdeniz bölgesinde yetişen turfanda sebze yetiştirerek satışa başladı.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12