Mersin´in Kurtuluşun 97.Yılı Coşkuyla Kutlandı
Mersin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılıdüzenlenen coşkulu törenle kutlandı.Mersin Tren Garı´nda gazilerden oluşan temsili milis kuvvetlerinin protokol üyeleri tarafından karşılanması ile başlayan tören,Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı´na gerçekleşen kortej yürüyüşü ile devam etti.
Tarih: 3.1.2019 16:57:52/ 166okunma / 0yorum

Mersin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılıdüzenlenen coşkulu törenle kutlandı.Mersin Tren Garı´nda gazilerden oluşan temsili milis kuvvetlerinin protokol üyeleri tarafından karşılanması ile başlayan tören,Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı´na gerçekleşen kortej yürüyüşü ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı´nda devam eden törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Mersin Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, KKTC Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu,İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek,milletvekilleri, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Mersin´de eğitim veren üniversite rektörleri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile devam eden tören İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından Vali Su, Başkan Kocamaz ve Tuğamiral Gürbüzüstü açık cipe binerek tören alanındaki Mersinlileri selamladı. Katılımın yoğun olduğu ve öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu törende Başkan Kocamaz da bir konuşma yaptı. “Bu kutsal mücadelede, kahramanlarımızın modern silahlara siper olacak çelik gibi yürekleri vardı”
Geçmişine nice kahramanlıklar sığdırmış bir neslin evlatları oldukları için şanslı olduklarını ve 3 Ocak Mersin´in düşman işgalinden kurtuluşunu omuz omuza, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde kutluyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,“Bir vatan düşünün, toprağına değen her bir tohumun bereketle filizlendiği, birçok kültür ve uygarlığa kucak açan, tarihe, insanlığa yön veren gücüyle yüzyıllara hükmeden. Bir millet düşünün, bu güzel vatanın düşmanlarca işgalinde, tüm gücüyle, canı pahasına mücadele eden ve tüm kayıplarına, tüm acılarına rağmen ‘vatan sağ olsun´ diyebilen. Ve bir mücadele düşünün, bir milletin kutsal saydığı vatanını korumak için, düşmanatopyekûn meydan okuyan, büründüğü iman siperiyle, yıkılan bir imparatorluktan yepyeni bir cumhuriyet kuran. İşte tüm bu vatan, millet ve mücadele ruhu, Anadolu´nun kurtuluşuna, bir milletin yeniden uyanışına ve her şeye rağmen bir ulusun, birlik, beraberlik içinde oluşuna vesile olan kadim kavramlardır” dedi.
O yıllardatüm yurtta olduğu gibi Mersin´de deişgal felaketinin yaşandığını ancak esareti ölüm sayan Mersin halkının milli mücadele ruhunu ortaya koyarak destansı bir kurtuluş mücadelesine imza attığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde, vatanın her karış toprağında hareketlenen milli mücadele ruhu, Çukurova´da da can bulmuştur.Bu kutsal mücadelede,kahramanlarımızın ne modern silahları ne de tam teçhizatlı askerleri vardı. Lakin modern silahlara siper olacak çelik gibi yürekleri, tüm eksikleri telafi edecek vatan sevgileri vardı.İşte bu ruhla verilen mücadele neticesinde, 3 Ocak 1922, Mersin´in kurtuluşu olarak tarihe kazınırken, bize bu günleri kazandıran kahramanlarımız; Gülekli Hatice´yi, Molla Kerim´i, Gözneli Gök Mehmet´i ve Mirza Bey´i de bu toprakların evlatları olarak bizler de yüreğimize kazıdık.Bu güzel ülkede, bu muhteşem şehirde özgürce yaşıyorsak, kimi zaman Toroslara kimi zaman uçsuz bucaksız Akdeniz´e bakıp memleket havasını, huzurla içimize teneffüs edebiliyorsak bunu, kentimizin ölümsüz kahramanlarına borçluyuz” şeklinde konuştu.
 “Değerlerimizin farkındayız ve özenle üzerine titriyoruz”
 Konuşmasına şair Orhan Şaik Gökyay´ın ‘Bu Vatan Kimin´ şiiri ile devam eden Başkan Kocamaz,“Bu ülke, bu kent, bu coğrafyaya dair geçmiş de gelecek de bizim.  Nasıl ki geçmişimizi bugün olduğu gibi sevgiyle, şerefle, gururla anıyorsak, geleceğimizi de aynı duygularla şekillendirmek 7´den 77´ye herkesin görevidir.İşgal kuvvetlerine karşı canını ortaya koyarak Mersin´in ebedî olarak Türk toprağı kalmasını sağlayan Kuvayı Milliyecilerin torunları olarak, tüm bu değerlerin farkındayız. Ve özenle üzerlerine titriyoruz. 17 Mart 1923´te ilimizi ziyaret eden Büyük Önderimizin, Mersinliler! Mersin´e sahip çıkınız´ tavsiyesini, kutlu bir direktif olarak kabul ediyoruz.Bu duygu ve düşüncelerle, iman ederek ve altını çizerek söylüyorum. Türk milleti her türlü hile, fitne ve saldırıya cesaretle karşı koyarak bin yıllık vatanında yaşamaya devam edecektir.Türkiye Cumhuriyeti, vatanı ve milletiyle birlikte bölünmez bir bütün halinde sonsuza kadar yaşayacaktır” diye belirtti. Kutlama programı Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibiningösterisi ile sona erdi.


/resimler/2019-1/3/1701051318875.jpg

/resimler/2019-1/3/1700101474096.jpg

/resimler/2019-1/3/1701233506715.jpg

/resimler/2019-1/3/1701544913536.jpg

 
Kaynak:

Kocamaz: ‘Yaşanan Felaket Minimum Hasarla Atlatıldı´
Kocamaz: ‘Yaşanan Felaket Minimum Hasarla Atlatıldı´
Mersin´de etkili olan kuvvetli fırtına ve sağanak yağış nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekipleri Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz´ın talimatıyla sıkıntılı bölgelere intikal ederek anında müdahalelerde bulundu. Gece boyunca devam eden müdahalelerle Mersin´de yaşanan büyük afet minimum hasarla atlatıldı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi 750 Kilometre Yolu Kardan Temizledi
Mersin Büyükşehir Belediyesi 750 Kilometre Yolu Kardan Temizledi
Mersin genelinde 10 ilçede 34 iş makinesi (Greyder, dozer ve kepçe), 5 kamyonet, 13 arazi aracı ve 98 personelle beyaz örtüye karşı başarılı çalışmalar yürüten ekipler, 72 mahallede yaklaşık 750 kilometrelik yolda karla mücadele çalışması yürüttü.
MERÇED´ten Anamur Temsilciliği Sahil Temizliği
MERÇED´ten Anamur Temsilciliği Sahil Temizliği
Mithat Ünal-Anamur Çevre Derneği ve Eğitim-Sen Yönetici ve Üyeleri, MERÇED in Organizasyonunda, Çevreye duyarlı İnsanlarla birlikte sahil temizliği yaptılar. Organizasyona, Anamur Belediyesi de araç desteğinde bulundu.
Aralık Ayında Anamur ‘da denize girdiler
Aralık Ayında Anamur ‘da denize girdiler
Soğuk hava ve yağışların hemen arkasından güneş yüzünü gösterirken, Aydıncık ve Anamurlular yazdan kalma günleri yaşamaya başladılar. Ulu otel´de kalan tatilciler, otel yöneticisi İlhan Ulu ile birlikte denize girerek gönüllerince yüzdüler ve sıcak havanın tadını çıkardılar.
MEÇED´ten Dragon İçin Basın Açıklaması
MEÇED´ten Dragon İçin Basın Açıklaması
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi Dragon çayında yaklaşık iki yıldır çevreye yayılan kötü kokular ve Dragon çayına atık su karıştığı yönündeki iddialar üzerine Mersin Çevre ve Doğa Derneği bugün bir basın açıklaması yaptı. Dragon çayı Alaköprü de yapıulan basın açıklamasına, çevreci dernekler, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Cansuyumu zehirleme, Dragon çayında balık avlamak istiyoruz, Anamur´un can suyuna can verelim, su hayattır gibi çok sayıda pankartla dernek üyelerini destekleyen vatandaşlar, yetkililerin bir an önce harekete geçerek bu soruna bir çözüm bulmalarını istediler.
Su fiyatlarına yüzde 10 indirim geldi
Su fiyatlarına yüzde 10 indirim geldi
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısının ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.
Dalglar Kayaları Böyle İşliyor
Dalglar Kayaları Böyle İşliyor
Anamur´un Demirören Mahallesindeki kayaların deniz dalgaların ile aldığı şekil görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.
Mersin´in Ahisi Anamur´dan Seçildi
Mersin´in Ahisi Anamur´dan Seçildi
Mersin Valiliği himayesinde Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 25. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası renkli ve coşkulu törenle kutlandı.
Bozyazı D-400 Karayolunda Fıstık Sökümü
Bozyazı D-400 Karayolunda Fıstık Sökümü
Mithat Ünal-Mersin´in Bozyazı İlçe Belediyesi, Mayıs ayında Antalya Mersin Karayolu Orta refüjüne ekimini yaptığı yörenin otantik ürünleri yer fıstığı, muz, gölevez ve börülcenin 5 ay boyunca bakımını yapmışlardı. Şimdi ekipler yer fıstığını hasat ediyorlar. Belediye de görevli zabıtalar, müdürler, belediye çalışanları ellerine aldıkları kazmalarla 5 ay önce ektikleri fıstıkları sökerek hem vatandaşlara, hem de yoldan geçen araç sürücüleri ve yolculara ikram ettiler.
Kocamaz: ‘Müteahhitler Zamlardan Dolayı Muzdarip´
Kocamaz: ‘Müteahhitler Zamlardan Dolayı Muzdarip´
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Eylül ayı meclis toplantısında artan yüksek zamlardan dolayı müteahhitlerin iş almak istemediklerini söyledi. Kocamaz, "Çünkü dövize bağlı işler yapılıyor. Asfalt yaptırıyorsunuz, petrol dışarıdan geliyor. Asfaltı ihale ettiğimiz dönemle şuandaki dönem arasında 3.5 kat fark var. Onun içinde müteahhitler geriye kalan kısmı bize yaptırmayın diyorlar. Bizim de böyle bir şansımız yok. Banka faizlerinin yüzde 40 olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hiç yatırım yapmamak sadece günü kurtarmak, temizlik yapmak gibi işlere yönelmek gerekiyor. Ama Mersin´in de hizmet açlığını hepimiz biliyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.
´Likyalı´´nın Yaşam Alanı Anamur´dan Başlıyor
´Likyalı´´nın Yaşam Alanı Anamur´dan Başlıyor
Karadeniz, Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde görülen Kafkas yılanının yeni bir alt türü keşfedildi.
DESEN YAPI DEKORASYON
DESEN YAPI DEKORASYON
.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12