KARLI VE SOĞUK HAVALARDA ANNE ADAYLARINI KORUYACAK ÖNERİLER
Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.
Tarih: 11.1.2017 09:06:33/ 848okunma / 0yorum

 

PORTAKAL, MANDALİNA, KİVİ YİYİN; TABANI RAHAT, KAYMAYAN AYAKKABILAR İLE YÜNLÜ, PAMUKLU ÇORAPLAR GİYİN…

Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda  okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu koşuşturmaca içinde kendisine en dikkat etmesi gereken kişiler şüphesiz bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarıdır. Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr. MustafaBahçeci;kadın hayatının en özel dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların arttığını belirterek başta bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına portakal, mandalina, kivi, nar gibi meyveler tüketerek doğru beslenilmeli, kayma ve düşme tehlikelerine karşı tabanı rahat kaymayan ayakkabılar ile yünlü ve pamuklu çoraplar giyilerek olası tehlikeleri ortadan kaldıracak yönde önlemler alınmalı” dedi.

 Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde görülen azalma anne adaylarının başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok enfeksiyona karşı dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu konuda bulaşma şekli en çok solunum yolu ile olduğundan hamilelerin mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaması, bulunması gerektiği durumlarda ise maske kullanmasında fayda görülmektedir. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına kış aylarında kolaylıkla bulunabilecek C vitamini yönünden zengin olan turunçgillerin ( portakal, mandalina, greyfurt, limon ) bol miktarda tüketilmesinin önemli olduğunu vurgularken “elma, armut, muz, kivi gibi meyvelerle yapılacak meyve salatalarının hamilelerin hem bağışıklığını güçlendirecek hem de kalori ve mineral desteği açısından tercih edilebilecek ideal besinler olduğunu” belirtti.Çetin kış koşulları ve soğuk havalar karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi konusunda isteği artıran etkenler arasında gösterilmektedir. Bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarının karbonhidratlı yiyecekler yerine bitkisel protein olarak değerlendirilebilecek fasulye,nohut, barbunya gibi  kuru baklagilleri tüketmelerinin bebekte beyin, kas, diş ve kan dokularını geliştireceğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; bebeğin zeka gelişimini artıracak, içeriğinde omege 3 ve omega 6 asitlerini barındıran  süper gıda balığın da özellikle soğuk havalarda sıklıkla tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KIŞ AYLARINDA SICAK SÜT İÇİLMESİ GEBELİKTE ARTAN KALSİYUM İHTİYACINI DESTEKLER…

Kış aylarında havaların soğuk olması anne adaylarında su içme konusunda isteksizlik oluşturabilmektedir. Az sıvı tüketimi gebelik hormonlarının da etkisiyle beraberinde kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Soğuk kış aylarında hareketsizliğin de artması ile bu durum ciddi problemlere yol açmaktadır. Hem anne ve bebeğin sıvı dengesini korumak hem de kabızlık gibi birtakım problemlerin önüne geçebilmek için hamilelikte günlük iki litre sıvı tüketimi önemini korumaktadır diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu dönemde sıcak sıvı tüketme isteği sıcak süt içilerek karşılanabilir. Böylece gebelikte artan kalsiyum ihtiyacı da desteklenmiş olur. Bununla birlikte hamilelikte yaşanan gaz problemlerinin artmaması için de pırasa, karnabahar, lahana, brokoli gibi kış sebzelerinin haşlanıp suyu süzülerek pişirilmesinde fayda vardır” dedi.

 

 

ANNE ADAYLARI SOĞUK HAVADA ISIYI SABİT TUTABİLMEK İÇİN BİRKAÇ KAT İNCE KIYAFETLER İLE YÜNLÜ VE PAMUKLU KUMAŞLAR TERCİH ETMELİ!

Bağışıklık sisteminde olduğu gibi hamilelik döneminde anne adayının ısı kontrol mekanizmasında da birtakım yetersizlikler oluşmakta bunun sonucunda da soğuğa ve sıcağa karşı dayanıksızlıklar doğmaktadır. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;“değişen ortamlarda ısıyı sabit tutabilmek, terleme ve üşeme sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıkları azaltabilmek için anne adayının tek kat kalın bir kıyafet giymesi yerine gerektiğinde çıkarabileceği birkaç kat daha ince kıyafeti giymesi uygun olur. Yine iç giyim dahil olmak üzere seçilen kıyafetlerin sentetik ve naylon kumaşlar yerine, hava alabilen yünlü ve pamuklu kumaşlardan olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

HAMİLELER, YOĞUN KAR YAĞIŞINA KARŞIN TABANI RAHAT, POSTÜRÜ DESTEKLEYEN AYAKKABILAR İLE PAMUKLU VE YÜNLÜ ÇORAPLAR GİYMELİ…Özellikle ilerleyen hamilelik aylarında bebeğin büyümesi ile anne adaylarının ağırlık merkezi değişmektedir. Bu durumun, eklemleri gevşeten hormonların salınımıyla birlikte kayma, düşme gibi kazaların gebelikte daha sık görülmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Bahçeci;yoğun kar yağışı olan şu günlerde anne adaylarının ayakkabı seçimi bu tür kazaların önlenmesi açısından daha fazla önem arz eder. Tabanı rahat, kaymayan, postürü destekleyen ayakkabıların, yünlü ve pamuklu çoraplarla giyilmesi anne adayı için en sağlıklısı olacaktır” diyerek kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 Gebelikte beden sağlığı kadar ruh sağlığı da kış aylarında soğuk havadan oldukça etkilenmektedir. Bu aylarda sürekli soğuk ve kapalı havaya maruz kalmak, evde uzun süre zaman geçirmek gebelik hormonlarının da etkisiyle depresyona eğilime neden olmaktadır. Beden sağlığı kadar depresyon gibi problemlerin ortaya çıkmaması için bulunulan ortamın sık sık temiz hava ile havalandırılması, yoga, pilates gibi hafif sporlarla bedenin harekete geçirilmesi, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi aktivitelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye´de bir doktora 572 hasta düşüyor
Türkiye´de bir doktora 572 hasta düşüyor
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Türkiye´de hekimlerin maruz kaldığı hak ihlallerinin derlendiği bir rapor hazırladı. Bingöl, “Hastaneleri şirket, hastaları ise müşteri haline getiren yanlış sağlık politikaları ile hekimler de güvencesizlik kıskacına itilmiştir.
Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün
Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün
Saç ekimi işlemi gerçekleştirildikten sonra birtakım unsurlara dikkat edilmesi operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. Bunun en temel sebebi ise kanalların iyileşmesi ve köklerin kanallara yerleşmesi sürecinde gerekli önlemlerin alınması ile birlikte başarı oranı artış göstermektedir. Saç ekiminde mikro deliklerin açılması ile birlikte henüz iyileşmemiş olan derinin de iyileşmesi açısından ilk 3 gün fazlası ile önemlidir.
MESTDER Merdıvenaltı İle Mücadele Içın İhbar Hattı Kurdu
MESTDER Merdıvenaltı İle Mücadele Içın İhbar Hattı Kurdu
Son dönemde, ülkemizde estetik ve güzellik amaçlı tedaviler konusunda ehil olmayan kişilerce yapılan hatalı uygulamalar nedeniyle hasta şikayetlerinde yoğun artışlar olduğunu söyleyen Medikal Estetik Tıp Derneği (MESTDER) Başkanı Dr. Devrim Gürsoy, 0 543 266 63 78 no´lu Whatsapp İhbar Hattı´nı faaliyete geçirdiklerini belirtti.
Anamur Devlet Hastanesi Başhekimliği´ne Doktor Serkan Boz Atandı
Anamur Devlet Hastanesi Başhekimliği´ne Doktor Serkan Boz Atandı
Anamur Devlet hastanesinde başhekim yardımcısı olarak görev yapan, Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Serkan Boz, başhekim olarak atandı.
Mersin Tabip Odası´ndan ANAMED´e Teşekkür
Mersin Tabip Odası´ndan ANAMED´e Teşekkür
Mersin Tabip Odası´ndan ANAMED´e etkinliklerinden dolayı teşekkür geldi.
Yıldız´dan Hastalara Özel Terapi
Yıldız´dan Hastalara Özel Terapi
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Anamur Özel ANAMED Hastanesi fizik tedavi bölümünde başarılı bir grafik sergileyen Fizyoterapist Belemir Yıldız, özel nedenlerinden dolayı mecburi olarak hastaneden ayrıldı. Hastalara yaklaşımı ve yaptığı uygulamalarla taktir toplayan Yıldız, bundan böyle evde aynı hizmeti verebileceğini söyledi.
ÜÇÜZLERİN ARASINDAKİ 7 YAŞ FARKI BÖYLE AÇIKLADILAR
ÜÇÜZLERİN ARASINDAKİ 7 YAŞ FARKI BÖYLE AÇIKLADILAR
008 yılında kızları Ela Nur´u kucağına alan Yılmaz çifti, o yıllarda dondurdukları embriyo ile 7 yıl sonra ikizleri Ahmet Eymen ve Zeynep Ebrar´ı dünyaya getirdi. Embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiğinde çözülerek bebek sahibi olmak amacı ile kullanılmasının 20 yılı aşkın süredir dünya genelindeki rutin tüp bebek tedavilerinde kullanılan bir yöntem olduğunu söylediler.
SAĞLIK DER Mersin İl Başkanlığı  Kuruldu
SAĞLIK DER Mersin İl Başkanlığı Kuruldu
AEKSPRES-Yaklaşık 6 (altı) aydır devam eden çalışmalar sonucunda, Sağlık der Mersin İl yönetimi oluşturuldu. Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Sağlık Der Genel Merkezi, Mersin İl Yönetimi listesini 07.11.2017 Tarihinde onayladı.
SOĞUK AKLGINLIĞI İÇİN MUCİZE 5 BESİN
SOĞUK AKLGINLIĞI İÇİN MUCİZE 5 BESİN
D-Fit Diyetisyen Didem Yıldız Kış aylarına girdiğimiz günlerde soğuk algınlığı görülme sıklığının arttığını söyledi ve beslenme kosununda önemli uyarılarda bulundu.
Minik Kalpler Sağlıkla Atıyor
Minik Kalpler Sağlıkla Atıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi İş birliği ile hayata geçirilen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Minik Kalpler´ projesi sayesinde çocukların
Anne Ve Kızlara  Sağlık  Semineri
Anne Ve Kızlara Sağlık Semineri
ANAMED Hastanesi bir ilke imza attı. Hastane Yönetimi ve doktorları aldığı bir kararla okullarda annelere ve kızlara seminer vermeye başladı.
ANAMED´ten Dünya Hiv/aıds uyarısı
ANAMED´ten Dünya Hiv/aıds uyarısı
Anamur Özel ANAMED Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Hasan Çetinkaya 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü nedeni ile bir bilgilendirme yayzısı yayınladı. "HIV ( Human ImmunodeficiencyVirüs = İnsan immunyetmezlikvirüsü ) tüm dünyada hemen her ülkeyi etkileyen çağın önemli bir salgınıdır." dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.9039
EURO
4.8103
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12