KARLI VE SOĞUK HAVALARDA ANNE ADAYLARINI KORUYACAK ÖNERİLER
Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.
Tarih: 11.1.2017 09:06:33/ 644okunma / 0yorum

 

PORTAKAL, MANDALİNA, KİVİ YİYİN; TABANI RAHAT, KAYMAYAN AYAKKABILAR İLE YÜNLÜ, PAMUKLU ÇORAPLAR GİYİN…

Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda  okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu koşuşturmaca içinde kendisine en dikkat etmesi gereken kişiler şüphesiz bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarıdır. Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr. MustafaBahçeci;kadın hayatının en özel dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların arttığını belirterek başta bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına portakal, mandalina, kivi, nar gibi meyveler tüketerek doğru beslenilmeli, kayma ve düşme tehlikelerine karşı tabanı rahat kaymayan ayakkabılar ile yünlü ve pamuklu çoraplar giyilerek olası tehlikeleri ortadan kaldıracak yönde önlemler alınmalı” dedi.

 Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde görülen azalma anne adaylarının başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok enfeksiyona karşı dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu konuda bulaşma şekli en çok solunum yolu ile olduğundan hamilelerin mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaması, bulunması gerektiği durumlarda ise maske kullanmasında fayda görülmektedir. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına kış aylarında kolaylıkla bulunabilecek C vitamini yönünden zengin olan turunçgillerin ( portakal, mandalina, greyfurt, limon ) bol miktarda tüketilmesinin önemli olduğunu vurgularken “elma, armut, muz, kivi gibi meyvelerle yapılacak meyve salatalarının hamilelerin hem bağışıklığını güçlendirecek hem de kalori ve mineral desteği açısından tercih edilebilecek ideal besinler olduğunu” belirtti.Çetin kış koşulları ve soğuk havalar karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi konusunda isteği artıran etkenler arasında gösterilmektedir. Bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarının karbonhidratlı yiyecekler yerine bitkisel protein olarak değerlendirilebilecek fasulye,nohut, barbunya gibi  kuru baklagilleri tüketmelerinin bebekte beyin, kas, diş ve kan dokularını geliştireceğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; bebeğin zeka gelişimini artıracak, içeriğinde omege 3 ve omega 6 asitlerini barındıran  süper gıda balığın da özellikle soğuk havalarda sıklıkla tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KIŞ AYLARINDA SICAK SÜT İÇİLMESİ GEBELİKTE ARTAN KALSİYUM İHTİYACINI DESTEKLER…

Kış aylarında havaların soğuk olması anne adaylarında su içme konusunda isteksizlik oluşturabilmektedir. Az sıvı tüketimi gebelik hormonlarının da etkisiyle beraberinde kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Soğuk kış aylarında hareketsizliğin de artması ile bu durum ciddi problemlere yol açmaktadır. Hem anne ve bebeğin sıvı dengesini korumak hem de kabızlık gibi birtakım problemlerin önüne geçebilmek için hamilelikte günlük iki litre sıvı tüketimi önemini korumaktadır diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu dönemde sıcak sıvı tüketme isteği sıcak süt içilerek karşılanabilir. Böylece gebelikte artan kalsiyum ihtiyacı da desteklenmiş olur. Bununla birlikte hamilelikte yaşanan gaz problemlerinin artmaması için de pırasa, karnabahar, lahana, brokoli gibi kış sebzelerinin haşlanıp suyu süzülerek pişirilmesinde fayda vardır” dedi.

 

 

ANNE ADAYLARI SOĞUK HAVADA ISIYI SABİT TUTABİLMEK İÇİN BİRKAÇ KAT İNCE KIYAFETLER İLE YÜNLÜ VE PAMUKLU KUMAŞLAR TERCİH ETMELİ!

Bağışıklık sisteminde olduğu gibi hamilelik döneminde anne adayının ısı kontrol mekanizmasında da birtakım yetersizlikler oluşmakta bunun sonucunda da soğuğa ve sıcağa karşı dayanıksızlıklar doğmaktadır. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;“değişen ortamlarda ısıyı sabit tutabilmek, terleme ve üşeme sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıkları azaltabilmek için anne adayının tek kat kalın bir kıyafet giymesi yerine gerektiğinde çıkarabileceği birkaç kat daha ince kıyafeti giymesi uygun olur. Yine iç giyim dahil olmak üzere seçilen kıyafetlerin sentetik ve naylon kumaşlar yerine, hava alabilen yünlü ve pamuklu kumaşlardan olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

HAMİLELER, YOĞUN KAR YAĞIŞINA KARŞIN TABANI RAHAT, POSTÜRÜ DESTEKLEYEN AYAKKABILAR İLE PAMUKLU VE YÜNLÜ ÇORAPLAR GİYMELİ…Özellikle ilerleyen hamilelik aylarında bebeğin büyümesi ile anne adaylarının ağırlık merkezi değişmektedir. Bu durumun, eklemleri gevşeten hormonların salınımıyla birlikte kayma, düşme gibi kazaların gebelikte daha sık görülmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Bahçeci;yoğun kar yağışı olan şu günlerde anne adaylarının ayakkabı seçimi bu tür kazaların önlenmesi açısından daha fazla önem arz eder. Tabanı rahat, kaymayan, postürü destekleyen ayakkabıların, yünlü ve pamuklu çoraplarla giyilmesi anne adayı için en sağlıklısı olacaktır” diyerek kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 Gebelikte beden sağlığı kadar ruh sağlığı da kış aylarında soğuk havadan oldukça etkilenmektedir. Bu aylarda sürekli soğuk ve kapalı havaya maruz kalmak, evde uzun süre zaman geçirmek gebelik hormonlarının da etkisiyle depresyona eğilime neden olmaktadır. Beden sağlığı kadar depresyon gibi problemlerin ortaya çıkmaması için bulunulan ortamın sık sık temiz hava ile havalandırılması, yoga, pilates gibi hafif sporlarla bedenin harekete geçirilmesi, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi aktivitelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çiçekler; ‘Hedefimiz Toplum Sağlığını Korumak´
Çiçekler; ‘Hedefimiz Toplum Sağlığını Korumak´
Demet TAKMET/AEKSPRES-Anamur Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü, kalp ve damar hastalıkları, obezite, diyabet gibi konularda okullarda eğitim veriyor.
Anamedden Sağlık İndirimi
Anamedden Sağlık İndirimi
Anamed Hastanesinden büyük kampanya. “Sağlıkta Kontroller Es Geçilmemeli “ slagonu ile yola çıkan Anamed hastanesi kadınlara ve erkeklere özel indirim günleri düzenledi.
Ambulanslar Yasak Park Mağduru
Ambulanslar Yasak Park Mağduru
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçesi Devlet Hastanesi diyaliz ünitesinin önü, yasak park eden araçlar yüzünden kesilince hasta getiren nakil araçları ve ambulanslar ünite önüne giremedi.
ANAMED´te Velilere Yönelik Eğitim Toplantısı
ANAMED´te Velilere Yönelik Eğitim Toplantısı
Özel ANAMED Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Elma Şekeri Kreş ve Anaokulu halka açık yapılan velilere yönelik program yoğun ilgi gördü. Özel ANAMED hastanesi toplantı salonunda düzenlenen programa, Özel ANAMED Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi müdürü Zehra TESBİ, kurum öğretmenlerinden Emrah GÖK ve kurum psikolojik danışmanı Melis Özge Özdemir, konuşmacı olarak katıldılar.
Yılmaz Baş Ağrısını Anlattı
Yılmaz Baş Ağrısını Anlattı
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin´in Anamur İlçesi´nde hizmet veren Özel ANAMED Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doçent Doktor Mustafa Yılmaz baş ağrısının nedenlerini anlattı. Konu hakkında kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan Yılmaz, Baş ağrısının tek başına nörolojik hastalık olabileceği gibi başka bir hastalığın belirtisi de olabileceğini söyledi.
Muhammet´im Umut Verdi
Muhammet´im Umut Verdi
Muhammet´im Umut Verdi
Otizmli Çocuklar Nevşehir´i Gezdi
Otizmli Çocuklar Nevşehir´i Gezdi
AGÜNDEM-Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin topluma daha kolay adapte olabilmelerini sağlamak amacıyla iki otizmli çocuk ve ailesine unutulmaz bir Nevşehir gezisi deneyimi yaşattı.
Geçmiş Olsun Cahit Başkan
Geçmiş Olsun Cahit Başkan
Anamur eski MHP İlçe Başkanı Cahit Aslan Anamur Devlet Hastahanesi´nde fıtık ameliyatı oldu. Ameliyat Genel Cerrahi Bölümü´nden Uzman Doktor Deniz Yücel tarafından gerçekleştirildi.
Kadınlara "Kadın Hastalıkları ve Kanser" Anlatıldı
Kadınlara "Kadın Hastalıkları ve Kanser" Anlatıldı
Türk Jinekolojik Onkolojik Derneği Başkanı Profesör Doktor Ali Ayhan, Anamur Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdiği konferansta, kadınlarda en sık karşılaşılan rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu belirterek, ilkokul çağında kız ve erkek çocuklara aşı yaptırılması halinde bu kanser türünün yüzde 70 oranında önlenebildiğini söyledi.
Güneşin zararlı ışınlarına karşı 8 önemli kural
Güneşin zararlı ışınlarına karşı 8 önemli kural
CİLT KANSERİ ARTIK GENÇLERİ DE TEHDİT EDİYOR
Yaz hastalıkları kâbusunuz olmasın!
Yaz hastalıkları kâbusunuz olmasın!
Yazın mevsimiyle birlikte deniz ve havuz sezonu açıldı. Sıcak ayları rahat geçirebilmek için uzmanlar uyarırken dikkat edilmesi gereken hastalıkların da altını çizdi. Yakıcı sıcaklarla gelen hastalıklar önlem alınmazsa kalıcı sorunlara neden olabilir.
Anamur 1 Nolu  Sağlık  Ocağı  Hizmete Gırdı
Anamur 1 Nolu Sağlık Ocağı Hizmete Gırdı
Anamur Merkez Mahallesi Akdeniz Caddesi´nde bütün Anamur´a hizmet edecek olan 1 nolu sağlık ocağı hizmete girdi.

/resimler/2017-10/12/1521351567742.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.6595
EURO
4.3219
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:13 06:47 12:36 15:42 18:07 19:28