KARLI VE SOĞUK HAVALARDA ANNE ADAYLARINI KORUYACAK ÖNERİLER
Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.
Tarih: 11.1.2017 09:06:33/ 487okunma / 0yorum

 

PORTAKAL, MANDALİNA, KİVİ YİYİN; TABANI RAHAT, KAYMAYAN AYAKKABILAR İLE YÜNLÜ, PAMUKLU ÇORAPLAR GİYİN…

Havaların günden güne soğuması ve karın etkisini giderek artırması ile birlikte yaşam şartları her birey için daha zorlu hale gelmeye başlamıştır. Soğukla mücadele ederken bir yandan işe yetişme telaşında olan ebeveynler diğer yanda  okula gitmeye çalışan öğrenciler soğuk iklim koşullarına rağmen günlük hayatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu koşuşturmaca içinde kendisine en dikkat etmesi gereken kişiler şüphesiz bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarıdır. Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr. MustafaBahçeci;kadın hayatının en özel dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların arttığını belirterek başta bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına portakal, mandalina, kivi, nar gibi meyveler tüketerek doğru beslenilmeli, kayma ve düşme tehlikelerine karşı tabanı rahat kaymayan ayakkabılar ile yünlü ve pamuklu çoraplar giyilerek olası tehlikeleri ortadan kaldıracak yönde önlemler alınmalı” dedi.

 Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde görülen azalma anne adaylarının başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok enfeksiyona karşı dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu konuda bulaşma şekli en çok solunum yolu ile olduğundan hamilelerin mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaması, bulunması gerektiği durumlarda ise maske kullanmasında fayda görülmektedir. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına kış aylarında kolaylıkla bulunabilecek C vitamini yönünden zengin olan turunçgillerin ( portakal, mandalina, greyfurt, limon ) bol miktarda tüketilmesinin önemli olduğunu vurgularken “elma, armut, muz, kivi gibi meyvelerle yapılacak meyve salatalarının hamilelerin hem bağışıklığını güçlendirecek hem de kalori ve mineral desteği açısından tercih edilebilecek ideal besinler olduğunu” belirtti.Çetin kış koşulları ve soğuk havalar karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi konusunda isteği artıran etkenler arasında gösterilmektedir. Bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarının karbonhidratlı yiyecekler yerine bitkisel protein olarak değerlendirilebilecek fasulye,nohut, barbunya gibi  kuru baklagilleri tüketmelerinin bebekte beyin, kas, diş ve kan dokularını geliştireceğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; bebeğin zeka gelişimini artıracak, içeriğinde omege 3 ve omega 6 asitlerini barındıran  süper gıda balığın da özellikle soğuk havalarda sıklıkla tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KIŞ AYLARINDA SICAK SÜT İÇİLMESİ GEBELİKTE ARTAN KALSİYUM İHTİYACINI DESTEKLER…

Kış aylarında havaların soğuk olması anne adaylarında su içme konusunda isteksizlik oluşturabilmektedir. Az sıvı tüketimi gebelik hormonlarının da etkisiyle beraberinde kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Soğuk kış aylarında hareketsizliğin de artması ile bu durum ciddi problemlere yol açmaktadır. Hem anne ve bebeğin sıvı dengesini korumak hem de kabızlık gibi birtakım problemlerin önüne geçebilmek için hamilelikte günlük iki litre sıvı tüketimi önemini korumaktadır diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu dönemde sıcak sıvı tüketme isteği sıcak süt içilerek karşılanabilir. Böylece gebelikte artan kalsiyum ihtiyacı da desteklenmiş olur. Bununla birlikte hamilelikte yaşanan gaz problemlerinin artmaması için de pırasa, karnabahar, lahana, brokoli gibi kış sebzelerinin haşlanıp suyu süzülerek pişirilmesinde fayda vardır” dedi.

 

 

ANNE ADAYLARI SOĞUK HAVADA ISIYI SABİT TUTABİLMEK İÇİN BİRKAÇ KAT İNCE KIYAFETLER İLE YÜNLÜ VE PAMUKLU KUMAŞLAR TERCİH ETMELİ!

Bağışıklık sisteminde olduğu gibi hamilelik döneminde anne adayının ısı kontrol mekanizmasında da birtakım yetersizlikler oluşmakta bunun sonucunda da soğuğa ve sıcağa karşı dayanıksızlıklar doğmaktadır. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;“değişen ortamlarda ısıyı sabit tutabilmek, terleme ve üşeme sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıkları azaltabilmek için anne adayının tek kat kalın bir kıyafet giymesi yerine gerektiğinde çıkarabileceği birkaç kat daha ince kıyafeti giymesi uygun olur. Yine iç giyim dahil olmak üzere seçilen kıyafetlerin sentetik ve naylon kumaşlar yerine, hava alabilen yünlü ve pamuklu kumaşlardan olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

HAMİLELER, YOĞUN KAR YAĞIŞINA KARŞIN TABANI RAHAT, POSTÜRÜ DESTEKLEYEN AYAKKABILAR İLE PAMUKLU VE YÜNLÜ ÇORAPLAR GİYMELİ…Özellikle ilerleyen hamilelik aylarında bebeğin büyümesi ile anne adaylarının ağırlık merkezi değişmektedir. Bu durumun, eklemleri gevşeten hormonların salınımıyla birlikte kayma, düşme gibi kazaların gebelikte daha sık görülmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Bahçeci;yoğun kar yağışı olan şu günlerde anne adaylarının ayakkabı seçimi bu tür kazaların önlenmesi açısından daha fazla önem arz eder. Tabanı rahat, kaymayan, postürü destekleyen ayakkabıların, yünlü ve pamuklu çoraplarla giyilmesi anne adayı için en sağlıklısı olacaktır” diyerek kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 Gebelikte beden sağlığı kadar ruh sağlığı da kış aylarında soğuk havadan oldukça etkilenmektedir. Bu aylarda sürekli soğuk ve kapalı havaya maruz kalmak, evde uzun süre zaman geçirmek gebelik hormonlarının da etkisiyle depresyona eğilime neden olmaktadır. Beden sağlığı kadar depresyon gibi problemlerin ortaya çıkmaması için bulunulan ortamın sık sık temiz hava ile havalandırılması, yoga, pilates gibi hafif sporlarla bedenin harekete geçirilmesi, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi aktivitelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
En Güvenli Kan Özgür Bağışçının Kanıdır
En Güvenli Kan Özgür Bağışçının Kanıdır
Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölümü Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık; “Dünya Sağlık Örgütü´nün raporuna göre en güvenilir kan; kendi özgür iradesiyle, hiçbir karşılık beklemeksizin, gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçılarından sağlanan kandır.” Dedi.
Hüseyin Abi Geçmiş Olsun
Hüseyin Abi Geçmiş Olsun
Mersin ili Anamur ilçesinde Büyük Birlik Partisi ilçe başkanlığını yürüten Hüseyin Demir, kalp ameliyatı oldu.
Anamur Belediyesi Hemşireler Günü´nü Kutladı
Anamur Belediyesi Hemşireler Günü´nü Kutladı
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe 12 Mayıs Hemşireler Günü´nde hemşireleri unutmadı. Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli tarafından 12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle Anamur Devlet Hastanesi, ANAMED Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezleri´nde görev yapan hemşirelere günün anısına gül taktim edildi.
Başkan Türe Tıp Bayramını Kutladı
Başkan Türe Tıp Bayramını Kutladı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı´nı kutladı.
ANAMED REHABİLİTASYONUN 4. YIL  KUTLAMASI
ANAMED REHABİLİTASYONUN 4. YIL KUTLAMASI
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin´in Anamur İlçesi´nde 4 yıldır hizmet veren Anamur Özel ANAMED Rehabilitasyon Merkezi 4. Kuruluş yıldönümünü kutladı. ‘´Engellenmedikçe engelli değiliz.´´ Sloganıyla kutlamayı gerçekleştiren Rehabilitasyon yönetiminden yapılan açıklamada, “Bireyleri toplumla birleştiren, özgüveni yüksek bireyler yetiştiren, eğitim ve sağlığı bir çatıda birleştirip çocuklarımıza ve ailelerine sunan bir kurum olarak 4.yılımızı geride bıraktık.
Bozyazı Devlet Hastanesinde Güler Yüzlü Doktorları Pozitif Enerji Dağıtıyor
Bozyazı Devlet Hastanesinde Güler Yüzlü Doktorları Pozitif Enerji Dağıtıyor
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM- Servis ve Güler Yüzlü Doktor ve servis Hizmetleri ile vatandaşın takdirini kazanan Bozyazı Devlet Hastanesi, şimdi branşında tecrübeli Kadın Hastalıları ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı eş doktorları bünyesine kazandırdı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Filiz Akaltun ile eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cem Akaltun, Bozyazı Devlet Hastanesine kurum içi tayin oldular.
Vatandaştan Hastaneye Vücut Analiz Cihazı
Vatandaştan Hastaneye Vücut Analiz Cihazı
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Bozyazı Devlet Hastanesine kimliğini açıklama istemeyen bir iş adamı tarafından bağışlanan Vücut analiz cihazı özellikle diyet hizmeti alanların imdadına yetişiyor.
ANAMED´ten 8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliğine Davet
ANAMED´ten 8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliğine Davet
8 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Özel Anamed Hastanesi Nöroloji uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yılmaz ‘Epilepsi ; beyinde bir grup nöronun ani, ve geçici elekriksel boşalımlara yol açması sonucunda bilinç, duygu durum ve hareket sisteminde değişiklikler ortaya çıkarmasıdır.
Bu Yöntemle Daha Kolay Bırakırsın
Bu Yöntemle Daha Kolay Bırakırsın
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Sigaranın Zararını Azaltmak İçin Her Gün 1 Bardak Ananas Suyu İçin!
Mersin Şehir Hastanesi açılıyor
Mersin Şehir Hastanesi açılıyor
Cumhurbaşkanı´nın 14 yıllık hayalimdi dediği şehir hastanelerinden biri de Mersin´de son kontrollerin ardından hasta kabulüne başlayacak
2016´da toplam 12 bin 458 hastanın muayenesi yapıldı
2016´da toplam 12 bin 458 hastanın muayenesi yapıldı
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2014 yerel seçimleri sonrası Başkan Burhanettin Kocamaz ile birlikte birçok düzenleme ve yeniliğe gitti. Bu düzenlemeler kapsamında belediye teşkilat şemasında da değişiklik yapıldı.
Sağlıklı Yaşlanmanın Sırrı Besinlerde
Sağlıklı Yaşlanmanın Sırrı Besinlerde
Doğru beslenmenin vücudunuzun en büyük organı olan cildinizin yaşını da belirlediğini biliyor muydunuz? Hastane Derindere Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy´lasağlıklı yaşlanmanın anahtarlarından biri olan beslenmenin önemini konuştuk
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.5000
EURO
3.9100
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
03:13 05:16 12:54 16:46 20:14 21:59