Çocuk Gözüyle Astım Mağarası
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması ile 20 yıl sonra 2017 yılında ziyaretçilere açılan Anamur Astım Köşekbükü Mağarasını 6 yaşındaki Anamur ortaokulu Anasınıfı öğrencisi gazetemizin küçük muhabiri Göksu Ünal kendine has üslubu ile anlattı. Kendisine ait mamidik adlı youtube kanalında mağarayı anlatan Ünal, Mağaranın bölgenin en güzel mağarası olduğunu iddia etti.
Tarih: 4.11.2018 17:39:30/ 938okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Anamur Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması ile 20 yıl sonra 2017 yılında ziyaretçilere açılan Anamur Astım Köşekbükü Mağarasını 6 yaşındaki Anamur ortaokulu Anasınıfı öğrencisi gazetemizin küçük muhabiri Göksu Ünal kendine has üslubu ile anlattı. Kendisine ait mamidik adlı youtube kanalında mağarayı anlatan küçük muhabir Ünal, mağaranın bölgenin en güzel mağarası olduğunu iddia etti. Anamur Belediyesinin, mağaranın içerisindeki bölümün ziyaretçiler tarafından gezilmesi için yaptığı ışıklı merdivenlerden tutunda sarkıt ve dikitleri hatta mağarada bulunan yarasaların nasıl asılı durduğuna kadar bir çok detayı anlatan Ünal, mağarada gezerken zaman zaman korktuğunu da açıkça itiraf etti.
Mağaranın girişinden itibaren gördüğü bütün ayrıntıları ifade etmeye çalışan Küçük Ünal´ın , harfleri tam olarak söyleyememesi anlatıma ayrı bir renk katıyor. Astım Köşekbükü Mağrası için; “Astım Mağarası Anamur´un en güzel mağarasıdır. Şimdi sizlere orasını gezdireceğim.” Diyerek mağaradaki turuna başlayan Göksu Ünal,  kendince içerdeki yarasa ve örümcek yuvalarını gösterdi, sarkıt ve dikitlerin nasıl oluştuğunu anlattı. Mağranın içerisinin çok güzel ve temiz olduğunu söyleyen küçük kız sergilediği rehberlik hizmeti ile profesyonellere taş çıkarttı. Mağarayı anlatırken Belediyenin restore çalışmalarından ve ışıklandırmalarından da bahseden Ünal, bir sarkıtın önüne geçerek; “Arkamda gördüğünüz sarkıtı su damlaları oluşturmuş.” Diyerek mağaranın oluşumu hakkında da bilgi verdi.
Astım Köşekbükü Astım Mağarası
Anamur Köşekbükü Mağarası; 20 bin  yıllık bir geçmişe sahiptir. Köşekbükü Astım Mağarası ormanlık bir alan içerisinde, girişi güneydoğuya doğru ve iki metreyi bulan bir kaya çatlağından girilir. Üçüncü zamanda oluşan miyosen devri ( Alt miyosen ) kalkeri içerisinde yapılanmış, derine doğru inen bir mağaradır. Çevresinde, yığınlar halinde yer yer dördüncü zamanda oluşan tabakalanmış kaya dokuları vardır. Mağaranın astım hastaları için şifa kaynağı olduğu ve hastaları iyileştirdiği belirtilmektedir. Ayrıca Roma Kralı Antiochus´un kızı Anna´nın astım hastalığına yakalandığı ve şifa için bu mağarada kaldığı ve hastalığından kurtulduğu şeklindeki rivayet de bu tabelada yer alır. Astımlılara şifa sunan mağara olarak bilinen bu yerde astım hastalarına iyi gelen nem ve hava özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir. Düzenli bir program içinde ve her defasında 4´er saatlik zaman dilimleri içinde kalmak şartıyla astımlı hastaların şifa bulduğu bilinir. Mağara toplamda 500 metrekareyi bulan bir genişliktedir. Mağaranın içinde tavandan gelen su damlalarına rastlanır. Bu damlalar kalkerli yapıyı sarkıtlar şeklinde oluştururken tabanda da tarihi zaman içinde dikitlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Mağaranın içi üç bölüme ayrılmış ve açıklayıcı tabela konulmuştur. Bu bölümler dilek, şifa ve huzur bölümleridir.  Mağara içinde yaz-kış 18 santigrat derece sıcaklık, yüzde 80–85 nem oranı, 160–162 milibar basınç vardır. Bu coğrafi ölçütler astım hastalarına uygun düşen değerlerdir. Şifa ve dilek bölümleri arsında mağaradan dolaşılıp gelinebilmesi için köprüler ve mağara ağzından tabana kadar merdiven yapılmıştır./resimler/2018-11/4/1743595878233.jpg

/resimler/2018-11/4/1744350722661.jpg

 
&source=www.anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çocuk Gözüyle Astım Mağarası
8. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Sempozyumu Anamurda yapıldı
8. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Sempozyumu Anamurda yapıldı
Mithat Ünal-Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu´nun düzenlediği Ulusal ve Uluslar arası Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumunun 8. si Anamurda yapıldı.
Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen ve yönetim kurulu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç´ı makamında ziyaret etti.
Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen ve yönetim kurulu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç´ı makamında ziyaret etti.
Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen ve yönetim kurulu, Belediye Başkanı Fatih Şen, Hidayet Kılınç´ı makamında ziyaret etti.
Truzim Derneği Genel Kurulunda Güven Telkini
Truzim Derneği Genel Kurulunda Güven Telkini
Anamur Turizm Ve Kültür Derneği 5 olağan genel kurul toplantısı Anamur Ticaret Ve Sanayi Odasında yapıldı.
Turizm Derneği,Taşeli Platformuna Katıldı
Turizm Derneği,Taşeli Platformuna Katıldı
Anamur Turizm Derneği 21-22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Dedeman otel de Taşeli platformu tarafından düzenlenen organizasyona katıldı.
Şen: ‘Taşeli Platformuna Tanıtım ve Yatırım Daveti için Katılıyoruz.´
Şen: ‘Taşeli Platformuna Tanıtım ve Yatırım Daveti için Katılıyoruz.´
Mithat Ünal-Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen, 21-22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Dedeman otel de Taşeli platformu tarafından düzenlenen organizasyonda, İstanbul da yaşayan İş insanları buluşmasında Anamur´u tanıtarak yatırımcıları bölgeye davet edeceklerini söyledi.
Anamur Turizm Derneğinden Cumhuriyet Balosu
Anamur Turizm Derneğinden Cumhuriyet Balosu
Anamur Turizm ve Kültür Derneği, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü nedeni ile cumhuriyet balosu düzenledi. Hotel Hermes Hotelde düzenlenen balo, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Çobanların Bulduğu Mağara 10 Milyon Yıldır Yaşıyor
Çobanların Bulduğu Mağara 10 Milyon Yıldır Yaşıyor
Aydıncık´ta, 1999 yılında iki çobanın kirpi yakalamaya çalışırken tesadüfen bulduğu Gilindere Mağarası, 10 milyon yıldır yaşıyor. Son buzul çağına ait parçaların bulunduğu mağarada, hala oluşumlar devam ediyor.
MERSİN SAHİLLERİ KALİTE VE GÜVENİN MERKEZİ OLDU
MERSİN SAHİLLERİ KALİTE VE GÜVENİN MERKEZİ OLDU
Kalite ve güven arayanların tercihi, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilen sahiller oldu. Plajlara dahil edilen ek alan ve binlerce şezlong tatilcilere yetmedi, Mersin sahilleri yüzde 100 doluluk oranını aştı.
Şen “Turizmciler Çifte Bayram Yaşadı”
Şen “Turizmciler Çifte Bayram Yaşadı”
Anamur Bozyazı Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fatih Şen bayramda memnun eden bir doluluk yaşadıklarını ifade etti.
Göker Çiftinin Anamur Aşkı
Göker Çiftinin Anamur Aşkı
Anamur´a 34 yıl önce gelerek Pullu da çadır kuran Göker çifti´nin Anamur sevdasına Belediye Başkanı Mehmet Türe çifti makamında ağırlayarak karşılık verdi.
Cari Açığı Turizmciler Kapatacak
Cari Açığı Turizmciler Kapatacak
TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, geçen iki yılda turist sayısında yüzde 50´lik bir artış olduğuna dikkat çekerek 2023 yılı için hedeflerini yükselttiklerini belirtti. Bağlıkaya, "100 milyon turist hayal değil. Cari açığı kapatma potansiyeli açısından turizmciler olarak iş başa düşüyor" dedi.
Anamurda Deniz Vatos ile Hareketlenecek
Anamurda Deniz Vatos ile Hareketlenecek
Mithat Ünal-Anamur Vatos Su Sporları Anamur sahillerini hareketlendirecek. Dragon Parkı yanında mehteran takımının coşkulu marşları ile bugün açılışı gerçekleştirilen Vatos Su Sporları işletmecisi Nazım Güzel, deniz paraşütü, jet sky, banana bot, deniz bisikleti dahil denizin üzerinde yapılabilecek bütün sporlarını Anamur´a kazandıracaklarını söyledi.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12