Cari Açığı Turizmciler Kapatacak
TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, geçen iki yılda turist sayısında yüzde 50´lik bir artış olduğuna dikkat çekerek 2023 yılı için hedeflerini yükselttiklerini belirtti. Bağlıkaya, "100 milyon turist hayal değil. Cari açığı kapatma potansiyeli açısından turizmciler olarak iş başa düşüyor" dedi.
Tarih: 31.7.2018 12:06:31/ 420okunma / 0yorum

 

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, geçen iki yılda turist sayısında yüzde 50´lik bir artış olduğuna dikkat çekerek 2023 yılı için hedeflerini yükselttiklerini belirtti. Bağlıkaya, "100 milyon turist hayal değil. Cari açığı kapatma potansiyeli açısından turizmciler olarak iş başa düşüyor" dedi. Turizm sektörü temsilcileri olarak 2023 yılında 100 milyon turist ve 100 milyar dolar hedefini belirlediklerini söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkedeki turizm potansiyelinin bu hedefe uygun olduğunu belirtti. 2016 yılında 22 milyon turist sayısından bu yıl 40 milyon turiste çıkıldığını ifade eden Bağlıkaya, belirlenen hedefin çok uzak olmadığına dikkat çekerek, "Bana herhangi bir ülke gösterebilir misiniz, bu kadar badire atlatsın ve hemen ardından bu kadar turisti ağırlayıp, sektörü ayakta tutsun. Bazen turist gelir, ama sektör bitmiştir. Hükümetimiz topyekun bir hareketle çok yerinde kararlar aldı. 2016 ve 2017´de sektöre önemli destekler verildi. Hükümet sektörü ayakta tutmaya çalışırken sektör de boş durmadı, çalıştı. İki senede potansiyelini yüzde 50 arttıran bir ülke için hedefleri çok büyük demek yanlış olur. Çünkü biz 100 milyon turisti ağırlayabilecek kapasiteye sahibiz" diye konuştu. Turizmin sadece deniz, kum ve güneşle sınırlı olmadığını anlatan Bağlıkaya, kültür, kruvaziyer ve kongre turizminin henüz devreye girmediğini söyledi. Bağlıkaya şöyle konuştu: "Daha gemiler gelmiyor, yüksek kapasiteli kongreler yapılmıyor. Spor takımları yeni yeni gelmeye başladı. Bazı segmentlerde geriye dönüşler zaman alıyor. Hepsi tamamlandığında ortalama paket fiyatlarında istediğimiz seviyeye yaklaşacağız. 100 milyon turist hayal değil. Cari açığı kapatma potansiyeli açısından turizmciler olarak iş başa düşüyor." ´HER TURİST DEĞERLİ´
Büyük kruvaziyer şirketlerinin Türkiye limanlarına 2018 ve 2019 için yeni seferler koymasının sektörü hareketlendirdiğini söyleyen Başkan Firuz Bağlıkaya, sektörün en büyüklerinden olan MSC´nin 2019 sezonundan itibaren Türkiye limanlarını rotalarına eklediğini belirterek, "Küçük bir kapasiteyle gelecekler, ama bizim için turistin değerlisi, değersizi yok. Herkes çok değerli. Bir İranlı, Ortadoğulu, Endonezyalı, Çinli turist ne kadar önemliyse, kruvaziyer turizmden gelen turist de o kadar önemli. Turist ayırmıyoruz. Ama harcama gücü yüksek olan turistler için daha çok emek harcamak gerekiyor. Onu da yapacağız" dedi.
 TURİZMDE ÇEŞİTLİLİK
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, yüksek harcama kapasitesine sahip turistlerin rutin tatil alışkanlıklarından vazgeçtiğini ifade etti. Daha çok yiyecek üzerine ve temalı gezilerin tercih edildiğini vurgulayan Bağlıkaya, her segmente hitap edebilecek binlerce mekan ve ürünün bulunduğunu dile getirdi. İzmir´de spor turizminin gelişmesi için otellerin kamp yapılabilir nitelikte olması gerektiğini söyleyen Bağlıkaya, gerekli altyapı sağlandığında kentin en az Antalya kadar öne çıkabileceğini savundu. Hem ürün çeşitliliği, hem de insan gücü açısından ülke potansiyelinin önemine dikkat çeken Bağlıkaya, yeni turizm yerleri ile ilgili olarak şunları söyledi:
 "Karadeniz de turizme açılmalı. Mersin, Anamur, Orta ve Doğu Anadolu bölgesi de önemli bir turizm potansiyeline sahip. Urfa´da Göbeklitepe varsa Gaziantep´te de Zeugmayı öne çıkarılabiliriz. Bunların hepsini aynı anda tencereye atabilirsek, o yemekten 100 milyon turist çıkar."
 ´TÜRKİYE´DE TÜRKLERE TÜRK ACENTELER SATIŞ YAPSIN´
Bir yıldan fazla bir süredir kapalı olan online rezervasyon portalı booking.com ile ilgili bir değerlendirme yapan Bağlıkaya, Türk turizmiyle ilgili olumsuz bir algı oluşturulmaması gerektiğini söyledi. Booking.com´un Türkiye´de Türklere satışı engellediğini anlatan Bağlıkaya, "Abartacak bir durum yok. Bırakın da Türkiye´de Türklere Türk acenteler satış yapsın. Hem vergi verme. hem burda bizim acentelerle rekabet et, olmaz. Booking´in olmaması Türkiye´de turizmle ilgili negatif bir algı oluşturmasın. Bu çok küçük bir segment. Türkiye´de Türklere satış yapması kısıtlandı. Bunun yanında bir sürü Türk portal bu hizmeti veriyor" dedi. Kurdaki değişimin yurt dışından gelen turistleri etkilemediğini söyleyen Bağlıkaya, yurt dışına gideceklerin moral bozukluğu yaşadıklarını belirterek, "Bayrama kadar kurda bir stabilite olursa, bayramda toparlayacağını düşünüyorum. Tatil uzun olursa turizme ilaç olacak" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cari Açığı Turizmciler Kapatacak
Truzim Derneği Genel Kurulunda Güven Telkini
Truzim Derneği Genel Kurulunda Güven Telkini
Anamur Turizm Ve Kültür Derneği 5 olağan genel kurul toplantısı Anamur Ticaret Ve Sanayi Odasında yapıldı.
Turizm Derneği,Taşeli Platformuna Katıldı
Turizm Derneği,Taşeli Platformuna Katıldı
Anamur Turizm Derneği 21-22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Dedeman otel de Taşeli platformu tarafından düzenlenen organizasyona katıldı.
Şen: ‘Taşeli Platformuna Tanıtım ve Yatırım Daveti için Katılıyoruz.´
Şen: ‘Taşeli Platformuna Tanıtım ve Yatırım Daveti için Katılıyoruz.´
Mithat Ünal-Anamur Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen, 21-22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Dedeman otel de Taşeli platformu tarafından düzenlenen organizasyonda, İstanbul da yaşayan İş insanları buluşmasında Anamur´u tanıtarak yatırımcıları bölgeye davet edeceklerini söyledi.
Çocuk Gözüyle Astım Mağarası
Çocuk Gözüyle Astım Mağarası
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması ile 20 yıl sonra 2017 yılında ziyaretçilere açılan Anamur Astım Köşekbükü Mağarasını 6 yaşındaki Anamur ortaokulu Anasınıfı öğrencisi gazetemizin küçük muhabiri Göksu Ünal kendine has üslubu ile anlattı. Kendisine ait mamidik adlı youtube kanalında mağarayı anlatan Ünal, Mağaranın bölgenin en güzel mağarası olduğunu iddia etti.
Anamur Turizm Derneğinden Cumhuriyet Balosu
Anamur Turizm Derneğinden Cumhuriyet Balosu
Anamur Turizm ve Kültür Derneği, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü nedeni ile cumhuriyet balosu düzenledi. Hotel Hermes Hotelde düzenlenen balo, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Çobanların Bulduğu Mağara 10 Milyon Yıldır Yaşıyor
Çobanların Bulduğu Mağara 10 Milyon Yıldır Yaşıyor
Aydıncık´ta, 1999 yılında iki çobanın kirpi yakalamaya çalışırken tesadüfen bulduğu Gilindere Mağarası, 10 milyon yıldır yaşıyor. Son buzul çağına ait parçaların bulunduğu mağarada, hala oluşumlar devam ediyor.
MERSİN SAHİLLERİ KALİTE VE GÜVENİN MERKEZİ OLDU
MERSİN SAHİLLERİ KALİTE VE GÜVENİN MERKEZİ OLDU
Kalite ve güven arayanların tercihi, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilen sahiller oldu. Plajlara dahil edilen ek alan ve binlerce şezlong tatilcilere yetmedi, Mersin sahilleri yüzde 100 doluluk oranını aştı.
Şen “Turizmciler Çifte Bayram Yaşadı”
Şen “Turizmciler Çifte Bayram Yaşadı”
Anamur Bozyazı Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fatih Şen bayramda memnun eden bir doluluk yaşadıklarını ifade etti.
Göker Çiftinin Anamur Aşkı
Göker Çiftinin Anamur Aşkı
Anamur´a 34 yıl önce gelerek Pullu da çadır kuran Göker çifti´nin Anamur sevdasına Belediye Başkanı Mehmet Türe çifti makamında ağırlayarak karşılık verdi.
Anamurda Deniz Vatos ile Hareketlenecek
Anamurda Deniz Vatos ile Hareketlenecek
Mithat Ünal-Anamur Vatos Su Sporları Anamur sahillerini hareketlendirecek. Dragon Parkı yanında mehteran takımının coşkulu marşları ile bugün açılışı gerçekleştirilen Vatos Su Sporları işletmecisi Nazım Güzel, deniz paraşütü, jet sky, banana bot, deniz bisikleti dahil denizin üzerinde yapılabilecek bütün sporlarını Anamur´a kazandıracaklarını söyledi.
NOMİA´dan Komutanlara Anamur Turu
NOMİA´dan Komutanlara Anamur Turu
Mithat Ünal-Anamur´un turizm sektörüne önemli katkılar sağlayan Anamur NOMİA Yat Turu bu sezonda da turizm adına önemli adım atarak sezona başladı. Türkiye genelinden aileleri ile Anamur´a gelen emekli general ve orgenerallerin olduğu 37 kişilik bir gruba Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerini gezdirdi.
Litvanyalı Turistler Çilek Serasında
Litvanyalı Turistler Çilek Serasında
Gazipaşa´ya tatile gelen Litvanyalı turistler, seradan çilek, dalından dut yiyip, ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12