Caretta Caretta Yumurtaları Artık Bize Emanet
AGÜNDEM-Türkiye´nin en önemli caretta üreme merkezlerinden birisi olan Anamur´da yılın ilk caretta carettaları kuluçka döneminin ardından yumurtadan çıkmaya başladı.
Tarih: 4.8.2017 12:07:10/ 607okunma / 0yorum


AGÜNDEM-Türkiye´nin  en önemli  caretta üreme merkezlerinden birisi olan Anamur´da yılın ilk  caretta carettaları kuluçka döneminin ardından yumurtadan çıkmaya başladı. 17 Kilometrelik sahil şeridindeki yuvalarında çıkacakları günü beklemeye başladılar.  Yavru kaplumbağalar, denize ulaşıncaya kadar doğa ana tarafından bize emanet ediliyorlar. Caretta Caretta yavruları, yuvalarından çıktıktan sonra hızla denize doğru yol alıyorlar. Veteriner Hekim Yusuf Üredi, çok nadir bölgelere yumurtalarını bırakan carettaların  Türkiye´deki en önemli üreme bölgelerinden biriside Anamur olduğunu söyledi.  Carettaların özel bir deniz canlısı olduğuna dikkat çeken Veteriner Hekim Yusuf Üredi,“Türkiye´de yaşayan carettacarettalar ortalama 70-75 cm boyunda, 50-55 cm genişliğindedir. Karapaks adı verilen sırt kabukları oval yapıda ve genellikle kahverengimsi bir renktedir. Carettacarettalar etobur canlılardır. Denizanaları, süngerler, yumuşakçalar ve istiridye gibi deniz canlıları ile beslenirler. Cinsel olgunluğa erişmiş bir caretta caretta geceleri, med zamanı temiz ve ince kumlu olan kumsallarda açtıkları çukurlara yumurtalarını bırakırlar. Dişi kaplumbağa med-cezir yani gel-git olayının olduğu esnada suyun yükselmesini fırsat bilerek kıyıda bir yere tutunur. Daha sonra yumurtalarını bırakmak için burnu yardımıyla bir çukur açar. Yumurtalarını çukura bırakan dişi deniz kaplumbağası arka ayaklarının tırnaklarıyla yuvasını kum ile kapatır. Dişi bir deniz kaplumbağası, tek seferde ortalama 100-120 yumurta bırakmaktadır.” Dedi.

Daha Önce Yuva Yaptıkları Kumsalları Seçerler
Dişi kaplumbağaların çoğunun her seferinde daha önce yuva yaptıkları kumsalları tercih ettiğinin bilindiğini kaydeden Veteriner Hekim Yusuf Üredi sözlerine şöyle devam etti. “Yuva yapma sezonu mayıs-ağustos aylarıdır. Yumurtlamak için karaya gelmiş bir dişi kaplumbağa bu esnada dışarıdan gelecek tehlikelere karşı çok hassastır. Eğer güvenilirliğine emin olmadığı bir kumsal ise veya herhangi bir canlı tarafından rahatsız edildiyse yumurtlamadan geri döner. Caretta carettaların yumurtaları yaklaşık 40 gram ağırlığında ve pinpon topu büyüklüğündedir. Yumurtaların hem anneye hem de yuvaya daha fazla yumurta sığmasını sağlayan esneklik özelliği vardır. Bu sayede yuvaya bırakılırken de kırılmazlar. Yumurtaların bırakıldığı kumulların sıcaklığına göre değişkenlik gösterse de ortalama kuluçka süresi 45-60 gündür.”
Yumurtadan Çıkma
Yumurtadan çıkmaya hazır hale gelen caretta carettaların, yumurtayı kırmak için “caruncle” adı verilen geçici, sivri dişlerinin olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Yusuf Üredi; “Bu sivri dişler yumurtadan çıktıktan sonra kendiliğinden kaybolurlar. Yavrular yumurtadan çıkmak için geceyi bekler, gündüz çıktıkları takdirde yakıcı güneşin etkisiyle bir anda kuruyup ölebilirler. Kabuğunu kırmış bir kaplumbağa, karapaksının sertleşmesi için bir gün boyunca hiç hareket etmeden yuvasında kalır. Ortalama 3-4 gün sonra ise gruplar halinde, yine geceleri yuvayı terk ederler. Yavrular ufuk aydınlığını kullanarak denize doğru yönlerini bulurlar, bu esnada kumsalda başka bir ışık varsa o yöne giderler.” Şeklinde konuştu.
Ilıman İklimi Severler
Caretta carettalar genel olarak ılıman iklimleri severler. Deniz kaplumbağalarının Akdeniz´deki yuvalama bölgeleri Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye´dir. Bunlara ilaveten nadiren de olsa Tunus, İsrail, Mısır, Libya ve İtalya´da carettacarettalara rastlanmaktadır. Caretta carettaların ülkemizdeki yumurtladığı kumsalların coğrafi yayılışına gelince; Adana´nın Yumurtalık ilçesi, Belek kıyıları, Anamur, Dalyan, Köyceğiz, Fethiye, Gazipaşa, Ekincik ve Dalaman sahilleridir. Özellikle Dalyan´ın İztuzu Plajı carettacarettaların en büyük yumurtlama alanlarıdır. 2007 yılında yapılan bir sayımda Anamur sahilinde 1040 adet, Belek´te ise 1000 civarında carettacaretta yuvası tespit edilmiştir.”dedi. 

 

/resimler/2017-8/4/1208480012443.jpg

 

/resimler/2017-8/4/1209117669262.jpg








Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Engelli Dostu Oteller Hangi Şehirlerde Var?
Engelli Dostu Oteller Hangi Şehirlerde Var?
En keyifli tatil seçeneklerini planlamak herkesin hakkı. Bedenen eğlenmek ve dinlenmek, en güzel hizmet almak ve en önemli istediğin hizmeti bulabilmek hepsinden daha önemli. Özellikle engelli dostu otellerde bu özel hizmet seçenekleri ile ön plana çıkıyor. Konfor ve tabi ki engellinin ihtiyacı doğrultusunda en güzel hizmet veren tesislerin tercih edilmesi gerekir. Bu yıl için tatil planlarınızı araştırırken seçimlerinizi engelli dostu otellerden yana yapacaksanız birkaç tavsiyem olacak.
Mağaraya Tur Var Ziyaret Yok
Mağaraya Tur Var Ziyaret Yok
EKSPRES-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi´nin ortaklaşa restore ettiği Anamur Köşekbükü Astım Mağarası, yeni görünümü ile hem cazibesini koruyor, hem de sömestri tatilinin de etkisi ile kış gününe rağmen tur şirketlerinin uğrak yeri olmayı sürdürüyor. Bir büyük otobüs ve üç adet küçük tur minibüsü ile gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup, buraya gelerek hem gönüllerince eğlendiler, hem de doğanın sessizliği ile temiz havanın tadını çıkardılar. Kalabalığa rağmen mağaranın içerisine olan ziyaretin ise istenilen seviyeye ulaşmadığı öğrenildi.
Kıbrıs´ta Tatilin Tadını Gönlünüze Göre Çıkarın
Kıbrıs´ta Tatilin Tadını Gönlünüze Göre Çıkarın
Keyifli ve konforlu bir tatil deneyimi yaşamak için tercih edebileceğiniz özel lokasyonlardan birisi olan Kıbrıs´ta geçirdiğiniz her an unutulmaz olacak.
Anamur Sahili Boşalıyor
Anamur Sahili Boşalıyor
Anamur´da yaz sezonu bitiyor. Yazın en hareketli yaşandığı yerlerden birisi olan İskelede yavaş yavaş sezon kapanıyor, yoğunluk azalıyor.
Özkan´dan Şen´e Destek Ziyareti
Özkan´dan Şen´e Destek Ziyareti
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Anamur Ak Parti Mersin Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hacı Özkan AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Veli Özer Anamur Kültür Ve Turizm Derneğini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan ve heyeti Dernek Başkanı Fatih Şen karşıladı.
Anamur Sahilinde Karetta Yaşam Alanı
Anamur Sahilinde Karetta Yaşam Alanı
Ulusal düzeyde yapılan araştırmalar sonucunda, Akdeniz kıyılarında deniz kaplumbağası yuvalama alanları bulundu. Bu alanlardan birisi de Anamur sahilinde yer alıyor.
Anamur´da Deniz Suyu Temiz
Anamur´da Deniz Suyu Temiz
Deniz suyu ölçümleri sonucunda herhangi bir sorunun olmadığını söyleyen Anamur Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Fatih Şen, iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.
Öğle Saatlerinde Sahiller Boşalıyor
Öğle Saatlerinde Sahiller Boşalıyor
Sadık Yayla/AGÜNDEM-Anamur da aşırı sıcaklar ve yakıcı güneş nedeni ile vatandaşlar, öğle saatlerinde denize bile giremiyorlar.
Gazipaşa Havalimanı´nda İlk Tarifeli Rus Uçağı İndi
Gazipaşa Havalimanı´nda İlk Tarifeli Rus Uçağı İndi
Anamur Gazipaşa ve Alanya´ya doğrudan hitap eden Gazipaşa Havalimanı´nda ilk tarifeli Rus uçağına görkemli karışlama 188 yolcusuyla iniş yapan uçak "su takı" ile karşılanıp yolculara karanfil verildi.
Rusya´dan  Gazipaşa´ya Charter
Rusya´dan Gazipaşa´ya Charter
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Turizm sezonunu arifesinde Anamur´u da yakından ilgilendiren müjdeli bir haber geldi. Anamur Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Şen, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nun girişimi ile Rus Pazarı´nın Gazipaşa Hava limanından akdeniz bölgesine geleceğini söyledi.
ANAMUR TURİZM VE KÜLTÜR DERNEĞİNDE ŞEN DÖNEMİ
ANAMUR TURİZM VE KÜLTÜR DERNEĞİNDE ŞEN DÖNEMİ
Anamur Turizm ve Kültür Derneğin 4. olağan genel kurulu, dernek çalışma ofisinde yapıldı. 64 Üyesi bulunan Dernek Genel Kurulunda divan başkanlığına Ziraat Mühendisi Kamil Körhasanoğuları, üyeliklere ise Doktor. Yahya Ayhan ve Ahmet Pes kutancı oy birliği ile getirildi.
Bölgenin Yıldızı Hotel Rumana
Bölgenin Yıldızı Hotel Rumana
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Tarım kenti olduğu kadar turizm için de ciddi yatırımların yapıldığı Anamurda özellikle Hotel işletmecilerinin bu konudaki gayretleri takdire değer. Bunların en başında ise Hotel Rumana geliyor. Gerek hotelinin ve gerekse pırıl pırıl Anamur sahili ve denizinin tanıtımı için kolları sıvayan Rumana Hotel, Bu yıl katıldığı Anamur Tarım ve Gıda Fuarına da destek olan firmalar listesinin başlarında yer aldı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.9356
EURO
4.8516
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12