‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı.
Tarih: 16.9.2018 10:54:51/ 1189okunma / 0yorum

 

/resimler/2018-9/16/1056568375382.jpg

Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde  Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur  Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı. Mersin Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, bu restorasyonun kaleyi UNESCO geçici dünya mirası listesinden çıkaracağını iddia etti.
 Türkiye´nin en büyük kalelerinden birisi olan ve bütün ihtişamı ile deniz kenarında boy gösteren Mamure Kalesinin restore çalışmaları 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi´ne girmesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihale usulü ile restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.  Denetimi Kültür Varlıkları ve Müzeler  Genel Müdürlüğü Adana Bölge ve Anıtlar Müdürlüğüne bağlı olan Restorasyon işi 2012 yılında bir milyon 768 bin TL 30 kuruş´a  Yakupoğlu Restorasyon, Emlak İnşaat, Otomasyon, Taşeron, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine  verilmişti. 3 yılda bitirilmesi planlanan restore çalışması nedeni ile 6 yıldır ziyarete kapatılan kalenin içerisinde de kireç ve kum kullanıldığı kaydediliyor.  Görevliler, vatandaşın yanında basın mensuplarının da kaleye girişinin yasak olduğunu ifade ettiler.

/resimler/2018-9/16/1057184781854.jpg
CHP´den Basın Açıklaması
Kalenin burçlarının da mermerden yapıldığı ve işçiliğin ise kalenin mimari yapısına aykırı olduğu kaydedildi. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları konu ile ilgili Mamure Kalesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada,  Kalenin bin 700 yıllık tarihine saygısızlık yapıldığına dikkat çekildi.  Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya Başkanlığındaki gençlik heyeti önce kale etrafında incelemelerde bulundu, sonra basın açıklaması yapan Mehmet Kaya, “Roma döneminde yer alan ve UNESCO dünya mirasında geçici listesinde yer alan Mamure Kalesi´ndeki restorasyon çalışmalarında PVC Pencere, beton sıva ve mermerler kullanılmıştır. Kale içerisindeki camiye klima takılmıştır.  Bu sebeplerden dolayı kültür ve turizm Bakanlığını göreve davet ediyoruz.  Mamure Kalesinin tarihi dokusu yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.  CHP Gençlik Kolları olarak bu durumun takipçisi olacağız ve olmaya devam edeceğiz.” Dedi. CHP Gençlik Kolları Mersin İl Başkanı Ethem Güzel de bu yönetim anlayışının tarihi katliamlara devam ettiğini iddia etti ve kalenin son durumu hakkında şunları söyledi: “ 2012 yılında UNESCO´nun dünya mirası geçici listersinde yer alan Mamure kalesinin tarihi dokusu restorasyon nedeni ile yok olma ihtimali ile karşı karşıya kalmıştır. Bin 700 yıllık bir kaleye PVC´ler monte edilerek, onarımında horosan sıvası kullanılması yerine beton sıva, kaynak taş yerine mermer kullanılmıştır.  Bu da yetmemiş gibi kalenin içerisindeki camiye klima takılmıştır.  Restorasyon adı altında bu tahribatın sürdürülmesi durumunda ise, şehrimizin tarihi zenginliklerinden olan Mamure Kalesi UNESCO´nun listesine ne yazık ki giremeyecektir.” Dedi.

/resimler/2018-9/16/1057466657321.jpg

/resimler/2018-9/16/1058174782901.jpg

/resimler/2018-9/16/1059036190186.jpg

 
Kaynak:

Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Mithat Ünal- Bozyazı Kozağacı yaylasında bu yıl üçüncüsü gerçekleşen geleneksel Birlik şenliği ve mahalleler arası futbol turnuvasında birlik teması işlendi. Gürel Bolluk´un organize ettiği şenliğin sembolü ise Derköy mahallesinin sembolü gompil(patates) oldu.
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Anamuru Temsil Ettiler
Anamuru Temsil Ettiler
Anamur Belediyesi Folklor Ekibi İlçemizi temsil etmeye devam ediyor.
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı.
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Başkanı Mehmet Türe ve Meliha Türe çiftinin kızları Avukat Hilal Türe ile Konya Akşehir İlçesi´nin mümtaz ailelerinden Sultan-Ahmet Aytaç çiftinin oğulları Avukat Fatih Aytaç, Belediye 82 Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirilen muhteşem düğün ile dünya evine girdiler. Belediye Başkanı Mehmet Türe, önce Gelinin kuşağını bağladı, sonrada kızının en mutlu anında folklor ekibine eşlik etti.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Anamur Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerince Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla hazırlanan ´Marka Kent Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Mithat Ünal-Anamur 12. Kültür ve Muz Festivalinin en hareketli stantlarından birisi de Kükür Köyleri Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği oldu. Dernek Başkanı Doktor Gülay Uysal, bütün ekibi ve yayık ayranı ile kurduğu stantta, katılımcılara köyünün yöresel yiyeceklerini ve otantik ürünlerini sergiledi. Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kükür Köyleri Derneğinin her etkiliklerine katıldığını belirterek hem dernek üyelerine, hem de dernek başkanı Doktor Gülay Uysal´a teşekkür etti.
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 12. Si gerçekleştirilmekte olan Kültür ve Muz Festivali´nin ikinci gününde sevilen sanatçı Burcu Güneş sahne aldı. Anamur Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen festival yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile deyim yerindeyse amacına ulaştı. Güneşin öncesinde, Anamur Belediye konservatuarı Halkoyunlarını sergiledi. Ardından Ankara Fogmet ve Kuzey Kıbrıs Çatalköy Belediyesi halk dansları topluluğu sahne aldı.
Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali Görkemli Başladı.
Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali Görkemli Başladı.
Mithat Ünal- Anamurda geleneksel olarak düzenlenen Kültür ve Muz Festivali´nin 12. si, Otogar kavşağında organize edilen ve Bankalar caddesindeki Muşurup Sanat sokağına kadar devam eden 2 kilometrelik kortej yürüyüşü ile başladı.
Anamur Festival İle Coşacak
Anamur Festival İle Coşacak
Mithat Ünal-Anamur 12. Kültür ve Muz Festivali´ne hazırlanıyor. Anamur Belediyesinin organize ettiği ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşecek olan Festival 19 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 18:00´de Otogar kavşağından yürüyüşle start alacak. Festival 21 Temmuz Cumartesi günü Belediye Sosyal Tesisleri´nde yapılacak olan etkinliklerle sona erecek.
Arkeoloji Doğa ve Bilim Kampı´ Anamur da Kurulacak
Arkeoloji Doğa ve Bilim Kampı´ Anamur da Kurulacak
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Anadolu Arkeolojisi ve Seramiği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları öncülüğünde doğa, bilim ve teknoloji kampı Anamurda kurulacak.

/resimler/2018-7/13/1622485260052.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
6.2718
EURO
7.3437
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12