Başkan Türe; ‘Terör Örgütleri Düzenli Ordu Kurdular´
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Anamur belediye Başkanı Mehmet Türe Anamur´da çalışan ulusal ve yerel basın temsilcilerine verdiği kahvaltıda 40 yıldır ülkemizin kanayan bir yarası haline gelen terör odaklarının nasıl kurutulacağını anlattı.
Tarih: 7.7.2017 11:38:23/ 996okunma / 0yorum


Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Anamur belediye Başkanı Mehmet Türe Anamur´da çalışan ulusal ve yerel basın temsilcilerine verdiği kahvaltıda 40 yıldır ülkemizin kanayan bir yarası haline gelen terör odaklarının nasıl kurutulacağını anlattı. Seven Kahvaltı Evinde gerçekleşen kahvaltıdan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan  Başkan Türe Anamur için el ele verip ne yapılabilineceği konusunda da konuştu.  

Şu anda ülkemizin bir savaş içerisinde olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Artık karşımızda sadece bir terör örgütü değil, ordulaşmış bir terör örgütü var. Bu örgüt, önümüzdeki en kısa zamanda uçak ve helikopterlerine kadar ağır silahlarla donatılacak. Malumunuz ülkemiz bir savaşın içinde. Doğuda devam eden terörle mücadeleden çıkmış, süper güçlerin bu topraklarda siyasi emelleri olan dış kuvvetlerin eskiden gizli olarak, şimdi ise alenen terör örgütlerini destekleyerek coğrafyamıza yayılmışlardır. Komşularımızın tamamında sorun var. İç savaş ve istikrarsızlık var. Hal böyle olunca bu durumun ülkemize de yansımaması imkânsız. Zaten 30 ya da 35 yıldır doğu da terörle mücadele var. Bizler o bölgede görevde iken terörle mücadele yapıyorduk, ama artık süreç öyle bir hale geldi ki artık terör koca bir ordu haline geldi. Terör örgütü sadece yurt içi kanadı değil başta ABD olmak üzere PYD, YPG ve devamında bağlantılı demek de yanlış olur, birebir kendisi denen PKK terör örgütü ile mücadele ediyoruz. 35 yıldır zaman zaman ülkemizin kazanımları da oldu, ama zaman zaman da bu en üst seviyeye tırmandı. Şehit sayısı, olay sayısı ve ülkemizi etkileme açısından. Tabi geçmiş zamanda terörle mücadele birliklerimiz büyük başarılar kazandı.  Ama artık karşımızda teknoloji ile donatılmış bir terör örgütü var. Yakında uçak ve helikopterleri de olacaktır; çünkü Kuzey Irakta referandum denen bir uygulamaya geçen o bölgenin yerel güçleri Avrupa´nın da desteği ile sözde Kürdistan Devletini kurma hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar. Eskiden terörle ilgili konularda bazı hatalar yapılsa da şu anda devletimizin hükümetimizin terörle mücadelesini destekliyorum.  Terörle mücadele derken bu sadece PKK değil FETÖ, PYD, YPG, DEAŞ, IŞİD gibi bu örgütlerle şu anda emniyetimizin, askerimizin tüm güçleri ile siyasi destekler ile mücadelesini yüzde yüz destekliyorum ve takdir ediyorum. Bu mücadele keşke geçmişte de yapılsaydı hata yapılmadan bugünlere gelinseydi.” Dedi.

/resimler/2017-7/7/1140383955754.jpg
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çözüm süreci döneminde iyi niyetinden hiç kuşkusu olmadığını kaydeden Belediye Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe sözlerini şu şekilde sürdürdü:
 “O dönemde Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız bu terör örgütünü nasıl bitiririz derken;  o çözüm sürecinin, çözüm olacağı düşüncesinde oldukları kanaatindeyim. Yoksa hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı terör örgütlerinin güçleneceği bu sürece izin vermezdi.
Ama biz o zaman da söyledik. Terör örgütü ile masaya oturulmaz, terör örgütleri ile pazarlık olmaz. Terör örgütlerine güven olmaz, terör örgütleri ile, Türkiye Cumhuriyeti´ne  eş bir devlet gibi aynı masaya oturulmaz. Ama şu andaki mücadele inşallah o günlerdeki o boşlukları dolduruyor. Şu anda ki terörle mücadele tek başına ne bir partinin ne emniyet güçlerinin ne askerin tek başına mücadele edeceği bir durumdadır. Ülkenin topyekün  siyasi olarak, vatandaş olarak, STK´lar olarak, ortaklaşa bir mücadele edeceği bir aşamaya gelmiştir. Çünkü karşımızda artık bir haçlı zihniyeti vardır.” İfadesine yer verdi.
Terör örgütlerinin ancak Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderin taktiği ile yok edilebileceğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Mustafa Kemal´in Samsun´a çıktığındaki gibi milli bir irade ile terör örgütleri ile başa çıkılacaktır. O yüzden söylemlerimiz tamamen siyaset üstüdür ve samimiyete dayanır. Siyaseti bir kenara bırakıp bu ülkeyi bırakacağımız çocukların, geleceğinin garanti altına alınacağı bir süreçten geçiyoruz. Dolayısı ile yerelden genele terörle mücadelede topyekun  hareket edilmeli. Tabi ki sadece doğudaki ülkelerle değil Avrupa da ki birçok ülke ile de sorunlarımız var. Tabi ki bu sıkıntıları bir partiye   mal etmek haksızlık olur. Ama Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, devletimiz tabi ki sorumludur. Ama artık karşımızda bir haçlı zihniyeti var. Dolayısı ile bu süreç artık devletimize askerimize destek verme zamanıdır. Tabi ki siyaset yapılacak ama bir taraftan da bu ülkenin parçalanmaması için hamleler yapılmalı.” Dedi.  15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü arifesinde Anamur Kaymakamlığına bir yazı yazan Belediye Başkanı Mehmet Türe, kamu kurum ve kuruluşlarımızın Siyasi Parti İlçe Başkanlarımızın,  sivil Toplum Örgütlerimizin, ve belediyemizin temsilcileri tarafından oluşturulacak bir komite ile 15 Temmuz 2017 tarihinde, personel, araç, gereç, ekipman ve buna benzer masrafların tamamını Belediyemizin karşılayacağı, geniş halk katılımlı, bir anma töreni gerçekleştirilmesi kanaatindeyiz.” Dedi.  Başkan Türe, bu bağlamda Sivil Toplum Kuruluşlarına, siyasi Parti temsilcilerine ve Belediye´ye acil çağırı yapılması gerektiğini belirtti. Konu hakkında görüşünü aldığımız Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk ise böyle bir organizasyonun bakanlığın insiyatifinde olduğunu ve bakanlıktan gelecek direktifler doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi. 

/resimler/2017-7/7/1141179737739.jpg

/resimler/2017-7/7/1147413026480.jpg

 

 

PROJELERİMİ ENGELLEMEK İSTEYENLER BUNDAN VAZGEÇSİNLER YOKSA İSİMLERİNİ AÇIKLARIM
Olumlu şeylerin perde arkasında bazı sıkıntılar da yaşadıklarını, projelerin hayata geçmesini, Anamur´un gelişmesini engellemeye çalışan, engelleyen sivil toplum kuruluşu, kişi ve kişiler olduğunu söyleyen Başkan Türe, şöyle devam etti:
 “Siyasetin içinde bu tür şeyler olabiliyor. Ne yazık ki siyasi beklenti içine giren, nefsinin esiri olan kişiler yada STK´ların bu tür hareketleri her yerde aşikar. Ancak ben şahsıma ve belediyeye yapılan karalamalara ve yıpratmalara hoşgörüyle bakan ama onurumuzla gururumuzla oynanan bir karalamayı da avukatlarımıza havale eden bir sistem benimsedim. Bunları önlemek mümkün değil. Anamur´un geleceğine, çocuklarımızın geleceğine, projelere engel olmaya çalışan kişi ve kişileri bugüne kadar hiç deşifre etmedim. Ama parantez açarak söylüyorum; insanları telefonla arayarak ‘Tarım ve gıda fuarına katılmayın´ diyen STK´lar, ‘Turizm ve muz festivaline destek vermeyin´ diyen kişiler hafızamızda mevcut. Onları hiçbir zaman deşifre etmedik. Mücadele ederek Anamur´a engel olmalarının önüne geçiyoruz. Ama eğer engel olamayacak bir hale gelirsek, iyi niyetli insanları caydırıp korkuturlarsa festivalde 25 bin kişinin karşısında engel olan kişi, kişiler ve STK´ların ismini açıklarım. Benim ilçemizin geleceği için yapmak istediğim sosyal, kültürel ve fiziki projelere engel olmak isteyenler, kafasından bunu geçirenler, vazgeçsinler. Emeğimiz var, alın terimiz var. Mehmet Türe´nin değil, MHP´nin değil, Anamur Belediyesi ile halka hizmet etmeye çalışan bir ekibiz. Bu zihniyette olanlar varsa bu düşüncelerinden vazgeçsinler, yoksa ben onları isim, adres ve numara vererek vatandaşla paylaşacağım.”
2019′DA ADAY OLMAK İSTİYORUM
2019′da verdiği sözlerin yüzde 90′ını gerçekleştirmiş bir belediye başkanı olarak halkın karşısına çıkmak istediğini belirten Türe, adaylık ile ilgili olarak şunları söyledi: “2028′e kadar Anamur´a hizmet etmeyi arzu ediyorum. Yani 2 dönem daha. Bazılarının ‘uçuk´ dediği, benim ise ‘planlanan´ dediğim, Azıtepe´ye teleferik, Ören-Bozdoğan arasına hafif raylı sistemi yapmak sahil projesini tamamlamak istiyorum.
 Son zamanlarda siyasi birtakım gelişmeler, siyasi birtakım oluşumlar mutlaka bizleri de etkiliyor. Kamuoyunda bizi sevenler ve bu görevde kalmamız gerektiğine inanan fakat siyasi bir hamle olarak bizim aday gösterilemeyeceğimiz, aday gösterildiğimiz zaman da salt çoğunlukla yine 2 dönem, 3 dönem belediye başkanı seçilebileceğimizi dile getiren dostlarımız arkadaşlarımız, siyasi görüşleri çok farklı insanları görebilirsiniz. Ne mutlu ki bana, Anamur´da siyasi görüşü ne olursa olsun yüzde 95 insanların sevgisini, güvenini kazanmış bir kişi ve ekip olarak karşınızdayım. Şunun altını çiziyorum; halkı arkasına almayan hiçbir siyasetçi başarılı olamaz. Doğru her zaman kazanır, yanlış şeyler, senaryolar kısa vadede başarılı gözükse de uzun vadede duvara toslar. Onun için dimdik ayaktayım. Engellemeler, karalamalar, kösteklemelere rağmen halkın içine omurgalı bir belediye başkanı olarak başım dik çıkıyorum. Halkımızın iyi gününde, kötü gününde yanındayken bana verdikleri tepkileri ölçtüğüm zaman, ben ödülümü alıyorum. Farklı siyasi görüşteki insanların samimiyetle beni sevdiklerine, güvendiklerine, aday olmam gerektiğini ve belediye başkanı olarak devam etmek gerektiğini söylediklerine şahitlik ediyorum. İşte bu noktada siyaset üstü bir hamleyle inşallah 2019′da yine belediye başkanı adayı olup yine belediye başkanlığı görevini yürütmek isteyen bir zihniyete sahibim. Beni seven arkadaşlarımın sık sık beni Ankara´ya yada başka mevkilerdeki görevlere yakıştırdıkları da oluyor. Ama altını çizerek söylüyorum; bizim sevdamız Anamur. Bizim olmazsa olmazımız Anamur. Bizim dünyamız Anamur. Dolayısıyla hiçbir siyasi beklentiye girmeden haddimizi ve hesabımızı aşmadan Anamur´a hizmet etmenin yollarını arayacağım, sonuna kadar. Her ne şekilde olursa olsun Anamur´a hizmet etme görevini yürütmek istiyorum. Ama bunu yaparken de hiç kimseyi kırmadan, dökmeden halkı karşıma almadan, partime ve teşkilatıma laf söyletmeden göreve devam etmek istiyorum.”
ORMAN TEŞKİLATINA TEŞEKKÜR
Başkan Türe, konuşmasının sonunda Kükür mahallesindeki orman yangını için geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, söndürme çalışmasına katılan bakanlık, genel müdürlük, bölge müdürlüğü ve Büyükşehir ile Anamur Belediyesi yetkilileri ve personeline teşekkür etti.
SURİYELİLERİN İHTİYAÇLARI KAMPLARDA KARŞILANMALI
Türe, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Anamur´da Suriyeli sayısının her geçen gün artmasının getireceği olumsuzluklar ile ilgili soruyu yanıtlayan Türe, “Biz daha önce bu konuda net tavrımızı ortaya koyduk. Suriyeliler´in kentimizin sosyal dokusuna zarar verebileceğini, ucuz işgücü oluşturmaları nedeniyle ilçe ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirterek, bu kişilerin onlar için oluşturulan kamplara yerleştirilmesi ve orada ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledik. Bu düşüncemiz değişmedi. Bazı kurumlardan bu konuda bilgi istedik ama alamadık. Konunun belediye ile ilgili kısmını hassasiyetle takip ediyoruz ve müdahale etmemiz gereken bir durum olursa ediyoruz” dedi. Başkan Mehmet Türe yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayarak fikir alışverişinde bulundu. Program basın mensupları ile aile fotoğrafı çekimi ile son buldu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Anamur Öğretmenler Gününü Böyle Kutladı
Anamur Öğretmenler Gününü Böyle Kutladı
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Anamur öğretmenler gününü çeşitli programlar ve ağaç dikimi ile kutlandı. Kutlama Yeni Cumhuriyet Meydanında başladı.
Ali Çelik 40. Gününde Dualarla Anıldı
Ali Çelik 40. Gününde Dualarla Anıldı
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Anamur´un tanınmış ailelerinden Merhum Ali Çelik, vefatının 40. Gününde ailesinin ve sevenlerinin duaları ile anıldı.
Direk Tehlike Saçıyor
Direk Tehlike Saçıyor
Sultan Alaaddin Mahallesi 807 sokakta yıkılmak üzere olan direk tehlike saçıyor. Sultan Alaaddin Mahallesi 807 sokakta bulunan direğin yan yatmış hali görenleri ve mahalle sakinlerini korkutuyor.
Elif ve Uğurcan´dan Kocamaz´a Teşekkür
Elif ve Uğurcan´dan Kocamaz´a Teşekkür
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesinin geçtiğimiz yıl sene başında ortaklaşa hayata geçirdikleri Taşlık tatlı su kanalında bir yılda yüzü aşkın kaz yetişmeye başlamıştı. Kazlara saldıran köpekler için kanal etrafında koruma teli çektiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz´a teşekkür yağdı.
Açıklama ve Özür
Açıklama ve Özür
Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Caddesinde meydana gelen cinayet ile ilgili Kişinin kadını uzun süre rahatsız ettiği ve bu nedenle kadının koruma kararı istediği belirtiliyor.
Emniyet Müdüründen İyadei Ziyaret
Emniyet Müdüründen İyadei Ziyaret
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Anamur Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, Anamur´a Yeni Bakış Gazetesi´ne iyadei ziyaret gerçekleştirdi. Güngör´ü Gazetemizin Genel Müdürü Aziz Özinal, Sorumlu Yazıişleri Müdürü Mithat Ünal ve Şirket Şefi Şahin Aslan karşıladı.
Anamurda Ata´ya Selam
Anamurda Ata´ya Selam
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. Yıldönümünde Anamur da saygı ile anıldı.
Çavuşlu Deresi Islah Ediliyor
Çavuşlu Deresi Islah Ediliyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 37 yıldan beri hiç temizlik yapılmayan ve geçen yıl yaşanan sel felaketinde birçok vatandaşın mağduriyetine sebep olan Çavuşlu Deresi´nde ıslah çalışmalarını başlattı.
Bozyazı da Yine Hortum
Bozyazı da Yine Hortum
Mersin´in Bozyazı İlçesi´nde çıkan hortum, seralara zarar verdi. Alınan bilgilere göre Bozyazı Tekeli mahallesinde denizde başlayan hortum karaya ulaştı.
Toroslara İlk Kar
Toroslara İlk Kar
Mersin´in Anamur İlçesi´nin yaylalarına kar yağdı. Bu yıl Torosların yüksek kesimlerine yılın ilk karı yağdı.
Pulluda Yine Yağmur Kazası
Pulluda Yine Yağmur Kazası
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçesi Antalya Mersin D-400 karayolu Pullu mevkiinde iki araç bir birine girdi. Kazada sürücüler yaralandı.
10 Aylık Bebeğin Üzerine Kaynar Su Döküldü Durumu Ağır
10 Aylık Bebeğin Üzerine Kaynar Su Döküldü Durumu Ağır
Mithat ÜNAL/AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçesinde 10 ay 25 günlük Mehmet Şahin bebeğin üzerine çay suyu döküldü. Vücudunun sol tarafı yanan bebeğin durumu ağır.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.9365
EURO
4.6677
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:44 07:22 12:39 15:18 17:37 19:03