Arslanköy´ün 99. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı
Kurtuluş Savaşı´nda düşman işgali altındaki Mersin´de destansı Kuva-i Milliye mücadelesinin başladığı yer olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Arslanköy´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99´nci yıl dönümü coşkuyla kutlandı.
Tarih: 5.3.2019 22:07:31/ 267okunma / 0yorum

Kurtuluş Savaşı´nda düşman işgali altındaki Mersin´de destansı Kuva-i Milliye mücadelesinin başladığı yer olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Arslanköy´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99´nci yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar Kaymakamlığı ve Toroslar Belediyesi ortaklığında düzenlenen kutlama programı Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Protokol üyelerinin ve vatandaşların mehteran ve Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı´nın marşları eşliğinde tören alanına gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından Arslanköy´ün düşman işgalinden kurtuluşunun anlatıldığı temsili gösterinin ilk bölümü sergilendi.
Tufan“Atalarının tamamının kahraman olduğu başka bir millet yoktur”
Arslanköy´ün düşman işgalinden kurtuluşu etkinliğinde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Kerim Tufan, “Ülkemizin doğusundan batısına, geçmişimize dönüp baktığımızda bizi; gururlu ve asalet timsali bir kurtuluş hikâyesi karşılar. Çünkü atalarının tamamının kahraman olduğu başka bir millet yoktur. Toroslar gibi dimdik duruşuyla, yüreği olmayana, yiğit duramayana geçit vermeyen Arslanköy halkı, milli mücadele döneminde büyük bir zafere imza atmış, Arslanköy´ü, dolayısıyla da Mersin´i düşman işgalinden kurtarmak için tüm inançların, farklılıkların ötesinde bir çaba sarf etmiştir. O zorlu günlerde adını sayamadığımız nice kahramanımız canları pahasına bizlerin geleceğine sahip çıkmış, bayrağımız ve toprağımız uğruna canlarını siper etmiş, Toroslarda Türk Bayrağından başka bir bayrağın dalgalanmasına izin vermemişlerdir” dedi.
Kahramanca savaşarak destan yazan Arslanköylü kahramanların, Atatürk´ün izinden yürüyerek, bir kentin kaderini umuda yol vurarak değiştirdiğini sözlerine ekleyen Tufan, Arslanköyün destansı kurtuluş hikâyesinden bahsederek tüm katılımcıları duygulandırdı.
“Vatanseverliğin silahı iman, mühimmatı mücadele ve duadır”
Konuşmasında  Arslanköy´ün kurtuluşu için mücadele eden  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23. Tümen Komutanı Albay Bahaeddin Bey, Jandarma Müfrezesi Komutanı Arslanköylü Hüsnü Yıldırım ve Arslanköy halkının kahramanlıklarını hatırlatan Tufan, “Bu süreçte türlü işkencelere, şiddete, zulme maruz kalan Arslanköy halkı, sadece düşman gücüyle değil kendi içindeki hainlerle de mücadele etmiştir.Bu çok yönlü mücadeleyi elbette vatanı için yüreklerini ortaya koyanlar kazanmıştır. Bu kurtuluş sadece Mersin´de değil, yurt genelinde heyecana sebep olmuştur. Bu muhteşem zafer, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından da takdire şayan görülmüş, “Efrenk” olan köyümüzün adı, bizzat Atatürk´ün teklifiyle “Arslanköy” olarak değiştirilmiştir. Bundan 99 yıl önce yaşananlar göstermektedir ki, hiçbir mücadele kolay kazanılmamıştır ve düşmanlarımız kendilerine uşaklık edecek hainleri her dönemde kolayca bulabilmişlerdir. İhanetin silahı küfür, mühimmatı fitne ve iftiradır. Vatanseverliğin silahı iman, mühimmatı mücadele ve duadır” şeklinde konuştu.
“Atalarımızın helal süt emmiş torunları bugün demokrasi ve fazilet mücadelesi vermektedir”
Torosların zirvesindeki kartal yuvasından dosta güven, düşmana korku salan Arslanköy´ün, 99 yıl önce dönemin hainlerine gereken dersi en güzel şekilde verip, hürriyetine kavuştuğunu belirterek sözlerini sürdüren Turan, “Dün Arslanköy´de, Karboğazı´nda, Bağlarbaşı´nda, Toroslarda kurtuluş mücadelesi veren Atalarımızın helal süt emmiş torunları, bugün demokrasi ve fazilet mücadelesi vermektedir.99 yıl önce vatan ve hürriyet destanı yazan Kuvayı Milliyecilerin torunları olarak, Yedek Teğmen Kozanlı Mustafa Nail´i, 23. Tümen Komutanı Albay Bahaeddin Bey´i, Arslanköylü Hüsnü Yıldırım´ı ve varlıklarını yüreğimize kazıdığımız Arslanköylü kahramanlarımızı asla unutmayacağız ve her daim bu al bayrağın altında onları yâd edeceğiz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” cümleleri ile konuşmasını bitirdi.  Kutlamada Arslanköy Mahalle Muhtarı Hayrettin Koç ve Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin de birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, kutlamalarda temsili kurtuluşun ikinci bölümü sahnelendi. Fransızların Arslanköy´den çıkarılışlarının temsili olarak canlandırıldığı kutlamalarda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve Mehteran Konseri de izleyicilerden büyük beğeni aldı.

/resimler/2019-3/5/2209225652398.jpg
Kaynak:

Kyani Asılsız şikayetler
Kyani Asılsız şikayetler
Kyani Networking Marketing sistemini uygulayan yeni nesil e- ticaret pazarlama firmasıdır. Ürünlerini distribütörler aracılığıyla kullanıcılara ulaştırmaktadır. Henüz bazı az gelişmiş ülkelerde ve Türkiye´de sistemin entegrasyonu tam olarak sağlanamamıştır.
MESKİ´den Anamur Atıksu Açıklaması
MESKİ´den Anamur Atıksu Açıklaması
MESKİ Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde Anamur arıtma sisteminin çalışmadığı ve Anamur sahillerinin lağım koktuğu ile ilgili iddialara yönelik bir basın duyurusu yaptı.
Trafik Kazasında Ölen Gencin Organları Bağışlandı
Trafik Kazasında Ölen Gencin Organları Bağışlandı
Bozyazı da geçtiğimiz günlerde otomobilin çarpması nedeni ile yaşamını yitiren 19 yaşındaki motosiklet sürücüsü Mehmet Atmaca´nın ailesi, çocuklarının organlarını bağışladı.
Başkan Ballı ve Atılgan  Birlikte Ayrılıyor
Başkan Ballı ve Atılgan Birlikte Ayrılıyor
Partisi MHP´den 11 Aralık 2018´de istifa ederek 1,5 aydır görevini bağımsız olarak yürüten Mersin´in Bozyazı İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Ballı, aynı gün aday olmayacağını açıklamıştı. 31 Mart´ta görev süresi dolacak olan Ballı başkanlıktan ayrılırken, Yerel Yönetimler Dergisinin Kamusal Yönetimler Hakimiyet Ödülü sahibi Başkan Yardımcısı Birsen Atılgan da emekliye ayrılacağını açıkladı.
Anamurda Çanakkale Ruhu Böyle Yaşatıldı
Anamurda Çanakkale Ruhu Böyle Yaşatıldı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe´sinde Çanakkale zaferinin 104. Günü ve Çanakkale şehitlerimizi anma günü nedeni ile Yeni Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenkler konuldu. İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar Otogar Camiinde Sabah Namazına Müteakip Kur´an-ı Kerim tilaveti sundu, şehitlerimiz adına dualar okuttu.
Geçmiş Olsun Tamer
Geçmiş Olsun Tamer
Anamur İYİ Parti seçim çalışmaları yoğun olarak devam ederken, meydana gelen kaza herkesin yüreğini ağzına getirdi. Kullandığı araçla takla atan Tamer Türkmen durumu iyi.
Üç İli Kapsayan Operasyon Anamurdan Başladı
Üç İli Kapsayan Operasyon Anamurdan Başladı
Anamur Merkezli üç ilde gerçekleştirilen operasyonda, yasadışı bahis operasyonu yapıldı. Operayonda 114 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Alınan bilgilere göre, Operasyonu, Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı yönetti.
Baba-Oğul´un Müzik Tartışması Ölümle bitti
Baba-Oğul´un Müzik Tartışması Ölümle bitti
Gazipaşa da Fevzi S. (75) müziğin sesini kısmasını istediği oğlu Orhan S.´yi (40) çıkan tartışmada pompalı tüfekle vurarak, öldürdü.
Ören Mahallesin´ De Yol Çalışmaları Devam Ediyor
Ören Mahallesin´ De Yol Çalışmaları Devam Ediyor
Anamur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Ekiplerince Ören Mahallesinde yol çalışması devam ediliyor.
İki Firari Bozyazı da Yakalandı
İki Firari Bozyazı da Yakalandı
Anamur ve Bozyazıda devam eden yol kontrollerinde jandarma ve polis deyim yerindeyse kuş uçurtmuyor. Geçtiğimiz günlerde Anamurda çok sayıda suçlunun yakalanmasının ardından Bozyazıda da biri 6, diğeri 9 ayrı suçtan aranan 2 cezaevi firarisi yakalandı.
Anamur ve Bozyazı Seçim Güvenliği  Tamam
Anamur ve Bozyazı Seçim Güvenliği Tamam
Anamur ve Bozyazıda seçim güvenliği toplantıları yapıldı. Anamurdaki toplantı Kaykamam Mehmet Kurdoğlu´nun, Bozyazı da ki Toplantıda Kaymakam Hayatı Taşdan´ın başkanlığında gerçekleşti.
İstiklal Marşımızın Kabulü Böyle Kutlandı
İstiklal Marşımızın Kabulü Böyle Kutlandı
Anamurda İstiklal Marşımızın kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u anma programı yapıldı.

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12